Սիրիայի ծովափնյա քաղաքներում բախումները կառավարական ուժերի և նախկին նախագահ Բաշար Ասադի կողմնակիցների միջև դեռևս շարունակվում են, Լաթաքիայում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է։ Այդ մասին հայտնել է Հալեպի «Գանձասար» թերթի գլխավոր խմբագիր Զարմիկ Պողիկյանը։
Նա նշել է, որ բնակիչները զգուշանում են դուրս գալ տներից, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Անվտանգության ուժեր են տեղակայված քաղաքում և իրականացնում են խուզարկություններ՝ հնարավոր վտանգները կանխելու նպատակով։ Ընդհանուր առմամբ, բնակիչները մեծ զգուշավորություն են դրսևորում և չեն շտապում դուրս գալ տներից։ Նմանատիպ իրավիճակ է նաև Տարտուսում և Բանիասում, որտեղ հայերի թիվը փոքր է, ու նրանցից ոմանք տեղափոխվել են Հալեպ՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Իսկ Լաթաքիայում հայ համայնքը համեմատաբար մեծ է, սակայն այստեղի հայերը շարունակում են մնալ տներում՝ խուսափելով դուրս գալուց, քանի որ քաղաքի որոշ հատվածներում դեռ կրակոցներ են հնչում։ Այնուամենայնիվ, կենտրոնական թաղամասերում այսօր հարաբերականորեն հանգիստ է»,- նշել է Պողիկյանը։
Անդրադառնալով հայ համայնքի վիճակին՝ նա մանրամասնել է, որ մարտի 8-ին 2 հայ է զոհվել՝ նրանց ուղղությամբ կրակ են բացել, երբ վերջիններս վերադառնում էին Լաթաքիա։ Բացի այդ, մտահոգություն կա սննդի ու դեղորայքի պակասի պատճառով, քանի որ տեղաշարժը գրեթե կաթվածահար վիճակում է։ Ժամանակ առ ժամանակ դադարեցվում է ջրամատակարարումը, իսկ էլեկտրականությունն ամբողջությամբ բացակայում է։
«Քաղաքում փակ են ինչպես եկեղեցիները, այնպես էլ դպրոցները։ Կրթության նախարարությունն այս երկու օրերի ընթացքում ուսումնական հաստատությունները փակ է հայտարարել՝ մինչև իրավիճակը կայունանա»,- հավելել է Պողիկյանը։
Լաթաքիայում լույս տեսնող հայկական «Գանձասար» պարբերականի թղթակից Նաիրի Կարապետյանն իր հերթին ասել է, որ Լաթաքիա քաղաքում իրավիճակը մնում է լարված, քաղաքում բախումներ են ընթանում, իսկ հայ համայնքի բնակիչները լսում են կրակոցների ձայներ, սակայն հստակ տեղեկատվություն չունեն, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա ընդգծել է, որ համայնքի պատասխանատուները բնակիչներին հորդորել են մնալ տներում։ Անվտանգության նկատառումներով փակ են հայկական դպրոցներն ու եկեղեցիները։
Կարապետյանի փոխանցմամբ՝ տեղի ունեցածի մասին հիմնականում տեղեկանում են արաբական հեռուստաալիքներից, ինչպես նաև լսելով դրսից եկող աղմուկը։
«Անվտանգության ուժերը փորձում են վերահսկողություն սահմանել իրավիճակի վրա։ Այս գիշերվա ընթացքում պարետային ժամ էր հայտարարված մինչև առավոտյան 10-ը, սակայն այն հետագայում երկարաձգվեց մինչև երեկոյան 9-ը։ Հայ համայնքն այժմ սպասում է, որ իրավիճակը հանդարտվի»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ հայկական կրթական ու կրոնական հաստատությունները կբացվեն միայն այն ժամանակ, երբ համոզված լինեն, որ վիճակը լիովին խաղաղվել է։
Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան նշել է, որ երկրում ընթացող բախումները սպասելի էին։ Նրա խոսքով՝ կատարվածը տեղավորվում է կանխատեսված խնդիրների շրջանակում, մասնավորապես՝ նախկին իշխանության կողմնակիցների կողմից Լաթաքիայում լարվածություն ստեղծելու և տարաձայնություններ հրահրելու փորձերի մեջ։
Լաթաքիայի նահանգապետ Մոհամմադ Օսմանը ալավիներին աղանդավոր է անվանել՝ ընդգծելով, որ կան խմբեր, որոնք ապավինելով այդ գաղափարներին, ապստամբություն են հրահրել սիրիական ափամերձ շրջաններում, որտեղ ալավիների համայնքն առավել մեծամասնություն ունի։
Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնի տվյալներով՝ հինգշաբթի օրվանից զոհվել է ավելի քան 700 ալևի խաղաղ բնակիչ, իսկ ընդհանուր զոհերի թիվը հասել է 1018-ի։

10 Март 2025 - 08:00 AMT
Столкновения между правительственными силами и сторонниками бывшего президента Башара Асада продолжаются в прибрежных городах Сирии, однако в Латакии обстановка относительно спокойная, сообщила Зармик Погикян, главный редактор алеппской газеты «Гандзасар».
По ее словам, жители боятся выходить из домов, передает Armenpress.
«В городе размещены силы безопасности, проводятся обыски для предотвращения возможных угроз. В целом, местные жители проявляют крайнюю осторожность и не спешат покидать дома. Аналогичная ситуация сложилась в Тартусе и Баниясе, где армянское население невелико, и некоторые из них переехали в Алеппо из соображений безопасности. В Латакии армянская община относительно большая, но ее представители предпочитают оставаться дома, так как в некоторых районах города продолжается стрельба. Однако в центральных кварталах сегодня относительно спокойно», — отметила Погикян.
Говоря о положении армянской общины, она уточнила, что 8 марта погибли два армянина — по ним открыли огонь, когда они возвращались в Латакию. Кроме того, есть обеспокоенность из-за нехватки продовольствия и медикаментов, так как передвижение практически парализовано. Вода подается с перебоями, а электроэнергии нет совсем.
«Закрыты как церкви, так и школы». Министерство образования объявило об их временном закрытии как минимум на два дня до стабилизации ситуации, добавила она.
Корреспондент армянской газеты «Гандзасар» в Латакии Наири Карапетян также подтвердила, что ситуация остается напряженной: в городе идут столкновения, слышна стрельба, но армянская община не располагает точной информацией, передает Pastinfo.
Она подчеркнула, что представители общины призвали жителей оставаться дома.
По словам Карапетян, основную информацию о происходящем жители получают из арабских телеканалов, а также по звукам, доносящимся с улицы.
«Силы безопасности пытаются взять ситуацию под контроль. Ночью был объявлен комендантский час до 10 утра, но позже его продлили до 21:00. Армянская община ожидает, когда обстановка нормализуется», — сказала она, добавив, что армянские учебные и религиозные учреждения откроются только после полного восстановления стабильности.
*Временный президент Сирии Ахмед аль-Шараа заявил, что происходящие столкновения были ожидаемыми, назвав их частью прогнозируемых проблем, в частности, попытками сторонников прежней власти спровоцировать напряженность в Латакии.
Губернатор Латакии Мохаммад Осман назвал алавитов “сектантами”, подчеркнув, что “отдельные группы, опираясь на эту идеологию, провоцируют восстание в прибрежных районах Сирии, где алавиты составляют большинство.”
По данным Сирийского центра мониторинга прав человека, с четверга погибло более 700 алавитских мирных жителей, а общее число жертв достигло 1018.*