ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին` երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ համագործակցության կարևորությունը, և կողմերը հայտնել են պատրաստակամություն այն առավել խորացնելու։ Քննարկվել են քրեական գործերով իրավական օգնության շրջանակում առկա գործակցության մանրամասները։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի ապագան ուղղորդվում է եվրոպական արժեքներով ու ստանդարտներով, և բարեփոխումները ևս իրականացվում են այդ ուղղությամբ։ Նա հավելել է, որ Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը նոր փուլ է մտել, որտեղ արդարադատության նախարարությունն ունի իր նշանակալի դերը։
Դեսպանի խնդրանքով Սրբուհի Գալյանը ներկայացրել է նախարարության առաջնահերթությունները՝ անդրադառնալով դատաիրավական բարեփոխումներին, դատարանների ծանրաբեռնվածության հարցին, ինչպես նաև գործերի մակագրման գործընթացին։
Քննարկվել են նաև սահմանադրական բարեփոխումները, և նախարարը նշել է, որ Սահմանադրության նոր տեքստը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները։
Հանդիպման ավարտին կողմերը հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակել և խորացնել համագործակցությունը։

Armenian Minister of Justice Srbouhi Galyan met with the Czech Republic’s Ambassador to Armenia, Petr Piruncik, highlighting the importance of bilateral cooperation and reaffirming their commitment to deepening collaboration. Discussions covered legal assistance in criminal cases.
The minister emphasized that Armenia’s future aligns with European values and standards, and ongoing reforms are guided by this direction. She added that Armenia-EU cooperation has entered a new phase, where the Ministry of Justice plays a crucial role.
At the ambassador’s request, Galyan outlined the ministry’s priorities, touching on judicial reforms, court workload challenges, and case distribution processes.
The discussions also included constitutional reforms, with the minister stating that the new Constitution is expected to be finalized before the 2026 parliamentary elections.
At the end of the meeting, both sides reaffirmed their readiness to continue and enhance cooperation.