Արցախի նախկին պետնախարար, նախկին ՄԻՊ, «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միություն» ՀԿ նախագահ Արտակ Բեգլարյանը հայտարարել է, որ Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման հարցը պետք է լինի ՀՀ իշխանությունների ամենօրյա դիվանագիտական օրակարգում՝ որպես առաջնահերթություն։ Նա այդ մասին ասել է «ՀՀ իշխանությունն ի՞նչ միջոցներ կարող է ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայերի ազատության համար» թեմայով Մեդիա կենտրոնի կազմակերպած ասուլիսի ընթացքում, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ընդ որում՝ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, այսպես կոչված, Խաղաղության համաձայանգրի նախագծի շուրջ այս հարցը պետք է հստակ դրված լինի։ Ավելին, սա պետք է լինի համաձայնագրի կետերից մեկը, որ պետք է գերիներն ազատ արձակվեն, ընդորում՝ ոչ թե համաձայնագիրը կնքելուց հետո, այլ որպես հստակ նախապայման՝ համաձայնագիրը կնքելու համար։ Այլապես հնարավոր չէ քննարկել։ Ինչպես պետք է խաղաղության պայմանագիր կնքվի, եթե հայ գերիներն այդ հակամարտության համատեքստում վրեժխնդրորեն դատապարտվում են և որպես գործիք այդ դատավարությունը կիրառվում է խաղաղությունը տորպեդահարելու համար, կամ՝ ՀՀ-ին մեղադրելու համար՝ ինչ-ինչ հանցագործությունների մեջ»,- ասել է Բեգլարյանը։
Նա ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է կիրառել բոլոր հնարավոր մեխանիզմները՝ Մոսկվայի միջնորդական ջանքերից մինչև ԵԱՀԿ-ի առաջարկները, ԿԽՄԿ-ի միջոցով քայլերը, ինչպես նաև երրորդ երկրների հյուպատոսական ծառայությունների աջակցությունը։
«Բոլոր հնարավորությունները մենք պետք է փորձենք. որոշները կարող են հաջողության հասնել, որոշներն ադրբեջանական կողմից հստակ արգելքի արժանանալ, բայց, միևնույն է, դրա համար Ադրբեջանը ստիպված է գին վճարել, համապատասխան դիվանագիտական ռեսուրս կիրառել»,–ասել է նա։
Բեգլարյանը հավելել է, որ ՀՀ ռազմավարությունը հստակ է, և այդ մասին արդեն արտահայտվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ասել է, որ չեն ուզում բախումային տրամադրության մեջ մտնել Ադրբեջանի հետ, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի վերադարձը պահանջելիս, մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցում, գերիների վերադարձի հարցում և բազմաթիվ այլ պահանջներում, որոնք բխում են Արդարադատության միջազգային դատարանի ՀՀ դիմումից»,- նշել է նա։

Артак Бегларян, бывший государственный министр и омбудсмен Арцаха, ныне президент НПО «Союз защиты прав и интересов народа Арцаха», заявил, что вопрос освобождения армянских пленных, удерживаемых в Баку, должен быть ежедневным приоритетом в дипломатической повестке властей Армении. Он сделал это заявление во время пресс-конференции, организованной Медиа-центром на тему «Какие меры могут предпринять власти РА для освобождения армян, удерживаемых в Баку», сообщает Aysor.am.
«Более того, в переговорах с Азербайджаном по так называемому проекту мирного соглашения этот вопрос должен быть четко обозначен. Более того, это должно быть одним из пунктов соглашения, что пленные освобождаются, и не после подписания соглашения, а как четкое предварительное условие для подписания соглашения. В противном случае обсуждать невозможно. Как можно подписывать мирное соглашение, если армянские пленные мстительно осуждаются в контексте этого конфликта, и такие судебные процессы используются как инструмент для торпедирования мира или для обвинения Республики Армения в определенных преступлениях?» — заявил Бегларян.
Он подчеркнул необходимость применения всех возможных механизмов — от посреднических усилий Москвы до предложений ОБСЕ, шагов через МККК, а также поддержки консульских служб третьих стран.
«Мы должны попробовать все возможности; некоторые могут быть успешными, некоторые могут быть явно заблокированы азербайджанской стороной, но тем не менее, за это Азербайджан будет вынужден заплатить цену, применяя соответствующие дипломатические ресурсы», — сказал он.
Бегларян добавил, что стратегия РА ясна, и премьер-министр Никол Пашинян уже выразил ее.
"Он сказал, что не хочет вступать в конфронтацию с Азербайджаном, в том числе в требовании возвращения народа Арцаха, в вопросе защиты культурного наследия, в вопросе возвращения пленных и во многих других требованиях, вытекающих из обращения Армении в Международный суд ООН," — отметил он.
Азербайджан официально подтвердил наличие у себя 23 армянских пленных, в том числе бывших президентов Нагорного Карабаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, бывшего государственного министра Рубена Варданяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего Давида Манукяна и бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна. Азербайджан незаконно задержал их, предъявив ложные обвинения.