«Բաբոն Տերա» կանանց նախաձեռնությունը բաց նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մարդու իրավունքների գծով օգնական Իլզե Բրանդս Քեհրիսին, ինչպես նաև Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մարտա Թեմիդոյին և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլային։
Նամակում նշվում է․ «Հազարավոր հայ կանանց անունից այս նամակն ենք ուղղում Ձեզ։ Շնորհավորում ենք Կանանց միջազգային օրվա՝ մարտի 8-ի կապակցությամբ։ Ձեր ձեռքբերումներն ու ներդրումները մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, մասնավորապես՝ որպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մարդու իրավունքների օգնականի դերում, խոսում են ձեր նվիրվածության և բացառիկ առաջնորդական որակների մասին:
Ամբղջ աշխարհում կանանց տոների այս նշանակալից առիթով մենք դիմում ենք ձեզ՝ վստահ լինելով, որ որպես կին առաջնորդ և գտնվելով մարդու իրավունքների պաշտպան ՄԱԿ-ի ամենաբարձր մակարդակում, դուք կարող եք կարևոր դեր խաղալ հայ բանտարկյալների ճակատագրում: Այսօր, մինչ աշխարհը հարգում է կանանց իրավունքներն ու ձեռքբերումները, հարյուրավոր հայ մայրեր, կանայք, քույրեր և դուստրեր չեն կարող տոնել: Նրանք սպասում են Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող իրենց սիրելիների վերադարձին։
Մենք խնդրում ենք ձեր աջակցությունն ու գործողությունը։ Որպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ մարդու իրավունքների գծով օգնական, դուք ունեք բացառիկ հնարավորություն և լծակներ՝ ազդելու այս իրավիճակի վրա: Ձեր ձայնը, ուշադրությունը և կոնկրետ քայլերը կարող են կյանքեր փրկել և վերամիավորել ընտանիքները:
Մենք կոչ ենք անում ձեզ.
- Հայ բանտարկյալների հարցը բարձրացնել ՄԱԿ-ի ֆորումներում, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների խորհրդում և Անվտանգության խորհրդում.
- Աջակցել ՄԱԿ-ի գլխավորած միջազգային դիտորդական առաքելություններին այցելել ադրբեջանական բանտեր, որտեղ պահվում են հայ բանտարկյալները
- Խրախուսել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների դեմ պատասխանատվության միջոցները
- Օգտագործեք ձեր դիրքը բանակցություններին նպաստելու և բոլոր բանտարկյալների անհապաղ վերադարձն ապահովելու համար:
Մենք բառեր կամ վերացական արտահայտություններ չենք խնդրում: Կոնկրետ գործողություններ ենք խնդրում։ Այս տարի տոնելու փոխարեն ընտրել ենք մեր ձայնը բարձրացնելը. Կոչ ենք անում միանալ մեզ այս կարևոր պայքարում։ Մեր բանտարկյալների կյանքը հաշվում են ոչ թե օրերով, այլ րոպեներով։ Խնդրում ենք գործել հիմա»։

10 Март 2025 - 08:12 AMT
Женская инициатива «Бабон Тера» направила открытое письмо помощнику генерального секретаря ООН по правам человека Илзе Брандс Кехрис, а также депутату Европарламента Марте Темидо и председателю Европарламента Роберте Метсоле.
В письме говорится:
«От имени тысяч армянских женщин мы направляем вам это письмо. Поздравляем вас с Международным женским днем, 8 марта. Ваши достижения и вклад в защиту прав человека, особенно в роли помощника генерального секретаря ООН по правам человека, подтверждают вашу приверженность делу и выдающиеся лидерские качества.
В этот значимый день для женщин всего мира мы обращаемся к вам, будучи уверены, что как женщина-лидер и защитник прав человека на самом высоком уровне в ООН, вы можете сыграть ключевую роль в судьбе армянских пленных. Сегодня, когда мир чествует права и достижения женщин, сотни армянских матерей, жен, сестер и дочерей не могут праздновать. Они ждут возвращения своих родных, находящихся в плену в Азербайджане.
Мы просим вашей поддержки и действий. Ваша должность дает вам исключительные возможности и рычаги влияния на эту ситуацию. Ваш голос, внимание и конкретные шаги могут спасти жизни и воссоединить семьи.
Мы призываем вас:
• Поднять вопрос армянских заключенных на форумах ООН, включая Совет по правам человека и Совет Безопасности.
• Поддержать миссии международного мониторинга под эгидой ООН для посещения азербайджанских тюрем, где содержатся армянские пленные.
• Способствовать привлечению Азербайджана к ответственности за нарушения прав человека.
• Использовать свой пост для содействия переговорам и обеспечения немедленного освобождения всех заключенных.
Мы не просим слов или абстрактных заявлений. Мы требуем конкретных действий. В этом году, вместо празднования, мы выбрали путь борьбы. Призываем вас присоединиться к нам в этом важном деле. Жизни наших пленников считаются не днями, а минутами. Пожалуйста, действуйте сейчас».
*Министерство иностранных дел Армении опубликовало заявление, подчеркнув, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к проблеме армянских пленных, заложников и других заключенных в Азербайджане. Также отмечены грубые процессуальные нарушения и явные признаки пыток в постановочных судебных процессах против части из них.
Правозащитница Сирануш Саакян сообщила, что последние фотографии бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна свидетельствуют о наличии видимых повреждений на его теле. Уже неделю он находится в голодовке. Во время последнего судебного заседания его состояние резко ухудшилось, а на фотографиях, сделанных в суде, видны травмы на его лице. Несмотря на это, суд обязал его присутствовать на процессе. Международный адвокат Варданяна ранее рассказал подробности о его состоянии, заявив, что его жизни угрожает серьезная опасность.*