Մարտի 6-ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս հայ ռազմագերիների դեմ շինծու գործերով դատավարությունը։ Դատավորը տեղեկացրել է, որ Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի համար պետության հաշվին նոր պաշտպան է նշանակվել, ինչին վերջինս չի առարկել։
Գեներալ–մայոր Դավիթ Մանուկյանը Բաքվի դատարանում հայտարարել է, որ մարտնչել է Ադրբեջանի զինուժի դեմ, հայտնում է Azertag-ը։
Ըստ լրատվամիջոցի, Մանուկյանը ներկայացրել է իր անցած մարտական ուղին՝ առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ շարքային զինվորից մինչև գեներալ–մայորի կոչում և մասնակցություն 44–օրյա պատերազմին։
Նա ասել է, որ զբաղվել է իր մասնագիտական պարտականություններով, այն է՝ «մարտական պատրաստությամբ»՝ մերժելով «պատերազմ նախապատրաստելու» մեղադրանքները։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, նա նաև ասել է, որ երբևէ չի մասնակցել Անվտանգության խորհրդի նիստներին։
44-օրյա պատերազմի իրադարձությունների մասին պատմելիս Մանուկյանը նշել է, որ իր մեքենան խոցվել է «Բայրաքթար» անօդաչուով։ Նա նաև ասել է, որ 2020–ից հետո ՊԲ–ում մեծ կրճատումներ են եղել՝ դիվիզիոնը կրճատվել է մինչև բրիգադի մակարդակի։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, Դավիթ Մանուկյանը, պատասխանելով Ստեփանակերտի իր տանը հայտնաբերված զենքի մասին հարցին, ասել է, որ մեկը ատրճանակ է, մյուսը՝ որսորդական հրացան, և որ «երկուսն էլ գրանցված են ՀՀ ոստիկանության վարչությունում», գրում է Trend-ը։
Ռազմագերի Դավիթ Ալավերդյանը դատական նիստում ասել է, որ իր հանդեպ «վերաբերմունը եղել է մարդկային», գրում է Trend-ը։
Շինծու գործով անցնող Գարիկ Մարտիրոսյանն ասել է, որ մասնակցել է ինչպես առաջին Ղարաբաղյան պատերազմին, այնպես էլ՝ 44–օրյա։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, Մարտիրոսյանն ասել է, որ առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում եղել է Աղդամի շրջանի առաջնագծում։
«Մենք Ասկերանի շրջանում էինք Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ։ Ես այնտեղ էի նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում», — ասել է նա, հայտնում է Trend-ը։
Բաքվում ընթացող դատական նիստում սկսվել է փաստաթղթերի ուսումնասիրության փուլը։
Նշվում է, որ Բակո Սահակյանը կարճ ելույթ է ունեցել, ներկայացնելով իր գործունեությունը նախագահի պաշտոնում, սակայն ոչ մի բառ այդ ելույթից չի մեջբերվում։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վուսալ Ալիևը, որը ներկայացնում է պետական մեղադրանքը, դատարանում ներկայացրել է պատմական փաստաթղթեր, այդ թվում՝
- ԼՂԻՄ Ժողովրդական պատգամավորների մարզային խորհրդի 1988թ․ փետրվարի 20-ի որոշումը՝ «Ադրբեջանի և Հայաստանի Գերագույն խորհուրդներին դիմելու մասին՝ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից Հայաստանի ԽՍՀ կազմ փոխանցելու վերաբերյալ»;
- Հայաստանի Գերագույն խորհրդի 1988թ․ հունիսի 15-ի որոշումը՝ «ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից հանելու և Հայաստանի ԽՍՀ-ին փոխանցելու մասին»;
- ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահության 1988թ․ հուլիսի 18-ի որոշումը, որով Հայաստանի Գերագույն խորհրդի հունիսի 15-ի որոշումը և ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի դիմումը ճանաչվել են Սահմանադրությանը հակասող;
- ԽՍՀՄ Սահմանադրության 78-րդ հոդվածը;
- Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդի 1991թ․ օգոստոսի 30-ի որոշումը՝ Ադրբեջանի անկախության վերականգնման մասին;
- 1991թ․ սեպտեմբերի 2-ի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին հռչակագիրն ու որոշումը», ինչպես նաև այլ փաստաթղթեր։
- Այնուհետև գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարություններով օգնական Թուգայ Ռահիմլին և պետական մեղադրող Ֆուադ Մուսաևը թվարկել են հայկական ջոկատները՝ «Մեծ Տիգրան», «Դավիթ Սասունցի», «Արչիվ», «Դաշնակցականներ», «Շուշի», «Սասուն», «Մարալ», «Աղդերեի ջոկատ», «Խանքենդու գունդ», «Սիսիանի ջոկատ», «Հադրութի ջոկատ», «Սասնա Ծռեր ջոկատ», «Խաչլիլար», «Երկրապահ կամավորականների ջոկատ», «Մալաթիա», «Արաբո», «Մուշ», գրում է Azertag-ը։
Այնուհետև Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանին հարցեր են ուղղվել վերը նշված փաստաթղթերի վերաբերյալ, ինչպես նաև ջոկատների ղեկավարների և անդամների մասին։ Ղուկասյանն ասել է, որ ջոկատների ղեկավարների անունները հայտնի են, սակայն ինքը չի ցանկանում դրանք հրապարակել։

On March 6, the Baku Military Court continued the trial against the political and military leaders of Artsakh and other Armenian prisoners of war under alleged charges. The judge announced that a new state-appointed defense attorney was assigned to former Artsakh President Bako Sahakyan, to which he did not object.
Major General David Manukyan declared in court that he had fought against Azerbaijani forces, as reported by Azertag. He detailed his military career, from serving as a private during the first Karabakh war to achieving the rank of major general and participating in the 44-day war.
Manukyan stated that he was fulfilling his professional duties, specifically "combat readiness," rejecting accusations of "preparing for war." According to Azerbaijani media, he also mentioned that he had never attended Security Council meetings.
Recounting events from the 44-day war, Manukyan noted that his vehicle was struck by a Bayraktar drone. He added that after 2020, significant reductions occurred in the Defense Army, with divisions downsized to brigade levels.
Responding to questions about weapons found in his Stepanakert home, Manukyan explained that one was a pistol and the other a hunting rifle, both registered with the RA Police Department, as reported by Trend.
Prisoner of war David Allahverdyan stated during the court session that he had been treated "humanely," according to Trend.
Defendant Garik Martirosyan mentioned his participation in both the first Karabakh war and the 44-day conflict. Azerbaijani media reported that Martirosyan said he was on the front line in the Aghdam region during the first Karabakh war. "We were in the Askeran region during the Second Karabakh war. I was there during the 44-day war as well," he said, as reported by Trend.
The court session in Baku has entered the phase of document examination. It is noted that Bako Sahakyan delivered a brief speech outlining his activities as president; however, no excerpts from this speech are provided.
Vusal Aliyev, senior assistant to the Prosecutor General of Azerbaijan, representing the state prosecution, presented historical documents in court, including:
- The February 20, 1988 decision of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO) Regional Council of People's Deputies to appeal to the Supreme Soviets of Azerbaijan and Armenia regarding the transfer of the NKAO from the Azerbaijani SSR to the Armenian SSR;
- The June 15, 1988 decision of the Supreme Soviet of Armenia to remove the NKAO from the Azerbaijani SSR and transfer it to the Armenian SSR;
- The July 18, 1988 decision of the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR, recognizing the June 15 decision of the Supreme Soviet of Armenia and the appeal of the NKAO Regional Council as unconstitutional;
- Article 78 of the USSR Constitution;
- The August 30, 1991 decision of the Supreme Soviet of Azerbaijan on the restoration of Azerbaijan's independence;
- The September 2, 1991 "Declaration and Decision on the Proclamation of the Nagorno-Karabakh Republic," among other documents.
Subsequently, Tugay Rahimli, special assistant to the Prosecutor General, and state prosecutor Fuad Musaev read out the list of Armenian detachments.
Following this, former Artsakh President Arkadi Ghukasyan was questioned about the aforementioned documents, as well as the leaders and members of the detachments. Ghukasyan stated that while the names of the detachment leaders are known, he does not wish to disclose them.