ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Համաշխարհային հարցերով հնդկական խորհրդում ունեցած ելույթի ընթացքում, խոսելով տարածաշրջանային անվտանգության և Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին, Միրզոյանը նշել է, որ չենք կարող փաստել, որ հայկական կողմի կառուցողական մոտեցումը լիովին փոխադարձվում է Ադրբեջանի կողմից։
«Մինչ մենք խոսում ենք այստեղ, Ադրբեջանում կամայականորեն կալանավորված 23 հայի նկատմամբ բեմադրված դատավարություններ են տեղի են ունենում՝ անտեսելով մարդու իրավունքների չափանիշները և պատշաճ դատական գործընթացը։ Ամբողջական կարգավորման և տևական խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է հասարակություններին պատրաստել հաշտեցման. չլուծված հումանիտար խնդիրները կարող են միայն խանգարել այդ գործընթացին»,–ասել է Միրզոյանը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, որը կխթանի երկարատև կայունությունն ու համագործակցությունը։ Միրզոյանը նշել է, որ սահմանազատման գործընթացը սկսվել է, և արդեն հաջողվել է սահմանազատել 12 կիլոմետր սահման, սակայն Հայաստանի կառուցողական դիրքորոշումը հաճախ չի ստանում համարժեք պատասխան։
«Հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համատեքստում մենք Ադրբեջանին ներկայացրել ենք կոնկրետ, փոխշահավետ առաջարկներ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ, որոնց իրականացման արդյունքում և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը կարող են ապրանքներ փոխադրել միմյանց երկաթուղային ենթակառուցվածքով։
Բացի այդ, տարածաշրջանային կայունության և կանխատեսելիության ապահովման նպատակով, մենք ներկայացրել ենք սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և ստուգման մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ առաջարկ։
Ցավոք, մենք չենք կարող փաստել, որ մեր կառուցողական մոտեցումը լիովին փոխադարձվում է Ադրբեջանի կողմից։ Ավելին, մենք շարունակում ենք լսել բարձր մակարդակի հրապարակային հայտարարություններ և նարատիվներ, որոնք ենթադրում են ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության դեմ տարածքային պահանջներ՝ ներառյալ այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» նարատիվի միջոցով”,–ասել է Միրզոյանը։
Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին խոսելիս նա նշել է, որ Հայաստանը կողմնակից է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը և սահմանների բացմանը։ Միրզոյանը հիշեցրել է Անիի կամրջի համատեղ վերականգնման որոշման մասին, ինչը երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդման կարևոր քայլ է։
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության լայն շրջանակն ընդգրկում է նաև ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Ռուսաստանի, Կենտրոնական Ասիայի և Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը։ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը որդեգրել է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն, ինչը հիշեցնում է Հնդկաստանի «ռազմավարական ինքնավարության» մոդելը։
Իր ելույթի ավարտին Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղությանը, համագործակցությանը և երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ նշելով, որ հայ-հնդկական գործընկերությունը մեծ ներուժ ունի բոլոր ոլորտներում։

10 Март 2025 - 15:14 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, выступая в Индийском совете по международным делам, затронул вопросы региональной безопасности и внешней политики Армении. Он отметил, что конструктивный подход армянской стороны не получает полной взаимности со стороны Азербайджана.
«Прямо сейчас в Азербайджане проходят показательные судебные процессы над 23 армянами, которые были произвольно арестованы в нарушение норм прав человека и принципов справедливого судебного разбирательства. Для достижения полного урегулирования и устойчивого мира необходимо готовить общества к примирению, а нерешенные гуманитарные проблемы могут лишь препятствовать этому процессу», — заявил Мирзоян.
Он подчеркнул, что Армения готова подписать мирное соглашение с Азербайджаном, которое будет способствовать долгосрочной стабильности и сотрудничеству. Мирзоян отметил, что уже начался процесс демаркации границы, в рамках которого разграничены первые 12 километров, однако конструктивный подход Армении часто не находит должного ответа.
«В рамках урегулирования отношений мы представили Азербайджану конкретные, взаимовыгодные предложения по разблокировке региональной транспортной инфраструктуры, реализация которых позволит обеим странам использовать железнодорожные сети друг друга для перевозки товаров», — добавил он.
Кроме того, в целях обеспечения региональной стабильности и предсказуемости Армения предложила создать механизм взаимного контроля и проверки вооружений.
«К сожалению, мы не можем утверждать, что наш конструктивный подход получает полную взаимность со стороны Азербайджана. Более того, мы продолжаем слышать публичные заявления высокого уровня и нарративы, содержащие территориальные претензии к суверенной Республике Армения, в том числе через так называемый нарратив „Западный Азербайджан“», — отметил Мирзоян.
Говоря о отношениях с Турцией, он подчеркнул, что Армения выступает за установление дипломатических отношений и открытие границ. Важным шагом к укреплению доверия между двумя странами, по его словам, стало совместное решение о восстановлении моста Ани.
Внешняя политика Армении также направлена на развитие отношений с США, ЕС, Россией, Центральной Азией и Китаем. Мирзоян отметил, что правительство Армении придерживается сбалансированного внешнеполитического курса, напоминающего модель «стратегической автономии» Индии.
В завершение своего выступления Мирзоян подтвердил приверженность Армении миру, сотрудничеству и укреплению двусторонних отношений, подчеркнув значительный потенциал армяно-индийского партнерства во всех сферах.
Азербайджан официально подтвердил, что удерживает 23 армянских пленника, среди которых бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, экс-государственный министр Рубен Варданян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, экс-заместитель командующего Давид Манукян и бывший министр иностранных дел Давид Бабаян. Азербайджан незаконно задержал их, предъявив сфабрикованные обвинения.