Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպան Վահագն Աֆյանն ու ՀՀ ռազմական կցորդ, գնդապետ Արկադի Տոնոյանը հանդիպել են Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության միջազգային համագործակցության միացյալ քարտուղար Վիշվեշ Նեգիի հետ՝ քննարկելու երկու երկրների միջև փոխշահավետ գործակցության զարգացման հնարավորությունները, հայտնում է Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպման արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման, փոխադարձ այցերի կազմակերպման, երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների պաշտպանական խորհրդակցությունների շարունակականության ապահովման և փոխշահավետ գործակցության զարգացման հարցեր։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային իրադարձություններին՝ մասնավորապես շեշտադրելով Հայաստանի խաղաղության օրակարգի հանձնառությունը և երկկողմ բարեկամական կապերի խորացման հեռանկարները։
2023 թվականի մայիսի 18-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությանը կից ռազմական կցորդի հաստիք ստեղծելու որոշման նախագիծը։

Armenia’s Ambassador to India, Vahagn Afyan, and the country’s Defense Attaché, Colonel Arkadi Tonoyan, met with Vishwesh Negi, Joint Secretary for International Cooperation at India’s Ministry of Defense, to discuss opportunities for mutually beneficial cooperation between the two countries, Armenia’s Embassy in India reports.
The meeting covered the implementation of agreements reached during discussions between the defense ministers of both countries, the organization of reciprocal visits, ensuring the continuity of defense consultations, and the further development of bilateral defense cooperation.
Regional developments were also addressed, with a particular emphasis on Armenia’s commitment to a peace agenda and the prospects for strengthening friendly bilateral relations.
On May 18, 2023, the Armenian government approved a proposal to establish a Defense Attaché position at the Armenian Embassy in India.