Ռուսաստանը հուսով է, որ Հայաստանի հետ կապված իրավիճակը և անդամակցության սառեցումը ՀԱՊԿ–ում դրական հանգուցալուծում կունենա։ Այդ մասին ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը՝ հավելելով, որ երկխոսությունը շարունակվում է, ներառյալ երկկողմ օրակարգի քննարկումները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին;
Պանկինը նաև ասել է, որ եթե Հայաստանը մինչև 2025–ի վերջը չվճարի իր անդամավճարը ՀԱՊԿ բյուջե, կազմակերպության անդամ երկրները կարող են քննարկել հետագա քայլերը, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի հեռացումըը չի դիտարկվի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հնարավոր է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ին ստեղծվի իրավիճակ, երբ երկու տարի վճարում չի արվել, և երկրները կարող են քննարկել տարբեր սցենարներ», – նշել է Պանկինը։
Պանկինը նաև ասել է, որ Հայաստանը չի ներկայացրել պաշտոնական ծանուցում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) դուրս գալու մասին և չի նախատեսում լքել այն, այլ պարզապես կասեցրել է իր գործունեությունը։
«Երևանը չի ծանուցել մեզ դուրս գալու մասին, նրանք չեն պատրաստվում լքել ՀԱՊԿ-ը, նրանք պարզապես կասեցրել են իրենց ակտիվությունը, բայց շարունակում են մնալ կազմակերպության անդամ», – նշել է Պանկինը։
2024 թվականի փետրվարին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ երկիրը կասեցնում է իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Նա նաև ընդգծել էր, որ Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ վերադարձը գնալով ավելի բարդ է դառնում, եթե ոչ անհնար, քանի որ, իր խոսքով, «վերադարձի կետն» արդեն անցել է։
ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել էր, որ արևմտյան երկրները դրդել են Հայաստանի իշխանություններին կասեցնել իրենց մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն էլ նշել էր, որ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, թե ՀԱՊԿ-ը «Հայաստանին լքել է դժվարության պահին», չի համապատասխանում իրականությանը։

Pankin also noted that if Armenia fails to pay its membership dues to the CSTO budget by the end of 2025, member states may consider various scenarios. However, he indicated that expulsion is unlikely. He explained that by January 1, 2026, a two-year non-payment situation could prompt discussions among member countries about possible actions.
Additionally, Pankin clarified that Armenia has not submitted an official notification to withdraw from the CSTO and does not intend to leave the organization. Instead, Yerevan has suspended its activities but remains a member state.
In February 2024, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced the suspension of the country's participation in the CSTO. He highlighted that Armenia's return to the organization is becoming increasingly difficult, suggesting that the "point of no return" has been passed.
Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin stated that Western countries have influenced Armenian authorities to suspend their participation in the CSTO. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov also remarked that Pashinyan's claim that the CSTO "abandoned Armenia in a time of need" does not correspond to reality.