ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է խորացնի ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, իսկ Իրանի հետ անհրաժեշտ է անհապաղ կնքել ռազմաքաղաքական դաշինք, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ռուստամյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանություններն իրենց քաղաքականությամբ նպաստում են հայության թրքացմանը՝ առաջնորդվելով զիջողական մոտեցմամբ, որը ենթադրյալ խաղաղության անվան տակ միայն տանում է նոր կորուստների։ Ըստ նրա՝ այդ խաղաղության «երաշխավորը» դառնալու է թուրք-ադրբեջանական տանդեմը։
«Խաղաղության անվան տակ մենք ունենալու ենք նոր զիջումներ, նվաստացում և դրանցից բխող այլ հետևանքներ։ Մեր խնդիրն է՝ ստեղծված իրավիճակում բեկում մտցնել․ հայ ժողովուրդը պետք է ունենա իրական ու անշրջելի խաղաղություն։ Մեզ նոր արտաքին, դիվանագիտական հմուտ քաղաքականություն է անհրաժեշտ, որպեսզի կարողանանք վերականգնել մեր կապերն այն երկրների հետ, որոնց շահերից է բխում հայկական կենսունակ պետության գոյությունը։ Այդ երկրներից առաջինը Ռուսաստանն է, որի հետ պետք է ամրապնդել ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք կան։ Իրանի հետ պետք է անհապաղ կնքել ռազմաքաղաքական դաշինք այն տրամաբանությամբ, որ եթե հարձակում լինի որևէ երկրի վրա, ապա կնշանակի հարձակում տվյալ երկրի վրա։ Իրանն այսօր մեր իշխանություններից ավելի հստակ դիրքորոշում է հայտնում «Զանգեզուրի միջանցքի» մասով»,- նշել է Ռուստամյանը։
Նրա խոսքով՝ Արևմուտքի հետ ևս ներկայումս առկա է հայկական շահերը պաշտպանելու փոխլրացման տրամաբանություն, քանի որ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև առկա իրավիճակը նոր հնարավորություններ է ստեղծում Հայաստանի համար։ Ըստ Ռուստամյանի՝ դա ՀՀ-ին ընձեռում է հնարավորություն՝ գերտերությունների հետ աշխատելու՝ պաշտպանելով հայ ժողովրդի շահերը։
Ռուստամյանը կարծում է, որ երկրում անհրաժեշտ է ձևավորել նոր որակի իշխանություն, քանի որ ներկա իշխանությունների քաղաքական կուրսը հակասում է ազգային շահերին։
«Մեր այլընտրանքային մոտեցումները հիմնված են նրա վրա, որ հայ ժողովուրդն ունի իր սեփական ուժային աղբյուրները, որոնք չպետք է թույլ տանք, որ այս իշխանությունները ցամաքեցնեն»,- ասել է Ռուստամյանը։
Նա ընդգծել է, որ պետք է վերականգնել արդեն խաթարված Հայաստան-Արցախ-սփյուռք կապը, ինչպես նաև հրատապ վերակառուցել պաշտպանական ու անվտանգային համակարգերը, քանի որ հակառակորդները միայն ուժի լեզուն են հասկանում, իսկ թույլ դիրքից հանդես գալու դեպքում Հայաստանը շարունակաբար նոր պահանջների առաջ կկանգնի։
Մարտի 6-ին կայացած ՀՅԴ 35-րդ ընդհանուր ժողովի ավարտին ձևավորվել է ՀՅԴ Բյուրոյի նոր կազմը։ Առաջին նիստում Բյուրոյի ներկայացուցիչ է ընտրվել Արմեն Ռուստամյանը, ով այս պաշտոնում փոխարինել է 2022 թվականից այդ դերը ստանձնած Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանին։

10 Март 2025 - 14:21 AMT
Представитель Бюро АРФ Армен Рустамян заявил, что Армения должна укрепить стратегический союз с Россией и незамедлительно заключить военно-политический союз с Ираном, сообщает «Спутник Армения».
По мнению Рустамяна, действующие власти Армении своей политикой способствуют «тюркизации» армян, следуя уступчивому подходу, который под предлогом мира ведет только к новым потерям. Он подчеркнул, что гарантом такого мира станет турецко-азербайджанский тандем.
«Под именем мира нас ждут новые уступки, унижение и их последствия. Наша задача — изменить сложившуюся ситуацию: армянский народ должен добиться реального и необратимого мира. Нам необходима новая, грамотная внешняя политика, чтобы восстановить связи с теми странами, которым выгодно существование жизнеспособного армянского государства. Первая из них — Россия, с которой следует укрепить существующий стратегический союз. С Ираном необходимо срочно заключить военно-политический договор по принципу, что нападение на одну страну означает нападение на другую. Сегодня Иран выражает более четкую позицию по вопросу 'Зангезурского коридора', чем наши власти», — заявил Рустамян.
Он отметил, что несмотря на сложную геополитическую ситуацию, у Армении остается возможность сотрудничества с Западом. По его мнению, конфронтация между Россией и Западом открывает для Армении новые перспективы, позволяя взаимодействовать с мировыми державами в интересах армянского народа.
Рустамян считает, что стране необходимо новое качественное руководство, так как политический курс нынешней власти противоречит национальным интересам.
«Наши альтернативные подходы основаны на том, что у армянского народа есть собственные источники силы, которые нельзя позволить этим властям исчерпать», — сказал он.
Он подчеркнул важность восстановления разрушенной связи Армения-Арцах-диаспора, а также срочного реформирования оборонных и силовых структур. По его словам, противники понимают только язык силы, и если Армения продолжит демонстрировать слабость, то столкнется с новыми требованиями.
6 марта, по итогам 35-го Всеобщего собрания АРФ, был сформирован новый состав Бюро. Армен Рустамян был избран его представителем, сменив на этом посту Акопа Тер-Хачатуряна, занимавшего эту должность с 2022 года.