«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի կողմից 2024 թվականին ՀՀ միջպետական ավտոճանապարհներին տեղադրվել է երթևեկության ինտենսիվությունը չափող 4 նոր հաշվիչ։
Ներկայումս տրանսպորտային միջոցների երթևեկության ինտենսիվության վերաբերյալ տվյալները հավաքագրվում են 8 միջպետական նշանակության ավտոճանապարհներին տեղակայված 14 հաշվեկետերի միջոցով, որոնք գործում են առցանց ռեժիմում։ Նոր հաշվիչները տեղադրվել են Մ-1, Մ-2, Մ-3, Մ-4, Մ-5, Մ-6, Մ-7 և Մ-10 ավտոճանապարհներին։
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գույքագրման և ծրագրերի մշակման բաժնի մասնագետները զբաղվում են տեղակայված հաշվիչների կարգաբերմամբ և տվյալների հավաքագրմամբ։ Բացի այդ, ավտոմոբիլային տրանսպորտի երթևեկության ինտենսիվության մասին տեղեկությունները ստացվում են նաև շարժական հաշվիչների միջոցով։
Հավաքագրված տվյալները վերլուծվում են, և Ճանապարհային դեպարտամենտի ստորաբաժանումներն օգտագործում են դրանք ճանապարհների վերականգնման ծրագրերի մշակման, անվտանգության միջոցառումների իրականացման և այլ նպատակներով։

Фонд «Дорожный департамент» в 2024 году установил четыре новых счетчика интенсивности движения на межгосударственных трассах Армении.
В настоящее время данные о транспортном потоке собираются с 14 онлайн-постов наблюдения, расположенных на восьми межгосударственных трассах. Новые счетчики размещены на дорогах М-1, М-2, М-3, М-4, М-5, М-6, М-7 и М-10.
Специалисты отдела инвентаризации и разработки программ Дорожного департамента занимаются калибровкой счетчиков и сбором данных. Кроме того, информация об интенсивности движения поступает и с мобильных счетчиков.
Собранные данные анализируются и используются подразделениями Дорожного департамента для планирования ремонта дорог, внедрения мер безопасности и других инфраструктурных проектов.