Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով երկու նախկին նախագահների թիմերի միջև իր իշխանության գալու շուրջ ծավալված բանավեճին, նրանց անվանել է «ընտրակեղծարար-ուզուրպատորներ»: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան էջում։
«Երկու կիսամաշ դեմքեր իրենց շրջապատներով վիճում են, թե ո՞վ է ինձ իշխանության բերել, միմյանցից պահանջելով ասել ճշմարտությունը:
Դուք ասեք ձե՞զ ով է ժամանակին իշխանության բերել՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ձայնը երբեք չստացած այ ընտրակեղծարար-ուզուրպատորներ»,- ասվում է գրառման մեջ։
Մեկ այլ գրառմամբ Փաշինյանը նշել է, որ իրեն ոչ ոք իշխանության չի բերել։
«Ինձ իշխանության ոչ ոք չի բերել: 2018թ. Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը իշխանության է բերել Ժողովրդին:
Ես ընդամենը ժողովրդի իշխանության տեղապահն եմ և Ժողովուրդն ինձ ուրիշով կփոխարինի՝ երբ ցանկանա»,- ընդգծել է նա:
Ավելի վաղ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ի կողմից իշխանությունը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հանձնելու թեզը, գուցե, մտածել և հորինել է Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարը և հանձնվել է նիկոլականներին՝ օգտագործման իրավունքով։
Ավելի վաղ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը հայտարարել էր, որ ՀՀԿ շրջանակներում Քոչարյանի դեմ հակաքարոզչությունը սկսվել է դեռ 2008թ.՝ բացատրելով, որ Սերժ Սարգսյանի մերձավոր ազգականը նույնիսկ զրույցում խոստովանել է, որ երկար տարիներ հովանավորել է Նիկոլ Փաշինյանին, որը «Հայկական ժամանակ» թերթի միջոցով ապատեղեկատվություն է տարածել երկրորդ նախագահի և նրա ընտանիքի մասին։ Բացի այդ, նրա խոսքով՝ Հայաստանի բնակչության մեծ մասն արդեն ունի այն հարցի պատասխանը, թե ով է բերել Նիկոլ Փաշինյանին, ով է նրան իշխանություն տվել։

10 Март 2025 - 10:54 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отреагировал на спор между командами двух бывших президентов о том, кто способствовал его приходу к власти, назвав их «фальсификаторами выборов и узурпаторами». Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Две изношенные фигуры вместе со своими окружениями спорят, кто привел меня к власти, требуя друг от друга сказать правду. Но почему бы вам не сказать, кто привел к власти вас, фальсификаторов выборов и узурпаторов, никогда не получавших голос народа?» — написал Пашинян.
В другом сообщении он подчеркнул, что его никто не приводил к власти.
«Меня никто не приводил к власти. В 2018 году ненасильственная бархатная революция передала власть народу. Я лишь временный хранитель народной власти, и народ заменит меня, когда пожелает», — заявил он.
Ранее депутат фракции «Честь имею» Анна Мкртчян заявила, что тезис о передаче власти Николу Пашиняну со стороны РПА, возможно, был придуман в офисе Кочаряна и передан его оппонентам для использования.
Ранее глава офиса Роберта Кочаряна Баграт Микоян заявил, что в рядах РПА антикочаряновская кампания началась еще в 2008 году. По его словам, близкий родственник Сержа Саргсяна признался, что долгие годы поддерживал Никола Пашиняна, который через газету «Айкакан жаманак» распространял дезинформацию о втором президенте и его семье. Кроме того, он отметил, что большинство граждан Армении уже знают ответ на вопрос, кто привел Пашиняна к власти и кто передал ему полномочия.