Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մարտի 6-ին հանդիպել է 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողի ծնողների հետ, որոնք հայտնել են, որ դժվարություններ ունեն վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու հարցում, որոնցից մի մասը պայմանավորված է օրենքով սահմանված տարիքային սահմանափակումներով։
Քննարկվել են վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաների հասանելիության հետ կապված օրենսդրական և գործնական խոչընդոտները։
Անահիտ Մանասյանը հավաստիացրել է, որ այս հարցը գտնվում է իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում։
Պաշտպանը հիշեցրել է, որ 2024 թվականի հունիսի 10-ին դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին և 2-րդ կետերի սահմանադրականությունը, ինչը սերտորեն առնչվում է քաղաքացիների բարձրացրած խնդրի հետ։
Սահմանադրական դատարանը 2024 թվականի հունիսի 18-ին թիվ ՍԴԱՈ-100 աշխատակարգային որոշմամբ ընդունել է գործը քննության։
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը եզրակացրել է, որ վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու համար նախատեսված տարիքային սահմանափակումները հակասում են Սահմանադրությամբ ամրագրված խտրականության արգելքի սկզբունքին, մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքին և իրավունքների սահմանափակման համաչափության սկզբունքին։

Armenian Human Rights Defender Anahit Manasyan met on March 6 with the parents of a soldier killed in the 44-day war. They raised concerns about facing difficulties in accessing assisted reproductive technologies, some of which stem from legally mandated age restrictions.
The discussion focused on legislative and practical obstacles to reproductive assistance. Manasyan assured that the issue remains a priority for her office.
She recalled that on June 10, 2024, she filed an appeal with the Constitutional Court challenging the constitutionality of Article 12, Paragraph 1, Clauses 1 and 2 of Armenia’s Law on Reproductive Health and Rights. The court accepted the case for review on June 18, 2024, under procedural decision No. SDAO-100.
The ombudsman concluded that the age restrictions on assisted reproductive technologies contradict constitutional principles prohibiting discrimination, protecting the right to privacy, and ensuring proportionality in rights limitations.