ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Համաշխարհային հարցերով հնդկական խորհրդում ունեցած ելույթի ընթացքում, խոսելով տարածաշրջանային անվտանգության և Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին, Միրզոյանը նշել է, որ չենք կարող փաստել, որ հայկական կողմի կառուցողական մոտեցումը լիովին փոխադարձվում է Ադրբեջանի կողմից։
«Մինչ մենք խոսում ենք այստեղ, Ադրբեջանում կամայականորեն կալանավորված 23 հայի նկատմամբ բեմադրված դատավարություններ են տեղի են ունենում՝ անտեսելով մարդու իրավունքների չափանիշները և պատշաճ դատական գործընթացը։ Ամբողջական կարգավորման և տևական խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է հասարակություններին պատրաստել հաշտեցման. չլուծված հումանիտար խնդիրները կարող են միայն խանգարել այդ գործընթացին»,–ասել է Միրզոյանը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, որը կխթանի երկարատև կայունությունն ու համագործակցությունը։ Միրզոյանը նշել է, որ սահմանազատման գործընթացը սկսվել է, և արդեն հաջողվել է սահմանազատել 12 կիլոմետր սահման, սակայն Հայաստանի կառուցողական դիրքորոշումը հաճախ չի ստանում համարժեք պատասխան։
«Հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համատեքստում մենք Ադրբեջանին ներկայացրել ենք կոնկրետ, փոխշահավետ առաջարկներ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ, որոնց իրականացման արդյունքում և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը կարող են ապրանքներ փոխադրել միմյանց երկաթուղային ենթակառուցվածքով։
Բացի այդ, տարածաշրջանային կայունության և կանխատեսելիության ապահովման նպատակով, մենք ներկայացրել ենք սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և ստուգման մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ առաջարկ։
Ցավոք, մենք չենք կարող փաստել, որ մեր կառուցողական մոտեցումը լիովին փոխադարձվում է Ադրբեջանի կողմից։ Ավելին, մենք շարունակում ենք լսել բարձր մակարդակի հրապարակային հայտարարություններ և նարատիվներ, որոնք ենթադրում են ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության դեմ տարածքային պահանջներ՝ ներառյալ այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» նարատիվի միջոցով”,–ասել է Միրզոյանը։
Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին խոսելիս նա նշել է, որ Հայաստանը կողմնակից է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը և սահմանների բացմանը։ Միրզոյանը հիշեցրել է Անիի կամրջի համատեղ վերականգնման որոշման մասին, ինչը երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդման կարևոր քայլ է։
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության լայն շրջանակն ընդգրկում է նաև ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Ռուսաստանի, Կենտրոնական Ասիայի և Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը։ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը որդեգրել է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն, ինչը հիշեցնում է Հնդկաստանի «ռազմավարական ինքնավարության» մոդելը։
Իր ելույթի ավարտին Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղությանը, համագործակցությանը և երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ նշելով, որ հայ-հնդկական գործընկերությունը մեծ ներուժ ունի բոլոր ոլորտներում։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, speaking at the Indian Council of World Affairs, addressed regional security and Armenia's foreign policy. He noted that Armenia’s constructive approach is not fully reciprocated by Azerbaijan.
“As we speak, 23 Armenians are undergoing staged trials in Azerbaijan, arbitrarily detained in violation of human rights and due legal process. Achieving a comprehensive settlement and lasting peace requires preparing societies for reconciliation. Unresolved humanitarian issues can only hinder this process,” Mirzoyan stated.
He stressed that Armenia is ready to sign a peace agreement with Azerbaijan, which would promote long-term stability and cooperation. He mentioned that the border delimitation process has begun, with 12 kilometers already demarcated, yet Armenia’s constructive stance often lacks a reciprocal response.
“In the context of normalizing relations, we have presented Azerbaijan with concrete, mutually beneficial proposals regarding the unblocking of regional transport infrastructure. Implementing these would allow both countries to use each other’s railway networks for trade,” he said.
Additionally, to ensure regional stability and predictability, Armenia has proposed a mechanism for mutual arms control and verification.
“Unfortunately, we cannot state that our constructive approach is fully reciprocated by Azerbaijan. Moreover, we continue to hear high-level public statements and narratives suggesting territorial claims against sovereign Armenia, including through the so-called ‘Western Azerbaijan’ rhetoric,” Mirzoyan added.
Regarding relations with Turkey, he reiterated Armenia’s support for establishing diplomatic ties and opening borders. He highlighted the joint decision to restore the Ani Bridge as an important step toward building trust between the two countries.
Armenia’s foreign policy also includes developing ties with the U.S., the EU, Russia, Central Asia, and China. Mirzoyan noted that Armenia has adopted a balanced foreign policy approach, similar to India’s "strategic autonomy" model.
Concluding his speech, Mirzoyan reaffirmed Armenia’s commitment to peace, cooperation, and strengthening bilateral relations, emphasizing the significant potential of the Armenia-India partnership across all sectors.