Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մարտի 6-ին հանդիպել է 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողի ծնողների հետ, որոնք հայտնել են, որ դժվարություններ ունեն վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու հարցում, որոնցից մի մասը պայմանավորված է օրենքով սահմանված տարիքային սահմանափակումներով։
Քննարկվել են վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաների հասանելիության հետ կապված օրենսդրական և գործնական խոչընդոտները։
Անահիտ Մանասյանը հավաստիացրել է, որ այս հարցը գտնվում է իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում։
Պաշտպանը հիշեցրել է, որ 2024 թվականի հունիսի 10-ին դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին և 2-րդ կետերի սահմանադրականությունը, ինչը սերտորեն առնչվում է քաղաքացիների բարձրացրած խնդրի հետ։
Սահմանադրական դատարանը 2024 թվականի հունիսի 18-ին թիվ ՍԴԱՈ-100 աշխատակարգային որոշմամբ ընդունել է գործը քննության։
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը եզրակացրել է, որ վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու համար նախատեսված տարիքային սահմանափակումները հակասում են Սահմանադրությամբ ամրագրված խտրականության արգելքի սկզբունքին, մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքին և իրավունքների սահմանափակման համաչափության սկզբունքին։

Защитник прав человека Армении Анаит Манасян 6 марта встретилась с родителями военнослужащего, погибшего в 44-дневной войне. Они пожаловались на трудности с доступом к вспомогательным репродуктивным технологиям, часть которых связана с возрастными ограничениями, установленными законом.
Обсуждались законодательные и практические препятствия в сфере репродуктивной медицины. Манасян заверила, что этот вопрос остается в центре её внимания.
Она напомнила, что 10 июня 2024 года обратилась в Конституционный суд, оспаривая конституционность статьи 12, пункта 1, подпунктов 1 и 2 Закона РА «О репродуктивном здоровье и репродуктивных правах». Конституционный суд принял дело к рассмотрению 18 июня 2024 года в рамках процессуального решения № СДАО-100.
Омбудсмен пришла к выводу, что возрастные ограничения на использование вспомогательных репродуктивных технологий противоречат закрепленным в Конституции принципам запрета дискриминации, неприкосновенности частной жизни и соразмерности ограничений прав.