ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին` երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ համագործակցության կարևորությունը, և կողմերը հայտնել են պատրաստակամություն այն առավել խորացնելու։ Քննարկվել են քրեական գործերով իրավական օգնության շրջանակում առկա գործակցության մանրամասները։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի ապագան ուղղորդվում է եվրոպական արժեքներով ու ստանդարտներով, և բարեփոխումները ևս իրականացվում են այդ ուղղությամբ։ Նա հավելել է, որ Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը նոր փուլ է մտել, որտեղ արդարադատության նախարարությունն ունի իր նշանակալի դերը։
Դեսպանի խնդրանքով Սրբուհի Գալյանը ներկայացրել է նախարարության առաջնահերթությունները՝ անդրադառնալով դատաիրավական բարեփոխումներին, դատարանների ծանրաբեռնվածության հարցին, ինչպես նաև գործերի մակագրման գործընթացին։
Քննարկվել են նաև սահմանադրական բարեփոխումները, և նախարարը նշել է, որ Սահմանադրության նոր տեքստը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները։
Հանդիպման ավարտին կողմերը հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակել և խորացնել համագործակցությունը։

10 Март 2025 - 14:33 AMT
Министр юстиции Армении Србуи Галян приняла Чрезвычайного и Полномочного Посла Чешской Республики в Армении Петра Пирунчика, стороны подчеркнули важность двустороннего сотрудничества и выразили готовность к его углублению. В ходе встречи обсуждались вопросы правовой помощи по уголовным делам.
Министр отметила, что будущее Армении ориентировано на европейские ценности и стандарты, а реформы проводятся в этом же направлении. Она добавила, что сотрудничество Армения-ЕС вступило в новый этап, где Министерство юстиции играет значимую роль.
По просьбе посла Србуи Галян представила приоритеты министерства, затронув вопросы судебных реформ, нагрузки на суды и процесса распределения дел.
Также обсуждались конституционные реформы, и министр отметила, что новый текст Конституции планируется завершить к парламентским выборам 2026 года.