Բաքվում ապօրինի պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը, անդրադառնալով ՀՀ իշխանությունների ձեռնարկած քայլերին, նշել է, որ կան տարրական գործողություններ, որոնիցն ոչ մեկը ՀՀ իշխանությունները չեն արել Բաքվում պահվող հայերի համար։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր էջում։
Նա մի շարք օրինակներ է բերել, թե ինչպես են գործել այլ կառավարությունները պատանդների ազատ արձակման համար։
«Լիովին համաձայն եմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որ նա պետք է «համաչափ և խելամիտ» ջանքեր գործադրի իմ պաշտպանյալ Ռուբեն Վարդանյանին, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող այլ հայ քրիստոնյա քաղբանտարկյալներին և գերիների ազատման համար։
Այս ցուցակի բոլոր կետերը վերցված են բացառապես այն օրինակներից, թե ինչ և ինչպես են արել այլ կառավարություններն օտարերկրյա պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ իմ 25 տարվա աշխատանքի ընթացքում: Չէ՞ որ հայ պատանդները, անշուշտ, արժանի են գոնե նույն օգնությանը, ինչ մյուս կառավարությունների դեպքում է եղել:
Օրինակ, երբ ես ներկայացնում էի Իրանում երկու ամերիկացի պատանդի՝ Սիա Նամազի և նրա հոր շահերը, ԱՄՆ-ն պետական բանագնաց էր նշանակել պատանդների հարցով, որն աշխատում էր այդ գործով, Սպիտակ տունը և Պետքարտուղարությունը, այդ թվում՝ պետքարտուղարը, պարբերաբար հանդիպում էին իմ հաճախորդների ընտանիքների հետ։ Իրանում Շվեյցարիայի դեսպանությունում Միացյալ Նահանգներն ուներ «ԱՄՆ շահերի բաժին», որը հանդես էր գալիս բանտերում պահման պայմանների բարելավման համար և փորձում էր վերահսկել դատական գործընթացները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Փաստաբանը հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահն ու պետքարտուղարը հանդես էին գալիս հրապարակավ, ամերիկացի դիվանագետները՝ իրենց դաշնակիցների հետ, հանդես էին գալիս ՄԱԿ-ում՝ օգնության խնդրանքով, ԱՄՆ աջակցություն էր խնդրում համաշխարհային կրոնական առաջնորդներից, ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ էր սահմանել իրանցի այն պաշտոնատար անձանց նկատմամբ, որոնք պատասխանատու էին պատանդառման համար։ Այս ամենը շատ ողջամիտ և համաչափ էր ԱՄՆ կողմից։
«Այնուհանդերձ, ի զարմանս ինձ, որքանով որ կարող եմ ասել, Հայաստանը չի արել այս տարրական գործողություններից և ոչ մեկն Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդների համար։
Ուստի, ես հարցնում եմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Դուք համաձա՞յն եք, որ նման գործողությունները ողջամիտ են և համաչափ թե Դուք, իրոք պնդո՞ւմ եք, որ այն ջանքերը, որոնք ձեռնարկվել են նախագահ Թրամփի կողմից՝ Բելառուսից՝ ամերիկացի Մարկ Ֆոգելին և Վենեսուելայից վեց ամերիկացի պատանդներին ազատ արձակելու հարցում, ոչ խելամիտ և անհամաչափ էին»,–ասվում է փաստաբանի գրառման մեջ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով Բաքվի դատավարությունից բռնության հետքերով կադրերի վերաբերյալ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի հարցին, հայտարարել է, որ տեղի է ունենում արգելված ներգործություն և դա անընդունելի է: Նա հավելել է , որ մեր դիվանագիտությունն անում է այն, ինչ հնարավոր է, և ուզում եմ ընդգծել, որ մեր դիվանագիտությունն առաջնորդվում է առաջին հերթին չվնասելու սկզբունքով:

The international lawyer representing former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, who is unlawfully detained in Baku, Jared Genser, has criticized the Armenian government for not taking certain basic actions for the Armenian captives in Azerbaijan. He made this statement on X.
Genser provided several examples of how other governments have acted in securing the release of foreign hostages.
"I completely agree with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan that he must exert 'proportionate and reasonable' efforts to free my client Ruben Vardanyan, as well as other Armenian Christian political prisoners and detainees in Azerbaijan.
All the points on this list are exclusively derived from my 25 years of experience in hostage-release cases worldwide. Surely, Armenian hostages deserve at least the same level of assistance as those in similar situations elsewhere.
For instance, when I represented two American hostages in Iran, Siamak Namazi and his father, the U.S. appointed a special envoy for hostage affairs who worked on the case. The White House and the State Department, including the Secretary of State, held regular meetings with my clients’ families. The U.S. also maintained a 'U.S. Interests Section' at the Swiss Embassy in Iran, advocating for better prison conditions and monitoring judicial proceedings," he wrote.
The lawyer further noted that the U.S. President and Secretary of State made public statements, American diplomats engaged their allies, appealed to the UN for assistance, and sought support from global religious leaders. Additionally, the U.S. imposed sanctions on Iranian officials responsible for hostage-taking. He emphasized that all these measures were reasonable and proportionate.
"However, to my surprise, as far as I can tell, Armenia has not undertaken any of these fundamental actions for the Armenian hostages in Azerbaijan.
Therefore, I ask Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan: Do you agree that such actions are reasonable and proportionate, or do you genuinely believe that the efforts made by President Trump to secure the release of Mark Fogel from Belarus and six American hostages from Venezuela were unreasonable and disproportionate?" the lawyer questioned in his statement.
During a parliamentary Q&A session, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, responding to MP Gegham Nazaryan's question about footage showing signs of violence from the Baku trials, stated that prohibited coercion was taking place, which is unacceptable. He added that Armenian diplomacy is doing everything possible while adhering to the principle of 'do no harm' as a priority.