Հայաստանի նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը քննադատել է իշխանության մոտեցումը հայ գերիների հարցում՝ այն գնահատելով որպես վտանգավոր։
Նա նշել է, որ հրապարակային քայլերի բացակայությունը մեր օգտին չէ։
«ՔՊ ղեկավարի և վերնախավի որոշ ներկայացուցիչների խոսքերը, թե հրապարակային քայլերի դեպքում գերիներն Ադրբեջանից չեն վերադառնա, ոչինչ չանելու արդարացումներ են:
Սա վտանգավոր պահվածք է. քաղաքացուն ցույց են տալիս, որ խնդիր ունենալու դեպքում պետությունը նրան չի պաշտպանելու;
Երբ 2021թ. հրապարակեցինք Ադրբեջանում հայ գերիների խոշտանգումների վերաբերյալ մեր զեկույցը, ՔՊ վերնախավից որոշ անձինք այն անվանեցին «հնարած տեսարաններ»:
Նման գործելաոճն առավել է արձակում ադրբեջանական իշխանության ձեռքերը, նսեմացնում է պատանդների և գերիների ազատ արձակման համար պայքարը:
Այն պայմաններում, երբ ադրբեջանական իշխանությունն արգելափակում է դատաիրավական ճանապարհները, միջազգային կառույցների աշխատանքը, պետությունը հատկապես պարտավոր է ակտիվ գործել, այդ թվում` հրապարակային դաշտում ու մեծացնել ճնշումը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Թաթոյանը հավելել է, որ չի կարելի անպաշտպան թողնել սեփական հայրենակիցներին, հատկապես նրանց, որոնք պայքար են տարել Հայրենիքի համար։
Փաշինյանն ասել է, որ հայկական կողմը հստակ գնահատական է տվել Բաքվում ընթացող դատավարություններին և որ ԱԳՆ–ն անում է, ինչ հնարավոր է։

7 Март 2025 - 09:53 AMT
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян раскритиковал позицию властей по вопросу армянских пленных, назвав ее опасной.
Он отметил, что отсутствие публичных шагов не идет на пользу Армении.
«Заявления руководителя правящей партии и ряда высокопоставленных чиновников о том, что публичные шаги помешают возвращению пленных из Азербайджана, являются лишь оправданием бездействия.
Это опасное поведение. Оно демонстрирует гражданам, что в случае возникновения проблемы государство их не защитит.
В 2021 году, когда мы опубликовали наш доклад о пытках армянских пленных в Азербайджане, некоторые представители правящей партии назвали его "сфабрикованными сценами".
Подобный подход лишь развязывает руки азербайджанским властям и ослабляет борьбу за освобождение заложников и пленных.
В условиях, когда азербайджанские власти блокируют судебные процессы и работу международных структур, армянское государство обязано действовать решительно, в том числе в публичной сфере, усиливая давление», — говорится в заявлении.
Татоян добавил, что нельзя оставлять без защиты своих соотечественников, особенно тех, кто боролся за Родину.
МИД Армении выпустил заявление, подчеркнув, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к проблеме освобождения армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц в Азербайджане, а также к сфабрикованным судебным процессам против части из них, сопровождающимся грубейшими нарушениями и явными признаками пыток.
Премьер-министр Пашинян заявил, что армянская сторона дала четкую оценку судебным процессам в Баку, а МИД делает все возможное.