Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումներն ու կտտանքները, ինչպես նաև այդ առնչությամբ միջազգային կառույցների բարձրացրած ահազանգերը խոր մտահոգություն և դժգոհություն են առաջացրել Եվրախորհրդարանի պատգամավորների շրջանում։
Բրյուսելում Արմենպրեսի թղթակցի ունեցած տեղեկությունների համաձայն՝ այս օրերին քննարկումներ են ընթանում այն մասին, թե ինչ ձևաչափով պետք է արձագանքի ԵԽ-ն այս իրավիճակին Ստրասբուրգում կայանալիք լիագումար նիստում հաջորդ շաբաթ։ Չի բացառվում, որ թեմայի շուրջ կազմակերպվեն հրատապ դեբատներ և ընդունվի համապատասխան բանաձև։
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատում է, որ իր մոտ պահվում է 23 հայ գերի։ Բացի այդ, Բաքուն ապօրինի ձերբակալել և շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, Պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանին, Պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։
Կեղծ մեղադրանքներով հետապնդվում են նաև Վասիլի Բեգլարյանը, Էրիկ Ղազարյանը, Դավիթ Ալահվերդյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը, Լևոն Բալայանը, Մադաթ Բաբայանը, Գարիկ Մարտիրոսյանը, Մելիքսեթ Փաշայանը։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն Ադրբեջանի դատարանում առանձնացվել է մյուսներից, և դատաքննությունն անցկացվել է առանձին։ Նա ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցում միջազգային հանրությանը փոխանցել է հայտարարություն՝ որպես բողոքի նշան իր դեմ կազմակերպված կեղծ դատավարության դեմ։
Փետրվարի 25-ին կայացած հերթական դատական նիստի ընթացքում Վարդանյանի ինքնազգացողությունը վատթարացել է, ինչի հետևանքով նիստը հետաձգվել է, ապա շարունակվել։ Վերջին նիստը տեղի է ունեցել մարտի 4-ին։ Վարդանյանի փաստաբանն ու ընտանիքի անդամները բարձրաձայնում են նրա առողջական վիճակի վատթարացման և խոշտանգումների ենթարկվելու մասին։
Բաքվում անօրինաբար պահվող հայ գերիների խնդրի վերաբերյալ հայտարարություն էր տարածել նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը փետրվարի 28-ին։

6 Март 2025 - 11:44 AMT
В Европарламенте обсуждается вопрос содержания армянских пленных в Баку, вызывая серьезное беспокойство из-за сообщений о пытках и жестоком обращении. Депутаты рассматривают возможность срочных дебатов и принятия соответствующей резолюции на пленарном заседании в Страсбурге на следующей неделе.
По данным Armenpress, в Брюсселе ведутся консультации о том, в каком формате Европарламент должен отреагировать на сложившуюся ситуацию. Окончательное решение еще не принято, но среди возможных вариантов – проведение срочных дебатов и голосование за резолюцию.
Официально Азербайджан подтверждает наличие 23 армянских пленных. Кроме того, Баку незаконно задержал и предъявил сфабрикованные обвинения бывшим лидерам Нагорного Карабаха, в том числе бывшим президентам Аркадию Гукасяну, Бако Саакяну и Араику Арутюняну. Среди других заключенных – бывший спикер парламента Нагорного Карабаха Давид Ишханян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший министр обороны Левон Мнацаканян, бывший заместитель министра обороны Давид Манукян и бывший государственный министр Рубен Варданян.
Политически мотивированному преследованию также подверглись Василий Бегларян, Эрик Казарян, Давид Алахвердян, Гурген Степанян, Левон Балаян, Мадат Бабаян, Гарик Мартиросян и Меликсет Пашаян.
Процесс над Рубеном Варданяном был выделен в отдельное производство, и его суд в Азербайджане проходит отдельно от других. Во время телефонного разговора с семьей он передал заявление, осуждая суд над ним как политически мотивированный.
25 февраля во время судебного заседания Варданян почувствовал ухудшение состояния здоровья, в результате чего заседание было приостановлено, а затем продолжено. Последнее слушание состоялось 4 марта. Его адвокат и родственники заявляют о резком ухудшении его здоровья и сообщениях о применении пыток.
28 февраля Министерство иностранных дел Армении также опубликовало заявление по поводу ситуации с армянскими пленными в Баку.