ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է Եվրոպական միությունում Հայաստանի ներկայացուցչությանը կից պաշտպանության հարցերով կցորդի հաստիք սահմանել։ Հարցը ներառված է կառավարության նիստի օրակարգում ներառված որոշման նախագծում, հայտնում է Radar.am-ը։
Որոշման հիմնավորման համաձայն՝ վերջին շրջանում Բելգիայի և ԵՄ-ի հետ պաշտպանական, անվտանգային ու ռազմական ոլորտներում համագործակցությունը զգալիորեն զարգացել է։
Այս համատեքստում նախատեսվում է, որ ՆԱՏՕ-ում Հայաստանի առաքելությանը կից գործող պաշտպանության հարցերով կցորդը համատեղության կարգով կծառայի նաև Եվրոպական միությունում և Բելգիայի Թագավորությունում՝ որպես ՀՀ պաշտպանության հարցերով կցորդ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալասն առաջարկ է ներկայացրել խորհրդին՝ Հայաստանի համար «Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից» օգնության երկրորդ փաթեթի տրամադրման վերաբերյալ։
2024 թվականին ԵՄ-ն արդեն ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել Հայաստանին այս հիմնադրամի շրջանակներում։ Հուլիսի 22-ին Եվրամիության խորհուրդը 10 մլն եվրո է հատկացրել Երևանին «Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի» միջոցով` պաշտպանունակությունը բարձրացնելու նպատակով։

The Armenian government intends to establish a defense attaché position at its mission to the European Union, according to a draft decision included in the government meeting agenda, reports Radar.am .
According to the rationale behind the decision, recent years have seen significant development in defense, security, and military cooperation between Armenia, Belgium, and the EU.
In this context, it is planned that Armenia’s existing defense attaché at NATO will also serve concurrently as the country’s defense attaché to the European Union and the Kingdom of Belgium.
Earlier, it was revealed that EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, proposed a second aid package for Armenia from the European Peace Facility. In 2024, the EU has already provided financial assistance to Armenia through this fund. On July 22, the EU Council allocated €10 million to Yerevan via the European Peace Facility to enhance its defense capabilities.