Մարտի 10-ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է շինծու գործերով Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լևոն Մնացականյանի և այլոց դատավարությունը:
Յուրաքանչյուրն ապահովվել էր իր համար հասկանալի լեզվով թարգմանիչով, ինչպես նաև փաստաբաններով, հայտնում է APA-ն։
Հայ ռազմագերիներին հարցեր են ուղղել Ղարաբաղյան շարժման առաջին հանրահավաքների և դրանց մասնակիցների մասին։
Նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանն ասել է, որ այդ ժամանակ զբաղեցրել է «Սովետական Հայաստան» թերթի փոխխմբագրի պաշտոնը և գրել է Ղարաբաղյան հակամարտության թեմաներով: Թերթը հրատարակվել է մինչև 1991 թվականը, որից հետո դրա թողարկումը դադարեցվել է:
Ղուկասյանը հայտնել է, որ Ղարաբաղում ռուսաց լեզվով ուսուցմամբ դպրոց է ավարտել, սակայն հայկական դպրոցների թիվն այնտեղ ավելի մեծ էր, քան ռուսականների և ադրբեջանականներինը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի՝ նա ասել է, թե Ղարաբաղում երբեք «հայերենի հետ կապված խնդիրներ չեն եղել»։
«Մեծ Հայաստանի» գաղափարաբանության վերաբերյալ հարցին պատասխանելով՝ Ղուկասյանն այն անվանել է առասպել ու հավելել. «Ես վաղուց այլևս չեմ հավատում «Մեծ Հայաստանի» մասին հեքիաթներին։ «Մեծ Հայաստանի» գաղափարը առասպել է։ Ես ապրում եմ իրական կյանքում և երբեք դա լուրջ չեմ ընդունել»։
Նշվում է, որ, պետական մեղադրանքի կողմի դատախազների հարցերին պատասխանելով, Ղուկասյանը խոսել է նաև Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին։ Նա հայտնել է, որ 1988-ին Ղարաբաղում անցնող ցույցերի հիմնական բանախոսը եղել է Արկադի Մանուչարովը։
«Ես չեմ հիշում Ռոբերտ Քոչարյանի ելույթները։ Մենք սովորել ենք ռուսական սեկտորում, ուստի նրա մոտ, ինչպես և իմ, եղել են դժվարություններ գրական հայերենի հետ։ Հնարավոր է, որ նա եղել է ցույցերի կազմակերպիչներից մեկը, քանի որ անդամ էր «Կռունկ» կազմակերպության»,–ասել է Ղուկասյանը։
Ընդմիջումից հետո հարցեր են ուղղվել Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի Բակո Սահակյանն, իբր ասել է, որ Ղարաբաղում զինվելու առաջին կոչը հնչել է հանրահավաքների ընթացքում։
«Զենքի մի մասը հայթայթվել է տեղակայված խորհրդային ռազմական ստորաբաժանումներից, մի մասը բերվել է Հայաստանից։ Սրանք էին հիմնական ուղղությունները, որոնք կապված էին զինվելու հետ»,–ասել է նա։
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Ղարաբաղյան իրադարձությունների մեկնարկի ժամանակ եղել է 14 տարեկան։ Նա պնդել է, որ դպրոցական լինելու պատճառով չի մասնակցել հանրահավաքներին, սակայն տեղեկացված է եղել այնտեղ ելույթ ունեցող անձանց մասին։
Նա ասել է. «Ինձ հայտնի է, որ հանրահավաքներին ելույթ են ունեցել գրողներ Գուրգեն Գաբրիելյանը, Վարդան Հակոբյանը, Առաչի Բեգլարյանը։ Գուրգեն Գաբրիելյանը մանկագիր էր, ես միայն դա գիտեմ»։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի, Արցախի նախկին ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը հայտնել է, որ տեղի բանակը կազմավորվել է տարբեր զինված խմբավորումներից, սակայն ինքը դրանց մեջ ներգրավված չի եղել։ Նա նշել է նաև, որ Արայիկ Հարությունյանի հետ ծանոթացել է 1990 թվականին։

On March 10, the military court in Baku continued the politically motivated trial of representatives of Artsakh's former military and political leadership, including Arayik Harutyunyan, Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Davit Ishkhanyan, Davit Babayan, Levon Mnatsakanyan, and others.
Each defendant was provided with a translator and legal counsel, according to APA.
The Armenian prisoners of war were questioned about the first rallies of the Karabakh movement and their participants.
Former President Arkadi Ghukasyan stated that he was working as deputy editor of the newspaper Soviet Armenia at the time, covering the Karabakh conflict. The newspaper was published until 1991, after which it ceased operations.
Ghukasyan mentioned that he attended a Russian-language school in Karabakh but noted that Armenian schools outnumbered both Russian and Azerbaijani ones.
According to Azerbaijani media, he allegedly stated that "there were never any issues with the Armenian language in Karabakh."
When asked about the ideology of a Greater Armenia, Ghukasyan called it a myth, saying: "I stopped believing in the fairy tale of 'Greater Armenia' long ago. It is a myth. I live in reality and have never taken it seriously."
He also reportedly answered prosecution questions about former Armenian President Robert Kocharyan, stating that in 1988, the main speaker at the Karabakh rallies was Arkadi Manucharov.
"I do not recall Robert Kocharyan delivering speeches. We studied in the Russian sector, so, like me, he had difficulties with literary Armenian. It is possible he was one of the rally organizers since he was a member of the 'Krunk' organization," Ghukasyan said.
After a recess, former Karabakh Presidents Bako Sahakyan and Arayik Harutyunyan were also questioned.
According to Azerbaijani sources, Bako Sahakyan allegedly claimed that the first calls for armament in Karabakh were made during rallies: "Some weapons were obtained from Soviet military units stationed in the region, while others were brought from Armenia. These were the main sources of armament," he reportedly said.
Arayik Harutyunyan stated that at the start of the Karabakh events, he was 14 years old. He insisted that he did not attend the rallies because he was still a student, but he was aware of those who spoke at them.
"I know that the speakers at the rallies included writers Gurgen Gabrielyan, Vardan Hakobyan, and Arachi Beglaryan. Gurgen Gabrielyan was a children's writer; that is all I know about him," Harutyunyan said.
According to Azerbaijani media, former Artsakh Foreign Minister Davit Babayan testified that the local army was formed from various armed groups, though he was not involved in them. He also noted that he met Arayik Harutyunyan in 1990.
The next hearing is scheduled for March 13, during which questioning of the defendants will continue.
The Armenian Foreign Ministry has issued a statement, emphasizing that it continues to draw international attention to the plight of Armenian prisoners of war, hostages, and other detainees in Azerbaijan, as well as the gross violations of due process and the staged trials against some of them, marked by clear signs of torture.