Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) 2025 թվականի մարտի 6-ին վճիռ է կայացրել Հայաստանի դեմ՝ արձանագրելով, որ խախտվել է արդար դատաքննության իրավունքը, մասնավորապես՝ Վճռաբեկ դատարան դիմելու մատչելիությունը: Չնայած այն հանգամանքին, որ գործով դիմած քաղաքացի Նելլի Ֆլջյանը մահացել է, նրա ժառանգները կարող են Հայաստանում գործի վերաբացման պահանջ ներկայացնել, հայտնում է «Հետքը»։
Նելլի Ֆլջյանը 2013 թվականի օգոստոսի 5-ին հայցադիմում է ներկայացրել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել մոլորության ազդեցությամբ կնքված գործարքը։ Առաջին ատյանում և Վերաքննիչ դատարանում հայցը մերժվել է, իսկ Վճռաբեկ դատարանը հրաժարվել է բողոքը քննել՝ հիմնվելով ժամկետը բաց թողնելու վրա։ ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ ժամկետի ուշացման պատճառը պայմանավորված է եղել պետական մարմինների գործողություններով, և այդ պայմաններում Վճռաբեկ դատարանը չպետք է սահմանափակեր Ֆլջյանի դիմելու իրավունքը։
Նրա խնդիրը վերաբերել է Երևանի Պուշկին փողոցի բնակելի տան և ավտոտնակի սեփականության իրավունքին։ Ֆլջյանը կարծում էր, որ 2001 թվականին կնքված անշարժ գույքի բաժանման պայմանագրով ինքն ավելի փոքր տարածք է ստացել, քան կարծում էր։ Իրավունքների սխալ գրանցման հետևանքով Վերաքննիչ դատարանում հայցը մերժվել է։
2023 թվականի հունվարի 9-ին Նելլի Ֆլջյանը մահացել է, սակայն նրա որդին՝ Աղասի Միրզոյանը, ցանկություն է հայտնել հետամուտ լինել գործին։ Հայաստանի Կառավարությունը առարկություններ չի ներկայացրել։
ՄԻԵԴ-ը իր վճռում ընդգծել է, որ Հայաստանի դատավարական օրենսդրությունում հստակ չէ, թե դատարանի որոշման պատճենը պետք է ուղարկվի շահագրգիռ կողմին, նրա փաստաբանին, թե երկուսին էլ։ Հետևաբար դատարանը գտել է, որ ներպետական դատական ատյանների գործողություններն այս հարցում անհետևողական են եղել։
«Նման իրավիճակում դիմումատուի համար անհիմն չէր ակնկալել, որ իր փաստաբանը նույնպես կստանա Վերաքննիչ դատարանի որոշման պատճենը»,- նշված է ՄԻԵԴ-ի վճռում։
Հայաստանի Կառավարությունը պնդել է, որ փաստաբանը պետք է ծանոթանար որոշմանը Datalex տեղեկատվական բազայում կամ ներկա գտնվեր հրապարակման նիստին։ Սակայն ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ Կառավարությունը չի ներկայացրել որևէ ապացույց՝ որոշման Datalex-ում հրապարակման ամսաթվի վերաբերյալ։
ՄԻԵԴ-ը եզրակացրել է, որ Հայաստանի ներպետական դատական համակարգի գործելաոճը անորոշություն է ստեղծել դիմումատուի և նրա փաստաբանի համար, իսկ Վճռաբեկ դատարանը պատշաճ կերպով չի քննարկել հայցը՝ խախտելով արդար դատաքննության իրավունքը։
Նելլի Ֆլջյանը արդարացի փոխհատուցման պահանջ չի ներկայացրել, հետևաբար փոխհատուցման հարց չի բարձրացվել։
Վճռաբեկ դատարանի այս որոշումն ընդունել են դատավորներ Երվանդ Խունդկարյանը (այժմ՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր), Գոռ Հակոբյանը (ներկայում՝ Վճռաբեկ դատարանի դատավոր), Սուրեն Անտոնյանը (լիազորությունները դադարեցված է), Վարդան Ավանեսյանը (թոշակի անցած), Արտակ Բարսեղյանը (լիազորությունները դադարեցված է), Մամիկոն Դրմեյանը (թոշակի անցած), Էրնա Հայրիյանը (ներկայում՝ ԵԱՏՄ դատարանի դատավոր) և Ելենա Սողոմոնյանը (թոշակի անցած)։

The European Court of Human Rights (ECHR) ruled on March 6, 2025, that Armenia violated the right to a fair trial by restricting access to the Court of Cassation. Although the applicant, Nelly Fljyan, has passed away, her heirs have the right to request the reopening of the case in Armenia, according to Hetq.
Nelly Fljyan filed a lawsuit on August 5, 2013, with the Kentron and Nork-Marash District Court of Yerevan, seeking to annul a transaction she claimed was made under misrepresentation. Her claim was rejected by both the first-instance and appellate courts, and the Court of Cassation refused to hear her appeal due to a missed deadline. However, the ECHR ruled that the delay resulted from the actions of state authorities, and under such circumstances, the Court of Cassation should not have restricted Fljyan's right to appeal.
The case concerned ownership rights to a residential property and garage on Pushkin Street in Yerevan. Fljyan believed that a 2001 real estate division agreement unfairly allocated her a smaller portion than she was entitled to. Due to incorrect property registration, her lawsuit was rejected by the appellate court.
Fljyan passed away on January 9, 2023, but her son, Aghasi Mirzoyan, expressed his intent to continue the case. The Armenian government did not object.
In its ruling, the ECHR highlighted ambiguities in Armenia’s procedural laws regarding whether court decisions should be sent to the concerned party, their lawyer, or both. The court found the domestic judiciary’s handling of this matter inconsistent.
“In such a situation, the applicant had reasonable grounds to expect that her lawyer would also receive a copy of the appellate court’s decision,” the ruling stated.
The Armenian government argued that the lawyer could have accessed the ruling through the Datalex information system or by attending the public announcement. However, the ECHR noted that the government failed to provide any proof of the publication date in Datalex.
The court concluded that the Armenian judicial system’s handling of the case created uncertainty for the applicant and her lawyer, and that the Court of Cassation did not properly examine the appeal, thus violating the right to a fair trial.
Nelly Fljyan did not request monetary compensation, so no damages were awarded.
The Court of Cassation’s decision was made by judges Yervand Khundkaryan (now a Constitutional Court judge), Gor Hakobyan (currently a Court of Cassation judge), Suren Antonyan (dismissed), Vardan Avanesyan (retired), Artak Barseghyan (dismissed), Mamikon Drmeyan (retired), Erna Hayriyan (currently a judge at the EAEU Court), and Elena Soghomonyan (retired).