Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կառավարության նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում անդրադարձել է մարտի սկզբին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցին։
Նա ասել է, որ Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել է լայն հարցերի շրջանակ, ներառյալ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացը, հայտնում է Minval.az-ը։
«Մարտի 5-ին Իլհամ Ալիևի այցի ընթացքում մենք մասնակցեցինք Իգդիր-Նախիջևան գազատարի բացմանը, որը թույլ կտա ամբողջությամբ ապահովել ինքնավարությունը գազով առնվազն 30 տարի»,– նշել է նա։
Էրդողանը հավելել է, որ հանդիպումը նաև հնարավորություն է տվել «եղբայր Իլհամ Ալիևի հետ քննարկելու բազմաթիվ կարևոր թեմաներ, հատկապես՝ Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցությունների հարցը»։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որն այցով Թուրքիայում է, տեսակապի ձևաչափով մասնակցելով Իգդիր-Նախիջևան գազատարի բացման արարողությանը։

11 Март 2025 - 12:39 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на брифинге после заседания правительства вспомнил о визите президента Азербайджана Ильхама Алиева в начале марта.
Он отметил, что в ходе встречи с Алиевым обсуждался широкий круг вопросов, включая переговорный процесс между Азербайджаном и Арменией, сообщает Minval.az .
«5 марта во время визита Ильхама Алиева мы приняли участие в открытии газопровода Игдыр-Нахичевань, который позволит полностью обеспечить автономию газом как минимум на 30 лет», — заявил Эрдоган.
Президент Турции добавил, что встреча также стала возможностью обсудить с «братом Ильхамом Алиевым» множество важных тем, в особенности вопрос мирных переговоров с Арменией.
Ранее сообщалось, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и находящийся с визитом в Турции президент Азербайджана Ильхам Алиев приняли участие в церемонии открытия газопровода Игдыр-Нахичевань в формате видеосвязи.