«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը, որը մարտի 8–ի ուշ երեկոյան տեղափոխվել էր հիվանդանոց, կրկին վերադարձել է Ազատության հրապարակ և շարունակում է հացադուլը՝ չհետևելով բժիշկների հորդորներին։ Այդ մասին հայտնել է կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Մանե Թանդիլյանը մարտի 1-ից հացադուլ է հայտարարել՝ աջակցելով Բաքվի բանտում անօրինական կերպով պահվող Ռուբեն Վարդանյանին։ Նա հուսով է, որ իր այս ծայրահեղ քայլը կստիպի Վարդանյանին դադարեցնել հացադուլը։
Մանե Թանդիլյանը տեղափոխվել էր Համալսարանական թիվ 1 հիվանդանոց։ Բժշկական անհրաժեշտ զննում անցնելուց և շուրջ մեկ օր բժիշկների հսկողության տակ մնալուց հետո՝ հացադուլի իններորդ օրը երեկոյան, Թանդիլյանը վերադարձել է Ազատության հրապարակ՝ շարունակելու իր ակցիան, հայտնում է «Առավոտը»։
«Ցուցանիշներս նորից մի փոքր վատթարացել էին, ինքնազգացողությունս մի քիչ զիջում էր։ Գնացի՝ նորից ջուր ներարկեցին։ Հրաժարվեցի այլ միջամտությունից։ Բայց բժիշկներն արդեն սկսել են մի քիչ ավելի խիստ խոսել ինձ հետ։ Ենթադրում եմ՝ արյանս ցուցանիշներն արդեն անհանգստացնող են իրենց համար։ Խոստացել եմ իրենց, որ եթե անդառնալի վնասի նշույլներ կտեսնեն, ինձ տեղեկացնեն և համապատասխան որոշում ընդունենք։
Խոստումիս տերը կլինեմ։ Բժիշկների վերահսկողության տակ եմ։ Անչափ շնորհակալ եմ իրենց։ Ես առաջին հիվանդանոցում եմ բուժում ստացել։ Այս պահին մի քիչ ավելի լավ եմ, քան հիվանդանոց գնալիս, բայց ավելի վատ, քան մինչեւ հիվանդանոց գնալը»,- ասել է Թանդիլյանը։
Վերջին օրերին Թանդիլյանի ինքնազգացողությունը մի քանի անգամ կտրուկ վատթարացել է, ինչի հետևանքով նրան տեղափոխել են հիվանդանոց, սակայն յուրաքանչյուր անգամ նա վերադարձել է հացադուլի վայր։ Չնայած բժիշկների հորդորներին՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիրը շարունակում է իր պայքարը՝ կոչ անելով, որ այդ հորդորները ուղղվեն Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։

Соучредитель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян, которая вечером 8 марта была госпитализирована, вернулась на Площадь Свободы и продолжает голодовку, игнорируя рекомендации врачей. Об этом сообщил соучредитель партии Месроп Аракелян, передает Factor.am .
Мане Тандилян объявила голодовку 1 марта в поддержку Рубена Варданяна, который незаконно содержится в бакинской тюрьме. Она надеется, что этот крайний шаг заставит Варданяна прекратить свою голодовку.
Тандилян была доставлена в университетскую больницу №1. После прохождения необходимых медицинских обследований и пребывания под наблюдением врачей около суток, вечером девятого дня голодовки она вернулась на Площадь Свободы, чтобы продолжить свою акцию, сообщает «Аравот».
«Мои показатели снова немного ухудшились, и я чувствовала себя несколько плохо. Я вернулась; мне снова ввели жидкости. Я отказалась от других вмешательств. Но врачи начали говорить со мной немного строже. Я предполагаю, что мои показатели крови уже вызывают у них беспокойство. Я пообещала им, что если они увидят признаки необратимого повреждения, они должны сообщить мне, и мы примем соответствующее решение. Я сдержу свое обещание. Я нахожусь под наблюдением врачей. Я чрезвычайно благодарна им. Я получила лечение в первой больнице. В данный момент я чувствую себя немного лучше, чем когда я пошла в больницу, но хуже, чем до того, как пошла в больницу», — сказала Тандилян.
В последние дни состояние Тандилян несколько раз ухудшалось, что приводило к ее госпитализации; однако каждый раз она возвращалась на место своей голодовки. Несмотря на призывы врачей, соучредитель партии «Страна для жизни» продолжает свою борьбу, призывая направить эти обращения бывшему государственному министру Арцаха Рубену Варданяну.