Եվրոպական խորհրդարանում Լյուքսեմբուրգի ներկայացուցիչ Ֆերնանդ Կարթեյզերը նամակ է ուղարկել ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին՝ բարձրաձայնելով Բաքվում անօրինական կերպով պահվող Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայերի դրությունը։
Պատգամավորը նամակում ընդգծել է, որ Վարդանյանի ներկայիս վիճակը խիստ անհանգստացնող է։ Որպես Եվրոպական խորհրդարանի անդամ՝ Կարթեյզերը կարևորել է Վարդանյանի կալանավորման և դատավարության հետ կապված անհետաձգելի խնդիրները՝ նշելով, որ դրանք չեն համապատասխանում միջազգային իրավական չափանիշներին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Պատգամավորը շեշտել է, որ Վարդանյանի սկսած հացադուլն էլ ավելի է խորացրել մտահոգությունները, քանի որ նրա առողջական վիճակի կտրուկ վատթարացումը լուրջ վտանգ է ներկայացնում նրա կյանքի համար։
«Պարոն Վարդանյանի հետ միասին Ադրբեջանում պահվում են ևս 22 հայեր, որոնց իրավունքները խախտվում են։ Նրանց կալանքը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին։ Հաշվի առնելով իրավիճակի լրջությունը՝ ես խորապես երախտապարտ կլինեմ, եթե Դուք ցուցաբերեք ձեր աջակցությունն այս հարցում։ Վստահ եմ, որ ԵՄ-ի կողմից ձեռնարկված կոնկրետ քայլերը կարող են էականորեն օգնել այս կալանավորված անձանց։ Կա աճող մտահոգություն, որ նրանք կարող են օգտագործվել որպես պատանդներ», – իր նամակում նշել է Կարթեյզերը՝ Կալասին հորդորելով դիտարկել հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման հարցով միջամտելու հնարավորությունը և հետագայում աջակցել նրանց անվտանգ վերադարձին Հայաստան։
Պատգամավորը նամակի ավարտին նշել է, որ այս խնդիրն անմիջականորեն կապված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա լարվածության հետ։ Նա խոր հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել այդ հարաբերությունների բարելավմանը և կխթանի Հայաստանի իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանությունը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում բռնության վերսկսման վտանգը։

7 Март 2025 - 14:53 AMT
Представитель Люксембурга в Европейском парламенте, Фернанд Картайзер, направил письмо высокому представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кае Каллас, обратив внимание на ситуацию с незаконно удерживаемыми в Баку Рубеном Варданяном и другими армянами.
В своем письме Картайзер подчеркнул, что нынешнее состояние Варданяна вызывает серьезную обеспокоенность. Как член Европейского парламента, он отметил неотложные проблемы, связанные с задержанием и судебным процессом над Варданяном, указав, что они не соответствуют международным правовым стандартам.
Картеизер также отметил, что начатая Варданяном голодовка усилила опасения, поскольку резкое ухудшение его здоровья представляет серьезную угрозу для его жизни.
«Вместе с господином Варданяном в Азербайджане удерживаются еще 22 армянина, чьи права нарушаются. Их заключение противоречит нормам международного права. Учитывая серьезность ситуации, буду глубоко признателен за вашу поддержку в этом вопросе. Уверен, что конкретные шаги со стороны ЕС могут существенно помочь этим задержанным лицам. Растет обеспокоенность, что их могут использовать в качестве заложников», — написал Картайзер, призвав Каллас рассмотреть возможность вмешательства для немедленного освобождения армянских пленных и поддержать их безопасное возвращение в Армению.
В завершение своего письма парламентарий отметил, что эта проблема напрямую связана с существующей напряженностью между Арменией и Азербайджаном. Он выразил глубокую надежду, что ЕС продолжит поддерживать улучшение этих отношений и будет способствовать защите прав и безопасности Армении, учитывая риск возобновления насилия в регионе.
На данный момент Азербайджан официально подтвердил наличие 23 армянских пленных, включая бывших президентов Нагорного Карабаха Аркадия Гукасяна, Баако Саакяна и Араика Арутюняна; бывшего государственного министра Рубена Варданяна; бывшего командующего армией обороны Левона Мнацаканяна; бывшего заместителя командующего армией обороны Давида Манукяна; и бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна. Азербайджан незаконно задержал их, предъявив ложные обвинения.