Գործադիրը հավանություն է տվել փոփոխություններին «ԱՊՀ մասնակից պետությունների՝ անձանց միջպետական հետախուզման մասին» պայմանագրում։
Գործող պայմանագիրը նախատեսում է հարցումների փոխանցումը իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով, սակայն փոխգործակցության հստակ մեխանիզմներ դեռևս սահմանված չեն։ Փոփոխությունները թույլ կտան ԱՊՀ անդամ երկրների իրավասու մարմիններին տեղեկատվական փոխգործակցության շրջանակում կիրառել փաստաթղթի էլեկտրոնային պատճենը, որը կստեղծվի թղթային փաստաթղթի սկանավորման կամ լուսանկարման միջոցով։
Սահմանադրական դատարանը պետք է գնահատի, թե որքանով են պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները համահունչ ՀՀ Սահմանադրությանը։ Դրական եզրակացության դեպքում նախագիծը սահմանված կարգով կուղարկվի Ազգային ժողով։
Պայմանագիրը վավերացվել է 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում, իսկ դրա փոփոխությունների արձանագրությունը ստորագրվել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին։ Արձանագրությունն ունի վավերացման վերապահում։

The Armenian government has approved amendments to the Treaty on Interstate Search of Persons among CIS member states.
The existing agreement stipulates that inquiries should be transmitted electronically, but clear mechanisms for cooperation have not yet been defined. The proposed changes will enable the competent authorities of CIS countries to use electronic copies of documents created by scanning or photographing paper originals within the framework of information exchange.
The Constitutional Court must assess whether the treaty's obligations comply with Armenia’s Constitution. If the court issues a positive conclusion, the draft will be submitted to the National Assembly for approval.
The treaty was ratified on December 10, 2010, in Moscow, while its amendments were signed on October 8, 2024. The protocol is subject to ratification.