ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը կշարունակի մնալ տնային կալանքի տակ, քանի որ դատարանը մերժել է նրա պաշտպանների միջնորդությունը։ Դատարանի որոշմամբ Աշոտյանի տնային կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է ևս 3 ամսով՝ մինչև հունիսի 11-ը։
Փաստաբաններ Ռուբեն Մելիքյանն ու Տիգրան Աթանեսյանը դատարանից խնդրել էին վերացնել տնային կալանքը, սակայն դատավոր Վահե Դոլմազյանը մերժել է այդ միջնորդությունը՝ հիմնավորելով, որ նախորդ որոշման մեջ նշված մտահոգությունները դեռևս չեն վերացել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հետևաբար, դատարանը գտնում է, որ տվյալ պարագայում տնային կալանք խափանման միջոցի վերացման պատճառ չկա»,– հայտարարել է դատավորը։
Արմեն Աշոտյանը, արձագանքելով դատարանի որոշմանը, նշել է, որ 6 ամսվա ընթացքում ՀՀ պրոբացիայի ծառայությունը 21 անգամ այցելել է իր տուն, սակայն որևէ խախտում չի արձանագրվել, և ինքն ամբողջությամբ պահպանել է սահմանված ռեժիմը։
Աշոտյանը հավելել է, որ իր նկատմամբ կիրառված արգելքներն առավելապես սահմանափակում են միջազգային հարթակներում իր ներկայացվածությունը, քանի որ նա չի կարող մասնակցել համապատասխան միջոցառումներին։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է մարտի 31-ին՝ ժամը 16:00-ին։
Աշոտյանին արգելված է մինչև դատավարության ավարտը կապ հաստատել որևէ մեկի հետ՝ բացառությամբ մերձավոր ազգականների։ Տնային կալանքի ընթացքում նրան կարող են այցելել նաև ԱԺ այն պատգամավորները, ովքեր նախկինում տեսակցել են նրան «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում։
Աշոտյանը, գտնվելով տնային կալանքի մեջ, ունի հոդվածներ գրելու և դրանք փաստաբանների միջոցով մամուլին փոխանցելու հնարավորություն։
Արմեն Աշոտյանը կալանավորվել է 2023 թվականի հունիսի 16-ին, իսկ 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին դատարանը փոխել է նրա խափանման միջոցը՝ սահմանելով տնային կալանք։
Աշոտյանը և Երևանի Հերացու անվան բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը մեղադրվում են բուհին պատկանող մոտ 100 հազար դոլարի գույքի հափշտակության մեջ։ Ըստ մեղադրանքի՝ նրանք «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրի քոթեջները ձեռք են բերել ուռճացված գներով, որոնց հաջորդել են «ատկատային» գործարքներ։ Այդ ժամանակ Աշոտյանը ղեկավարել է բուհի հոգաբարձուների խորհուրդը։

11 Март 2025 - 11:05 AMT
Вице-президент Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян останется под домашним арестом, так как суд отклонил ходатайство его адвокатов. Согласно решению суда, срок ареста продлен еще на три месяца — до 11 июня.
Адвокаты Рубен Меликян и Тигран Атанесян просили суд отменить домашний арест, однако судья Ваге Долмазян отказал, заявив, что ранее указанные основания для меры пресечения по-прежнему актуальны, передает Sputnik Армения.
«Таким образом, суд считает, что в данном случае оснований для отмены домашнего ареста нет», — заявил судья.
Комментируя решение, Ашотян отметил, что за шесть месяцев сотрудники службы пробации Армении 21 раз посещали его дом, не зафиксировав нарушений. Он подчеркнул, что полностью соблюдает предписанный режим.
Ашотян также указал, что введенные ограничения ограничивают его участие в международных мероприятиях, поскольку он не может покидать страну.
Следующее судебное заседание назначено на 31 марта в 16:00.
До завершения судебного разбирательства Ашотяну запрещено общаться с кем-либо, кроме близких родственников. Его также могут посещать депутаты парламента, которые ранее навещали его в УИУ «Нубарашен».
Несмотря на домашний арест, Ашотян имеет возможность писать статьи и передавать их в СМИ через своих адвокатов.
Армен Ашотян был арестован 16 июня 2023 года, а 10 сентября 2024 года суд изменил меру пресечения на домашний арест.
Ашотян и бывший ректор Ереванского медицинского университета имени Гераци Микаел Нариманян обвиняются в хищении имущества вуза на сумму около 100 тысяч долларов. По версии следствия, они приобрели коттеджи гостиничного комплекса «Цовасар» по завышенным ценам, после чего были совершены коррупционные сделки с «откатами». В тот период Ашотян возглавлял совет попечителей университета.