Բեռլինում՝ Բրանդենբուրգյան դարպասների մոտ, հայ համայնքը բողոքի ակցիա է կազմակերպել՝ պահանջելով, որ Ադրբեջանն ազատ արձակի գերեվարված հայերին։ Ակցիայի մասնակիցները նշել են, որ հայ պատանդները Բաքվում դատապարտվում են միայն իրենց ազգային պատկանելության պատճառով։
#FreeArmenianHostages բողոքի ակցիան նպատակ ունի ուշադրություն հրավիրել Ադրբեջանում տեղի ունեցող ապօրինի դատավարությունների վրա և կոչ անել միջազգային հանրությանը գործուն քայլեր ձեռնարկել, հայտնում է «Առավոտը»։
Բողոքի ակցիային մասնակցել են իրավապաշտպան կազմակերպություններ, ակտիվիստներ և մտահոգ քաղաքացիներ։ Գերմանիայի հայերի կենտրոնական խորհուրդը (ZAD), Վտանգի ենթարկված ժողովուրդների ընկերությունը (GfbV), Theophanu Club Germany, Working Group Recognition – Against Genocide, for International Understanding e.V., IGFM Internationale Gesellschaft für Menschenrechte e.V. կոչ են արել անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների դեմ։
ZAD-ի նախագահ Ջոնաթան Սպանգենբերգը, ելույթ ունենալով ցուցարարների առաջ, ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հայ քաղբանտարկյալներին օգտագործում է որպես քաղաքական գործիք՝ բանակցությունների ընթացքում։
«Ձերբակալվածները, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանը, գտնվում են անմարդկային պայմաններում, և հաղորդումներ կան նրանց նկատմամբ կիրառվող խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի մասին։ Վարդանյանն այս պահին հացադուլի մեջ է, ու նրա կյանքը լուրջ վտանգի տակ է։ Մենք չենք կարող լռել»,- հայտարարել է Սպանգենբերգը։
Ցուցարարները նշել են, որ Ադրբեջանի գործողությունները խախտում են միջազգային իրավունքը, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կոնվենցիան և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան։
Բողոքի մասնակիցները կոչ են արել Եվրամիությանը, Գերմանիային և Ֆրանսիային իրականացնել հետևյալ քայլերը.
- Պատժամիջոցներ Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ, որոնք պատասխանատու են հայ բանտարկյալների ապօրինի կալանավորման և խոշտանգումների համար։
- Բանտերի պայմանների միջազգային մոնիտորինգ, որպեսզի ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեն և Միջազգային Կարմիր Խաչը հնարավորություն ստանան գնահատելու բանտարկյալների վիճակը։
- Հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակում, առանց որևէ նախապայմանի։
- Հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանություն, որպեսզի հետաքննվեն և կանխվեն օկուպացված Արցախում հայկական կրոնական ու մշակութային վայրերի ոչնչացման դեպքերը։
- Տեղահանված հայերի անվտանգ վերադարձի ապահովում, միջազգային մեխանիզմների ներգրավմամբ։
Ցուցարարները խստորեն քննադատել են եվրոպական երկրների անգործությունը, իսկ Սպանգենբերգը հիշեցրել է, որ Գերմանիան ունի պատմական պատասխանատվություն ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցում։ Նա նաև քննադատել է կանցլեր Օլաֆ Շոլցին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ կոշտ քայլեր չձեռնարկելու համար և պահանջել է, որ Գերմանիան պաշտոնապես դիմի Միջազգային քրեական դատարան՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դեմ գործ հարուցելու համար։
Այս բողոքի ակցիան հաջորդում է Եվրոպական հանձնաժողովին և Ֆրանսիայի կառավարությանը ներկայացված դիվանագիտական կոչերին, սակայն մինչ օրս միջազգային հանրության արձագանքը մնում է անբավարար։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունների կոալիցիան ծրագրում է հետագա ցույցեր ամբողջ Եվրոպայում և պատրաստվում է պաշտոնական միջնորդություն ներկայացնել Եվրախորհրդարան՝ Ադրբեջանին պատժամիջոցների ենթարկելու պահանջով։
«Աշխարհը չպետք է աչք փակի Ադրբեջանի հանցագործությունների վրա: Բառերի ժամանակն անցել է. մեզ հիմա պետք են իրական գործողություններ»,- հայտարարել է GfbV-ի մարդու իրավունքների ղեկավար Սառա Ռեյնկեն։

Армянская община Берлина организовала акцию протеста у Бранденбургских ворот, требуя от Азербайджана немедленного освобождения армянских заключенных. Участники подчеркнули, что армянских заложников в Баку осуждают исключительно по национальному признаку.
Акция #FreeArmenianHostages была направлена на привлечение внимания к незаконным судебным процессам в Азербайджане и призыв к международному сообществу принять решительные меры, сообщает «Аравот».
В протесте приняли участие правозащитные организации, активисты и обеспокоенные граждане. Центральный совет армян Германии (ZAD), Общество угрожаемых народов (GfbV), Theophanu Club Germany, Рабочая группа по признанию – против геноцида, за международное взаимопонимание e.V. и IGFM Internationale Gesellschaft für Menschenrechte e.V. призвали к немедленным действиям против систематических нарушений прав человека со стороны Азербайджана.
Президент ZAD Джонатан Шпангенберг, выступая перед демонстрантами, подчеркнул, что Азербайджан использует армянских политзаключенных как инструмент давления в переговорах.
«Задержанные, включая Рубена Варданяна, содержатся в нечеловеческих условиях, имеются сообщения о пытках и жестоком обращении. Варданян в настоящее время объявил голодовку, и его жизнь находится под серьезной угрозой. Мы не можем молчать», – заявил Шпангенберг.
Протестующие отметили, что действия Азербайджана нарушают нормы международного права, в частности Конвенцию ООН о предотвращении геноцида и Европейскую конвенцию о правах человека.
Участники митинга призвали Евросоюз, Германию и Францию предпринять следующие шаги:
- Ввести санкции против азербайджанских чиновников, ответственных за незаконное содержание под стражей и пытки армянских заключенных.
- Провести международный мониторинг условий содержания в тюрьмах, обеспечив доступ Комитета ООН против пыток и Международного Красного Креста для оценки ситуации с пленниками.
- Немедленно и без предварительных условий освободить всех армянских заложников.
- Защитить армянское культурное наследие, расследовав и предотвратив случаи уничтожения армянских религиозных и исторических памятников в оккупированном Арцахе.
- Обеспечить безопасное возвращение вынужденных переселенцев при участии международных механизмов.
Протестующие резко раскритиковали бездействие европейских стран, а Шпангенберг напомнил, что Германия несет историческую ответственность за предотвращение геноцидов. Он также осудил канцлера Олафа Шольца за отсутствие жестких мер в отношении Азербайджана и потребовал, чтобы Германия официально обратилась в Международный уголовный суд с требованием возбудить дело против Ильхама Алиева.
Эта акция последовала за дипломатическими обращениями в Европейскую комиссию и правительство Франции, однако международная реакция остается недостаточной.
Коалиция правозащитных организаций планирует дальнейшие акции по всей Европе и готовит официальное обращение в Европарламент с требованием о введении санкций против Азербайджана.
«Мир не должен закрывать глаза на преступления Азербайджана. Время слов прошло – сейчас нужны реальные действия», – заявила Сара Райнкен, руководитель отдела по правам человека GfbV.