Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Դելիում հանդիպել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով քննարկումը պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Հանդիպման արդյունքում ստորագրվել են հետևյալ փաստաթղթերը․
- ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի և Հնդկաստանի Հանրապետության Սուշմա Սվարաջ արտաքին ծառայության ինստիտուտի միջև փոխըմբռման հուշագիր,
- «Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ակադեմիկոս Է. Գաբրիելյանի անվան դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի և Հնդկաստանի Հանրապետության առողջապահության և ընտանեկան բարեկեցության նախարարության դեղերի ստանդարտների վերահսկման կենտրոնական կազմակերպության միջև դեղերի կարգավորման բնագավառում համագործակցության մասին» փոխըմբռման հուշագիր։
Հանդիպման ժամանակ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ հայ–հնդկական հարաբերությունները, որոնք ավանդաբար ձևավորվել են դարավոր, կարելի է ասել, քաղաքակրթական կապերի հիման վրա, վերջին տարիներին զգալիորեն նոր մակարդակի են բարձրացել։
«Մենք ցանկանում ենք կառուցել ավելի ամուր տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական և մշակութային կապեր Հնդկաստանի հետ, որպեսզի մեր երկու ժողովուրդներն էլ օգտվեն այս հարաբերություններից առաջիկա տասնամյակներում և դարերում:
Այլ հարցերի թվում մենք կարևորում ենք նաև երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև պարբերաբար անցկացվող քաղաքական խորհրդակցությունների դերը, ինչպես նաև Միջկառավարական հանձնաժողովի կանոնավոր նիստերը։
Հարգելի՛ գործընկերներ, ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ առանձնազրույցի ընթացքում ես և նախարար Ջայշանկարն արդեն հնարավորություն ենք ունեցել քննարկելու մեր երկկողմ օրակարգի մի շարք կարևորագույն հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրներ։ Եվ ես ուրախ եմ շարունակել մեր քննարկումներն ընդլայնված ձևաչափով»,–ասել է Միրզոյանը։
Մարտի 10-ին Նյու Դելի պաշտոնական այցի մեկնարկին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով հանդես է եկել Համաշխարհային հարցերով հնդկական խորհրդում (ICWA): Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել ինչպես Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկային և հեռանկարներին, այնպես էլ տարածաշրջանային և միջազգային բնույթի հարցերի:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Հնդկաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, փորձագիտական շրջանակների և մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Indian Foreign Minister Subrahmanyam Jaishankar in New Delhi. The meeting was followed by extended discussions involving both delegations.
As a result, the following agreements were signed:
- A memorandum of understanding between Armenia’s Diplomatic School and India’s Sushma Swaraj Institute of Foreign Service.
- A memorandum of understanding on cooperation in pharmaceutical regulation between Armenia’s Academician E. Gabrielyan Center for Drug and Medical Technology Expertise and India’s Central Organization for Drug Standards Control under the Ministry of Health and Family Welfare.
During the meeting, Ararat Mirzoyan emphasized that Armenian-Indian relations, historically based on centuries-old civilizational ties, have reached a significantly new level in recent years.
"We aim to build stronger economic, trade, technological, and cultural ties with India, ensuring that both our nations benefit from this partnership in the coming decades and centuries.
Among other issues, we also highlight the importance of regular political consultations between our foreign ministries, as well as the meetings of the Intergovernmental Commission.
Dear colleagues, I would like to inform you that during our private meeting, Minister Jaishankar and I had the opportunity to discuss key issues on our bilateral agenda, as well as regional and global matters. I am pleased to continue our discussions in an extended format," Mirzoyan stated.
On March 10, during his official visit to New Delhi, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered a speech at the Indian Council of World Affairs (ICWA). He provided an in-depth analysis of Armenia-India relations, their development dynamics, and regional and international issues. The event was attended by members of the diplomatic corps, experts, and media representatives accredited in India.