«Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը, անդրադառնալով Սիրիայում ծավալվող իրադարձություններին, հորդորել է իշխանություններին անհապաղ կազմակերպել սիրիահայության հայրենադարձությունը՝ վերահաստատելով ՀՀ ԱԳՆ–ին ուղղված իր կոչը։
Մարտի 8-ին տեղեկություն է հրապարակվել, որ Սիրիայի Լաթաքիա քաղաքում երկու հայ է զոհվել։ Լաթաքիա վերադառնալիս հրազենային կրակոցների հետևանքով սպանվել են հայր և որդի Անթուան և Ֆատի Պութրոսները։
2024-ի ավարտին «Հայաքվեն» հայտնել էր իր խոր մտահոգությունը Սիրիայի իշխանափոխությունից հետո ստեղծված իրավիճակի և տեղացի հայության ճակատագրի վերաբերյալ։ Կազմակերպությունն այն ժամանակ կոչ էր արել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը անհապաղ բանակցություններ սկսել Սիրիայի նոր իշխանությունների հետ՝ հայ համայնքի անվտանգության երաշխիքներ ստանալու և հայրենադարձության գործընթաց նախաձեռնելու համար։
«Ցավոք, մեր կանխատեսած վատթարագույն զարգացումներն այս օրերին իրականություն են դառնում։ Սիրիայի ափամերձ շրջաններում նոր իշխանությունների սկսած բռնաճնշումները հանգեցրել են տեղի ալևի և քրիստոնյա բնակչության բողոքներին, ինչին հետևել են գործող թուրքամետ իշխանության կողմնակից զինված խմբավորումների կողմից իրականացվող` խաղաղ բնակչության զանգվածային սպանությունները և խոշտանգումները: Ի թիվս այլոց` սպանվել են նաև Սիրիայի հայազգի քաղաքացիներ, և բռնությունների ալիքը կարող է արագորեն տարածվել նաև այլ հայաշատ շրջաններում։
Այս պայմաններում մենք վերահաստատում ենք մեր պահանջը ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությանը՝ անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել Սիրիայի փաստացի իշխանություններից հայազգի բնակչության անվտանգության երաշխիքներ ստանալու և նրանց հայրենադարձությունը կազմակերպելու նպատակով։ Նաև, հաշվի առնելով Սիրիայում ստեղծված ողբերգական իրավիճակը, պահանջում ենք Հայաստանի Հանրապետության այլ արտաքին գործընկերների հետ համատեղ անհապահ քայլեր նախաձեռնել՝ հրավիրելու ՄԱԿ-ի Անվտագության խորհրդի նիստ` Սիրիայում ստեղծված կացությունը քննարկելու և բռնության դադարեցմանն ուղղված գործուն միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
2024–ի նոյեմբերի վերջին Սիրիայի զինված ընդդիմադիր խմբերը, որոնց սատարում է Թուրքիան, լայնածավալ հարձակում սկսեցին կառավարական բանակի դեմ, դեկտեմբերին մտան Դամասկոս, ինչի հետևանքով նախագահ Բաշար Ասադը հրաժարական տվեց և հեռացավ ՌԴ։ Սիրիայի նոր վարչակազմի ղեկավար է դարձել Ահմեդ ալ-Շարաան (հայտնի որպես Ջուլանի), ով 2025–ի հունվարի վերջին հռչակվել է երկրի ժամանակավոր նախագահ։ Վերջին օրերին Ասադի կողմնակիցներն ապստամբել են իշխանությունների դեմ Լաթաքիայի շրջանում՝ բախումներ են սկսվել, կան մեծաթիվ զոհեր, այդ թվում խաղաղ բնակիչների շրջանում։

Национальная гражданская инициатива «Айакве», реагируя на события в Сирии, призвала власти Армении незамедлительно организовать репатриацию сирийских армян, подтвердив свой предыдущий призыв к МИД Армении.
8 марта появились сообщения о гибели двух армян в Латакии. Антуан и Фади Путрос, отец и сын, были застрелены, возвращаясь в Латакию.
В конце 2024 года «Айакве» выразила серьезную обеспокоенность ситуацией в Сирии после смены власти и судьбой местного армянского населения. Тогда организация призвала МИД Армении срочно начать переговоры с новым руководством Сирии, чтобы обеспечить гарантии безопасности для армянской общины и начать процесс репатриации.
«К сожалению, на наших глазах реализуется худший сценарий. В прибрежных районах Сирии новые власти начали репрессии, что привело к протестам среди алавитов и христиан. В ответ вооруженные группировки, поддерживающие протурецкое правительство, устроили массовые убийства и пытки мирного населения. Среди жертв – сирийские армяне, а волна насилия может быстро распространиться и на другие районы с армянским населением.
В сложившихся условиях мы вновь требуем от МИД Армении немедленных действий для получения гарантий безопасности для сирийских армян от фактических властей Сирии и организации их репатриации. Также, учитывая трагическую ситуацию в Сирии, мы призываем власти Армении совместно с международными партнерами срочно инициировать заседание Совета Безопасности ООН, чтобы обсудить кризис и принять меры по прекращению насилия», – говорится в заявлении.
В конце ноября 2024 года поддерживаемые Турцией сирийские оппозиционные силы начали масштабное наступление на правительственную армию. В декабре они вошли в Дамаск, после чего президент Башар Асад подал в отставку и эмигрировал в Россию. Новым главой администрации Сирии стал Ахмед аль-Шараан (известный как Джулани), которого в конце января 2025 года провозгласили временным президентом. В последние дни сторонники Асада подняли восстание в Латакии, что привело к ожесточенным столкновениям и многочисленным жертвам среди мирных жителей.