Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով երկու նախկին նախագահների թիմերի միջև իր իշխանության գալու շուրջ ծավալված բանավեճին, նրանց անվանել է «ընտրակեղծարար-ուզուրպատորներ»: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան էջում։
«Երկու կիսամաշ դեմքեր իրենց շրջապատներով վիճում են, թե ո՞վ է ինձ իշխանության բերել, միմյանցից պահանջելով ասել ճշմարտությունը:
Դուք ասեք ձե՞զ ով է ժամանակին իշխանության բերել՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ձայնը երբեք չստացած այ ընտրակեղծարար-ուզուրպատորներ»,- ասվում է գրառման մեջ։
Մեկ այլ գրառմամբ Փաշինյանը նշել է, որ իրեն ոչ ոք իշխանության չի բերել։
«Ինձ իշխանության ոչ ոք չի բերել: 2018թ. Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը իշխանության է բերել Ժողովրդին:
Ես ընդամենը ժողովրդի իշխանության տեղապահն եմ և Ժողովուրդն ինձ ուրիշով կփոխարինի՝ երբ ցանկանա»,- ընդգծել է նա:
Ավելի վաղ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ի կողմից իշխանությունը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հանձնելու թեզը, գուցե, մտածել և հորինել է Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարը և հանձնվել է նիկոլականներին՝ օգտագործման իրավունքով։
Ավելի վաղ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը հայտարարել էր, որ ՀՀԿ շրջանակներում Քոչարյանի դեմ հակաքարոզչությունը սկսվել է դեռ 2008թ.՝ բացատրելով, որ Սերժ Սարգսյանի մերձավոր ազգականը նույնիսկ զրույցում խոստովանել է, որ երկար տարիներ հովանավորել է Նիկոլ Փաշինյանին, որը «Հայկական ժամանակ» թերթի միջոցով ապատեղեկատվություն է տարածել երկրորդ նախագահի և նրա ընտանիքի մասին։ Բացի այդ, նրա խոսքով՝ Հայաստանի բնակչության մեծ մասն արդեն ունի այն հարցի պատասխանը, թե ով է բերել Նիկոլ Փաշինյանին, ով է նրան իշխանություն տվել։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan responded to the ongoing debate between the teams of two former presidents about who facilitated his rise to power, calling them "electoral fraudsters and usurpers." He expressed his views in a Facebook post.
"Two worn-out figures and their fellows are arguing over who brought me to power, demanding that each other tell the truth. But why don’t you say who brought you to power— you, the electoral fraudsters and usurpers who never had the people’s mandate?" Pashinyan wrote.
In another post, he stressed that no one brought him to power.
"No one brought me to power. The 2018 nonviolent, velvet revolution brought power to the people. I am merely the caretaker of the people’s power, and they will replace me when they choose," he stated.
Earlier, MP Anna Mkrtchyan from the "I Have Honor" faction claimed that the narrative of the Republican Party handing power to Pashinyan was likely crafted by Kocharyan’s office and passed on to Pashinyan’s camp for use.
Previously, Bagrat Mikoyan, head of Robert Kocharyan’s office, stated that anti-Kocharyan sentiment within the Republican Party had been brewing since 2008. He claimed that a close relative of Serzh Sargsyan had admitted to supporting Pashinyan for years, using the "Haykakan Zhamanak" newspaper to spread disinformation about the second president and his family. According to Mikoyan, most Armenians already know who brought Pashinyan to power and who granted him authority.