Բաքվում ապօրինի պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը, անդրադառնալով ՀՀ իշխանությունների ձեռնարկած քայլերին, նշել է, որ կան տարրական գործողություններ, որոնիցն ոչ մեկը ՀՀ իշխանությունները չեն արել Բաքվում պահվող հայերի համար։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր էջում։
Նա մի շարք օրինակներ է բերել, թե ինչպես են գործել այլ կառավարությունները պատանդների ազատ արձակման համար։
«Լիովին համաձայն եմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որ նա պետք է «համաչափ և խելամիտ» ջանքեր գործադրի իմ պաշտպանյալ Ռուբեն Վարդանյանին, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող այլ հայ քրիստոնյա քաղբանտարկյալներին և գերիների ազատման համար։
Այս ցուցակի բոլոր կետերը վերցված են բացառապես այն օրինակներից, թե ինչ և ինչպես են արել այլ կառավարություններն օտարերկրյա պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ իմ 25 տարվա աշխատանքի ընթացքում: Չէ՞ որ հայ պատանդները, անշուշտ, արժանի են գոնե նույն օգնությանը, ինչ մյուս կառավարությունների դեպքում է եղել:
Օրինակ, երբ ես ներկայացնում էի Իրանում երկու ամերիկացի պատանդի՝ Սիա Նամազի և նրա հոր շահերը, ԱՄՆ-ն պետական բանագնաց էր նշանակել պատանդների հարցով, որն աշխատում էր այդ գործով, Սպիտակ տունը և Պետքարտուղարությունը, այդ թվում՝ պետքարտուղարը, պարբերաբար հանդիպում էին իմ հաճախորդների ընտանիքների հետ։ Իրանում Շվեյցարիայի դեսպանությունում Միացյալ Նահանգներն ուներ «ԱՄՆ շահերի բաժին», որը հանդես էր գալիս բանտերում պահման պայմանների բարելավման համար և փորձում էր վերահսկել դատական գործընթացները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Փաստաբանը հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահն ու պետքարտուղարը հանդես էին գալիս հրապարակավ, ամերիկացի դիվանագետները՝ իրենց դաշնակիցների հետ, հանդես էին գալիս ՄԱԿ-ում՝ օգնության խնդրանքով, ԱՄՆ աջակցություն էր խնդրում համաշխարհային կրոնական առաջնորդներից, ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ էր սահմանել իրանցի այն պաշտոնատար անձանց նկատմամբ, որոնք պատասխանատու էին պատանդառման համար։ Այս ամենը շատ ողջամիտ և համաչափ էր ԱՄՆ կողմից։
«Այնուհանդերձ, ի զարմանս ինձ, որքանով որ կարող եմ ասել, Հայաստանը չի արել այս տարրական գործողություններից և ոչ մեկն Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդների համար։
Ուստի, ես հարցնում եմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Դուք համաձա՞յն եք, որ նման գործողությունները ողջամիտ են և համաչափ թե Դուք, իրոք պնդո՞ւմ եք, որ այն ջանքերը, որոնք ձեռնարկվել են նախագահ Թրամփի կողմից՝ Բելառուսից՝ ամերիկացի Մարկ Ֆոգելին և Վենեսուելայից վեց ամերիկացի պատանդներին ազատ արձակելու հարցում, ոչ խելամիտ և անհամաչափ էին»,–ասվում է փաստաբանի գրառման մեջ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով Բաքվի դատավարությունից բռնության հետքերով կադրերի վերաբերյալ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի հարցին, հայտարարել է, որ տեղի է ունենում արգելված ներգործություն և դա անընդունելի է: Նա հավելել է , որ մեր դիվանագիտությունն անում է այն, ինչ հնարավոր է, և ուզում եմ ընդգծել, որ մեր դիվանագիտությունն առաջնորդվում է առաջին հերթին չվնասելու սկզբունքով:

Международный адвокат бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, который незаконно удерживается в Баку, Джаред Генсер, заявил, что армянские власти не предприняли базовых шагов для освобождения армянских пленных в Азербайджане. Об этом он написал в Х.
Он привел ряд примеров того, какие действия предпринимали другие государства для освобождения своих граждан.
«Полностью согласен с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в том, что он должен прилагать «соразмерные и разумные» усилия для освобождения моего подзащитного Рубена Варданяна, а также других армянских христианских политзаключенных и пленных в Азербайджане.
Все пункты в этом списке основаны исключительно на примерах из моей 25-летней практики работы над делами об освобождении заложников. Разве армянские заложники не заслуживают хотя бы такой же помощи, как в других странах?
Например, когда я представлял интересы двух американских заложников в Иране – Сиа Намази и его отца, США назначили специального посланника по вопросам заложников, который занимался этим делом. Белый дом и Госдепартамент, включая госсекретаря, регулярно встречались с семьями моих клиентов. В Швейцарском посольстве в Иране у США было «Отделение по интересам», которое добивалось улучшения условий содержания в тюрьмах и следило за судебными процессами», – написал он.
Адвокат также отметил, что президент США и госсекретарь делали публичные заявления, американские дипломаты вели переговоры с союзниками, обращались за поддержкой в ООН, просили помощи у мировых религиозных лидеров. Кроме того, США вводили санкции против иранских чиновников, ответственных за захват заложников. Он подчеркнул, что все эти меры были вполне разумными и соразмерными.
«Однако, к моему удивлению, насколько мне известно, Армения не предприняла ни одного из этих элементарных шагов в отношении армянских заложников в Азербайджане.
Поэтому я спрашиваю премьер-министра Армении Никола Пашиняна: согласны ли вы, что такие действия разумны и соразмерны, или вы действительно считаете, что усилия, предпринятые президентом Трампом для освобождения Марка Фогеля из Беларуси и шести американских заложников из Венесуэлы, были неразумными и несоразмерными?» – написал адвокат.
Во время парламентской сессии вопросов и ответов премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Гегама Назаряна о кадрах с признаками насилия на суде в Баку, заявил, что там применяются запрещенные методы воздействия, что недопустимо. Он добавил, что армянская дипломатия делает все возможное, придерживаясь в первую очередь принципа «не навреди».