Գյումրու արտահերթ ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 9 քաղաքական ուժ, որոնցից 3-ը դաշինք է, իսկ 6-ը՝ կուսակցություն՝ ընդհանուր առմամաբ 372 անդամ։
Մարտի 5–ին ժամը 18։00-ին ավարտվել է փաստաթղթերի ներկայացման ժամկետը, գրում է »Առավոտը»։
Դաշինքներից են՝ «Մայր Հայաստան», «Մեր քաղաքը» և «Եվրադաշինքը»։
Թիվ 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Ղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ ամենաառաջինը՝ մարտի 1-ին, փաստաթղթերը ներկայացրել է «Կոմունիստական կուսակցությունը», որի քաղաքապետի թեկնածուն Գյումրու նախկին ղեկավար Վարդան Ղուկասյանն է։ Նրանք առաջադրել են 33 թեկնածու։
Մարտի 4-ին առաջադրվել է «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը, որի քաղաքապետի թեկնածուն պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանն է։ Նրանց ցուցակում ընդգրկված է 40 թեկնածու։
Այդ օրը նաև առաջադրվել է «Հայաստանի աշխատավորական սոցիալիստական կուսակցությունը»՝ 32 թեկնածուով, որի քաղաքապետի թեկնածուն նախկին երգիչ Արտյոմ Թումանյանն է։
Այսօր առաջադրվել են ևս վեց քաղաքական ուժեր։ «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը ներկայացրել է 30 հոգանոց ցուցակ, որը գլխավորում է ավագանու նախկին անդամ Կարեն Մալխասյանը։ «Մեր քաղաքը» դաշինքն առաջադրել է 34 թեկնածու, նրանց առաջնորդում է ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը։ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության ցուցակում ընդգրկված է 23 թեկնածու, որի առաջնորդն է գործարար Արտյոմ Ղարաղազարյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ներկայացրել է ամենամեծ ցուցակը՝ 99 թեկնածու, գլխավորում է Գյումրու քաղաքապետի պաշտոնակատար Սարիկ Մինասյանը։
«Մայր Հայաստան» դաշինքն ունի 56 թեկնածու, նրանց առաջնորդում է գործարար Կարեն Սիմոնյանը։ Վերջինն իր փաստաթղթերը ներկայացրել է «Եվրադաշինքը», որի ցուցակում ընդգրկված է 25 թեկնածու, և այն գլխավորում է լրագրողների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։
Այսպիսով, թեկնածուների ամենամեծ ցուցակը ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ 99 թեկնածուով, իսկ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցությունը ներկայացրել է ամենափոքր ցուցակը՝ 23 թեկնածուով։

6 Март 2025 - 11:56 AMT
На внеочередные выборы органов местного самоуправления в Гюмри подали заявки 9 политических сил, среди которых три блока и шесть партий. Всего зарегистрированы 372 кандидата.
Как сообщает «Аравот», срок подачи документов истек 5 марта в 18:00.
Среди зарегистрированных блоков — «Мать Армения», «Наш город» и «Евроальянс».
Председатель территориальной избирательной комиссии №31 Тигран Казарян сообщил журналистам, что первой, 1 марта, подала документы «Коммунистическая партия», выдвинув в качестве кандидата в мэры бывшего градоначальника Вардана Гукасяна. В ее списке — 33 кандидата.
4 марта заявку подала партия «Моя мощная община», кандидатом на пост мэра стал продюсер Рубен Мхитарян. Их список включает 40 кандидатов.
В тот же день подала документы и «Социалистическая партия трудящихся Армении», представив список из 32 кандидатов во главе с бывшим певцом Артёмом Туманяном.
Сегодня заявки подали еще шесть политических сил. Партия «Страна для жизни» зарегистрировала 30 кандидатов, лидером списка стал бывший член городского совета Карен Малхасян. Блок «Наш город» выдвинул 34 кандидата, возглавляемых депутатом парламента Мартуном Григоряном. В списке партии «Демократическая альтернатива» — 23 кандидата, лидером является бизнесмен Артем Карагазарян.
Самый крупный список представила партия «Гражданский договор» — 99 кандидатов, возглавляемых исполняющим обязанности мэра Сариком Минасяном.
В блоке «Мать Армения» — 56 кандидатов, во главе с бизнесменом Кареном Симоняном. Последним подал документы «Евроальянс» — 25 кандидатов, список возглавляет Левон Барсегян, председатель совета клуба журналистов «Аспарез».
Таким образом, партия «Гражданский договор» представила самый большой список кандидатов (99 человек), а «Демократическая альтернатива» — самый маленький (23 человека).