ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանը Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ հանդիպմանը քննարկել է երկու երկրներում ազատազրկված անձանց փոխանցման, հանձնումների և վտարման հետ կապված հարցերը։
Քննարկման առարկա են դարձել մի շարք իրավական խնդիրներ, որոնց լավարկումը կնպաստի երկու երկրներում անազատության մեջ պահվող օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքների լավագույն պաշտպանությանը։
Աթաբեկյանը ներկայացրել է հատկապես քրեական և վարչական դատարանների գերծանրաբեռնվածության թեթևացման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ դրանք կնպաստեն նաև օտարերկրյա քաղաքացիների դատավարությունների ժամկետների կրճատմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ և պայմանավորվել շարունակել հանդիպումները։

Chairman of Armenia’s Supreme Judicial Council, Artur Atabekyan, met with Iran’s Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani, to discuss matters related to the transfer, extradition, and deportation of detainees between the two countries.
The discussion covered several legal issues, with a focus on improving mechanisms to better protect the rights of foreign nationals held in custody.
Atabekyan also outlined ongoing judicial reforms aimed at easing the heavy workload of criminal and administrative courts, emphasizing that these measures would help reduce trial durations for foreign citizens.