Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հետևում է Սիրիայում զարգացումներին, տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիներ չկան: Այդ մասին տեղեկացրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը կապի մեջ է տեղական իշխանությունների և համայնքային կառույցների հետ:
«Վերջին օրերին ՀՀ քաղաքացիների կողմից հյուպատոսությանն ուղղված դիմումների բովանդակության փոփոխություն չի գրանցվել. դրանք հիմնականում վերաբերել են ընթացիկ հյուպատոսական բնույթի հարցերի»,- նշել է նա։
Մարտի 10–ի դրությամբ Սիրիայի ծովափնյա քաղաքներում բախումները կառավարական ուժերի և նախկին նախագահ Բաշար Ասադի կողմնակիցների միջև դեռևս շարունակվում են, Լաթաքիայում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է։ Այդ մասին հայտնել է Հալեպի «Գանձասար» թերթի գլխավոր խմբագիր Զարմիկ Պողիկյանը։

11 Март 2025 - 07:43 AMT
Министерство иностранных дел Армении внимательно следит за развитием событий в Сирии. По словам пресс-секретаря МИД Ани Бадалян, среди пострадавших нет граждан Армении, сообщает «Арменпресс».
Она отметила, что генеральный консул Армении в Алеппо находится в постоянном контакте с местными властями и общественными структурами.
«В последние дни характер обращений граждан Армении в консульство не изменился. В основном они касаются текущих консульских вопросов», — заявила она.
По состоянию на 10 марта столкновения между правительственными силами и сторонниками бывшего президента Башара Асада продолжаются в прибрежных городах Сирии, однако в Латакии ситуация остается относительно спокойной. Об этом сообщил главный редактор алеппской газеты «Гандзасар» Зармик Похикян. Инициатива «Айакве» призвала организовать эвакуацию сирийских армян.