ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի և պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ մարտի 7-ին անցկացվել է Զինվորական դատախազության 2024 թվականի գործունեության ամփոփումը։
Զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը հայտնել է, որ 2024 թվականին ՀՀ Զինված ուժերում գրանցվել է 40 մահվան դեպք, որոնցից 27-ը կապված են ծառայության հետ։
Մասնավորապես՝ հակառակորդի գործողություններից զոհվել է 4 ԵԿՄ անդամ, սպանությունների հետևանքով՝ 5 (որոնցից մեկը՝ ԵԿՄ անդամ, ևս մեկը՝ վարժական հավաքի մասնակից՝ հրդեհի հետևանքով), ինքնասպանության և ինքնասպանության դրդման պատճառով՝ 7, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով՝ 4, մարտական մեքենաների վարելու կանոնների խախտման հետևանքով՝ 1, ավիավթարից՝ 2, հիվանդության պատճառով՝ 3 (որոնցից մեկը ԵԿՄ անդամ), դժբախտ պատահարի հետևանքով՝ 1։ Ծառայության հետ չկապված հանգամանքներում մահացել է 13 զինծառայող (հիվանդության պատճառով՝ 3, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով՝ 7, ինքնասպանության պատճառով՝ 1, դժբախտ պատահարի հետևանքով՝ 2)։
Նա ներկայացրել է 2024 թվականի ընթացքում բանակում արձանագրված միջադեպերի, հարուցված քրեական վարույթների, դատարան ուղարկված գործերի և պետական շահերի պաշտպանության ուսումնասիրությունների մանրամասները։ Նրա խոսքով՝ նախորդ տարի Զինված ուժերում արձանագրվել է 2093 միջադեպ (2023 թվականին՝ 2358), որոնցից 762-ը պատահարներ են (2023 թվականին՝ 803), իսկ 1331-ը՝ ենթադրյալ հանցագործություններ (2023 թվականին՝ 1555)։ Դրանցից 715-ը զինվորական բնույթի են (2023 թվականին՝ 847), 616-ը՝ այլ հանցագործություններ (2023 թվականին՝ 708), 178-ը՝ ծանր (2023 թվականին՝ 242), իսկ 39-ը՝ առանձնապես ծանր հանցագործություններ (2023 թվականին՝ 78)։
Դատախազության տվյալներով՝ 2024 թվականին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 904 քրեական վարույթ՝ 1026 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 975 քրեական վարույթ՝ 1275 անձի վերաբերյալ)։ Դատարաններում քննվել և ավարտվել է 937 քրեական գործ՝ 1089 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 496 գործ՝ 578 անձի վերաբերյալ), որից 751 գործով կայացվել է մեղադրական դատավճիռ՝ 842 անձի նկատմամբ (2023 թվականին՝ 394 գործ՝ 426 անձի նկատմամբ)։
Զինվորական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների դատախազությունների ուսումնասիրություններով արձանագրվել է, որ 2024 թվականին պետությանը հասցված վնասի չափը կազմել է 5 միլիարդ 677 միլիոն 550 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 5 միլիարդ 62 միլիոն 243 հազար դրամ)։ Արտադատական կարգով վերականգնվել է 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 միլիարդ 462 միլիոն 706 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 2 միլիարդ 482 միլիոն 453 հազար դրամ)։
Ամփոփման ավարտին պաշտպանության նախարարը և գլխավոր դատախազը քննարկել են համագործակցության հետագա զարգացման ձևաչափերն ու ուղղությունները։
Քննարկմանը ներկա են եղել զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը, պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության վարչության պետ Աշոտ Զաքարյանը, ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Սանամյանը, Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Արման Ասլանյանը, ինչպես նաև այլ պաշտոնյաներ։

7 Март 2025 - 13:20 AMT
7 марта под руководством генерального прокурора Армении Анны Вардапетян и министра обороны Сурена Папикяна состоялось подведение итогов деятельности Военной прокуратуры за 2024 год.
Военный прокурор Григор Элизбарян сообщил, что в 2024 году в Вооруженных силах зафиксировано 40 случаев смерти, из которых 27 связаны со службой.
В частности, в результате действий противника погибли 4 члена «Еркрапа», в результате убийств – 5 военнослужащих (включая одного члена «Еркрапа» и еще одного участника учебных сборов, погибшего при пожаре). Семь смертей связаны с самоубийством или доведением до него, четыре – с дорожно-транспортными происшествиями, одна – с нарушением правил управления боевой техникой, две – с авиакатастрофами, три – с болезнью (один из погибших был членом «Еркрапа»), одна – с несчастным случаем.
Вне службы скончались 13 военнослужащих: трое – от болезни, семеро – в ДТП, один – в результате самоубийства, двое – из-за несчастных случаев.
Элизбарян также представил данные о военных инцидентах, возбужденных уголовных делах, переданных в суд материалах и расследованиях по защите государственных интересов в 2024 году. По его словам, в армии зафиксировано 2093 инцидента (в 2023 году – 2358), из них 762 – несчастные случаи (в 2023 году – 803), а 1331 – предполагаемые преступления (в 2023 году – 1555). Среди них 715 преступлений военного характера (в 2023 году – 847), 616 – иных преступлений (в 2023 году – 708), 178 – тяжких (в 2023 году – 242), а 39 – особо тяжких (в 2023 году – 78).
По данным прокуратуры, в 2024 году в суд передано 904 уголовных дела в отношении 1026 лиц (в 2023 году – 975 дел в отношении 1275 лиц). Суды рассмотрели и завершили 937 дел в отношении 1089 лиц (в 2023 году – 496 дел в отношении 578 лиц). По 751 делу вынесены обвинительные приговоры в отношении 842 человек (в 2023 году – 394 дела и 426 осужденных).
Исследования Военной прокуратуры и гарнизонных прокуратур показали, что в 2024 году государству нанесен ущерб в размере 5 миллиардов 677 миллионов 550 тысяч драмов (в 2023 году – 5 миллиардов 62 миллиона 243 тысячи драмов). Внесудебным порядком возмещено 4 миллиарда 462 миллиона 706 тысяч драмов, что эквивалентно 11,31 миллиона долларов (в 2023 году – 2 миллиарда 482 миллиона 453 тысячи драмов).
В завершение встречи министр обороны и генеральный прокурор обсудили дальнейшие форматы и направления сотрудничества.
В обсуждении приняли участие военный прокурор Григор Элизбарян, начальник управления военной полиции Минобороны Ашот Закарян, глава Главного управления военной контрразведки СНБ Давид Санамян, начальник Главного военного следственного управления Следственного комитета Арман Асланян, а также другие должностные лица.