«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը, որը մարտի 8–ի ուշ երեկոյան տեղափոխվել էր հիվանդանոց, կրկին վերադարձել է Ազատության հրապարակ և շարունակում է հացադուլը՝ չհետևելով բժիշկների հորդորներին։ Այդ մասին հայտնել է կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Մանե Թանդիլյանը մարտի 1-ից հացադուլ է հայտարարել՝ աջակցելով Բաքվի բանտում անօրինական կերպով պահվող Ռուբեն Վարդանյանին։ Նա հուսով է, որ իր այս ծայրահեղ քայլը կստիպի Վարդանյանին դադարեցնել հացադուլը։
Մանե Թանդիլյանը տեղափոխվել էր Համալսարանական թիվ 1 հիվանդանոց։ Բժշկական անհրաժեշտ զննում անցնելուց և շուրջ մեկ օր բժիշկների հսկողության տակ մնալուց հետո՝ հացադուլի իններորդ օրը երեկոյան, Թանդիլյանը վերադարձել է Ազատության հրապարակ՝ շարունակելու իր ակցիան, հայտնում է «Առավոտը»։
«Ցուցանիշներս նորից մի փոքր վատթարացել էին, ինքնազգացողությունս մի քիչ զիջում էր։ Գնացի՝ նորից ջուր ներարկեցին։ Հրաժարվեցի այլ միջամտությունից։ Բայց բժիշկներն արդեն սկսել են մի քիչ ավելի խիստ խոսել ինձ հետ։ Ենթադրում եմ՝ արյանս ցուցանիշներն արդեն անհանգստացնող են իրենց համար։ Խոստացել եմ իրենց, որ եթե անդառնալի վնասի նշույլներ կտեսնեն, ինձ տեղեկացնեն և համապատասխան որոշում ընդունենք։
Խոստումիս տերը կլինեմ։ Բժիշկների վերահսկողության տակ եմ։ Անչափ շնորհակալ եմ իրենց։ Ես առաջին հիվանդանոցում եմ բուժում ստացել։ Այս պահին մի քիչ ավելի լավ եմ, քան հիվանդանոց գնալիս, բայց ավելի վատ, քան մինչեւ հիվանդանոց գնալը»,- ասել է Թանդիլյանը։
Վերջին օրերին Թանդիլյանի ինքնազգացողությունը մի քանի անգամ կտրուկ վատթարացել է, ինչի հետևանքով նրան տեղափոխել են հիվանդանոց, սակայն յուրաքանչյուր անգամ նա վերադարձել է հացադուլի վայր։ Չնայած բժիշկների հորդորներին՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիրը շարունակում է իր պայքարը՝ կոչ անելով, որ այդ հորդորները ուղղվեն Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։

Mane Tandilyan, co-founder of the Country to Live party, who was hospitalized on the evening of March 8, has returned to Freedom Square and continues her hunger strike, disregarding doctors' advice. This was reported by party co-founder Mesrop Arakelyan, according to Factor.am .
Mane Tandilyan declared a hunger strike on March 1 in support of Ruben Vardanyan, who is being illegally detained in a Baku prison. She hopes that this extreme action will compel Vardanyan to end his hunger strike.
Tandilyan was admitted to University Hospital No. 1. After undergoing necessary medical examinations and spending about a day under doctors' supervision, on the evening of the ninth day of her hunger strike, she returned to Freedom Square to continue her protest, reports Aravot.
"My condition slightly worsened again, and I was feeling somewhat unwell. I went back; they administered fluids again. I refused any other intervention. But the doctors have started to speak a bit more sternly with me. I assume my blood indicators are already concerning to them. I promised them that if they see signs of irreversible damage, they should inform me, and we will make an appropriate decision. I will keep my promise. I am under doctors' supervision. I am extremely grateful to them. I received treatment at the first hospital. At the moment, I feel a little better than when I went to the hospital, but worse than before going to the hospital," said Tandilyan.
In recent days, Tandilyan's condition has deteriorated several times, leading to her hospitalization; however, each time she has returned to the site of her hunger strike. Despite doctors' urgings, the co-founder of the "Country to Live" party continues her struggle, calling for these appeals to be directed at former State Minister of Artsakh, Ruben Vardanyan.