ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է խորացնի ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, իսկ Իրանի հետ անհրաժեշտ է անհապաղ կնքել ռազմաքաղաքական դաշինք, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ռուստամյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանություններն իրենց քաղաքականությամբ նպաստում են հայության թրքացմանը՝ առաջնորդվելով զիջողական մոտեցմամբ, որը ենթադրյալ խաղաղության անվան տակ միայն տանում է նոր կորուստների։ Ըստ նրա՝ այդ խաղաղության «երաշխավորը» դառնալու է թուրք-ադրբեջանական տանդեմը։
«Խաղաղության անվան տակ մենք ունենալու ենք նոր զիջումներ, նվաստացում և դրանցից բխող այլ հետևանքներ։ Մեր խնդիրն է՝ ստեղծված իրավիճակում բեկում մտցնել․ հայ ժողովուրդը պետք է ունենա իրական ու անշրջելի խաղաղություն։ Մեզ նոր արտաքին, դիվանագիտական հմուտ քաղաքականություն է անհրաժեշտ, որպեսզի կարողանանք վերականգնել մեր կապերն այն երկրների հետ, որոնց շահերից է բխում հայկական կենսունակ պետության գոյությունը։ Այդ երկրներից առաջինը Ռուսաստանն է, որի հետ պետք է ամրապնդել ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք կան։ Իրանի հետ պետք է անհապաղ կնքել ռազմաքաղաքական դաշինք այն տրամաբանությամբ, որ եթե հարձակում լինի որևէ երկրի վրա, ապա կնշանակի հարձակում տվյալ երկրի վրա։ Իրանն այսօր մեր իշխանություններից ավելի հստակ դիրքորոշում է հայտնում «Զանգեզուրի միջանցքի» մասով»,- նշել է Ռուստամյանը։
Նրա խոսքով՝ Արևմուտքի հետ ևս ներկայումս առկա է հայկական շահերը պաշտպանելու փոխլրացման տրամաբանություն, քանի որ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև առկա իրավիճակը նոր հնարավորություններ է ստեղծում Հայաստանի համար։ Ըստ Ռուստամյանի՝ դա ՀՀ-ին ընձեռում է հնարավորություն՝ գերտերությունների հետ աշխատելու՝ պաշտպանելով հայ ժողովրդի շահերը։
Ռուստամյանը կարծում է, որ երկրում անհրաժեշտ է ձևավորել նոր որակի իշխանություն, քանի որ ներկա իշխանությունների քաղաքական կուրսը հակասում է ազգային շահերին։
«Մեր այլընտրանքային մոտեցումները հիմնված են նրա վրա, որ հայ ժողովուրդն ունի իր սեփական ուժային աղբյուրները, որոնք չպետք է թույլ տանք, որ այս իշխանությունները ցամաքեցնեն»,- ասել է Ռուստամյանը։
Նա ընդգծել է, որ պետք է վերականգնել արդեն խաթարված Հայաստան-Արցախ-սփյուռք կապը, ինչպես նաև հրատապ վերակառուցել պաշտպանական ու անվտանգային համակարգերը, քանի որ հակառակորդները միայն ուժի լեզուն են հասկանում, իսկ թույլ դիրքից հանդես գալու դեպքում Հայաստանը շարունակաբար նոր պահանջների առաջ կկանգնի։
Մարտի 6-ին կայացած ՀՅԴ 35-րդ ընդհանուր ժողովի ավարտին ձևավորվել է ՀՅԴ Բյուրոյի նոր կազմը։ Առաջին նիստում Բյուրոյի ներկայացուցիչ է ընտրվել Արմեն Ռուստամյանը, ով այս պաշտոնում փոխարինել է 2022 թվականից այդ դերը ստանձնած Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանին։

Armen Rustamyan, representative of the ARF Bureau, stated that Armenia must strengthen its strategic alliance with Russia and immediately sign a military-political pact with Iran, Sputnik Armenia reports.
According to Rustamyan, Armenia’s current government is facilitating the "Turkification" of Armenians through a policy of concessions, which, under the guise of peace, will only lead to further losses. He asserted that the guarantor of such peace would be the Turkish-Azerbaijani tandem.
"Under the name of peace, we will face new concessions, humiliation, and their consequences. Our task is to bring a turning point to the current situation—Armenians must secure real and irreversible peace. We need a new, skillful foreign policy to restore ties with countries that have an interest in a viable Armenian state. The first of these is Russia, with whom we must reinforce our existing strategic alliance. With Iran, we must urgently establish a military-political alliance based on the principle that an attack on one would be considered an attack on the other. Iran has expressed a clearer stance on the 'Zangezur Corridor' issue than our own government," Rustamyan said.
He added that despite challenges, there is still room for strategic cooperation with the West, as the geopolitical tensions between Russia and the West create new opportunities for Armenia. This, he noted, allows Armenia to engage with major powers while safeguarding national interests.
Rustamyan stressed the need for a new quality government, arguing that the current leadership’s political course contradicts national interests.
"Our alternative approach is based on the belief that the Armenian people have their own sources of power, which we must not allow this government to deplete," he said.
He emphasized the urgent need to restore the damaged Armenia-Artsakh-Diaspora connection and rebuild defense and security structures, as adversaries only understand the language of force. He warned that if Armenia approaches negotiations from a position of weakness, it will continue to face new demands.
On March 6, following the 35th ARF General Assembly, a new Bureau was formed. Armen Rustamyan was elected as its representative, replacing Hakob Ter-Khachaturyan, who had held the position since 2022.