ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Երևանը մեծ հետաքրքրություն ունի Հնդկաստանում արտադրված ռազմատեխնիկայի նկատմամբ՝ ընդգծելով, որ դա կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի պաշտպանական համակարգի բարեփոխումների համար և հավելելով, որ այդ բարեփոխումները ուղղված չեն որևէ երրորդ երկրի դեմ։ Այդ մասին ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է հնդկական Wion լրատվականի տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստան-Հնդկաստան պաշտպանական համագործակցությունն էապես խորացել է, և Հնդկաստանը դարձել է Հայաստանի ռազմական տեխնիկայի հիմնական մատակարարներից մեկը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Պաշտպանությունն այն ուղղություններից է, որտեղ մենք շատ սերտ համագործակցություն ունենք Հնդկաստանի հետ։ Եվ ենթադրում եմ, որ այս համագործակցությունը շարունակաբար կխորանա։ Բայց ուզում եմ նշել, որ այս համագործակցությունը, մասնավորապես, Հայաստանի կողմից Հնդկաստանում արտադրված որոշ կոնկրետ սարքավորումների գնումը նախատեսված չէ օգտագործել որևէ երրորդ կողմի դեմ»,- ընդգծել է Միրզոյանը։
Անդրադառնալով հայ-հնդկական ռազմական համագործակցության վերաբերյալ Ադրբեջանի արձագանքին՝ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը միայն ձգտում է ամրապնդել սեփական պաշտպանունակությունը։
«Ես արդեն անդրադարձել եմ այս թեմային։ Հայաստանի մտադրությունը միայն սեփական պաշտպանունակության արդիականացումն է, պաշտպանական համակարգի արդիականացումն ամբողջությամբ։ Հնդկաստանից բերված տեխնիկայի նպատակը ավելի լավ պաշտպանական կարողություններով բանակը համալրելն է։ Հայաստանը որևէ երրորդ երկրի դեմ գործողության որևէ մտադրություն չունի»,–ասել է նա։
Մինչդեռ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Աստանայում՝ Ղազախստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Մուրատ Նուրթլեուի հետ բանակցություններից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում, կրկին դժգոհել է ՀՀ Սահմանադրությունից և սպառազինումից`դրանք անվանելով «խաղաղ գործընթացի ամենամեծ խոչընդոտները»։
Նա ընդգծել է, որ 2024 թվականի մայիսին Ղազախստանի կողմից բանակցությունների հարթակի տրամադրումը վկայում է այն կարևորության մասին, որ այդ երկիրը տալիս է խաղաղ գործընթացին, գրում է Azertag-ը։
«Չնայած Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների նորմալացման և վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ կատարված մեծ քայլերին, ես ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանի սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային հավակնությունների առկայությունը, այդ երկրի արագ սպառազինումը և ռևանշիստական ձգտումները շարունակում են մնալ խաղաղ գործընթացի ամենամեծ խոչընդոտները», – ասել է Բայրամովը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը դարձել է հնդկական զենքի թիվ մեկ խոշոր գնորդը, ինչը վկայում է Հնդկաստանի խորհրդարան ֆինանսների նախարարության ներկայացրած տնտեսական տեղեկանքը։Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով` 2024-2025 ֆինանսական տարիների կտրվածքով հնդկական սպառազինությունների Հայաստանի գնումների ծավալները հասել են 600 միլիոն դոլարի։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has stated that Yerevan is highly interested in India-made military equipment, emphasizing its importance for Armenia’s defense reforms. He added that these reforms are not directed against any third country. Mirzoyan made these remarks in an interview with the Indian news outlet Wion.
He noted that Armenia-India defense cooperation has significantly deepened in recent years, making India one of Armenia’s main arms suppliers, Factor.am reports.
"Defense is one of the areas where we have very close cooperation with India. And I assume that this cooperation will continue to expand. But I want to stress that this collaboration, particularly Armenia’s purchase of specific equipment from India, is not intended for use against any third party," Mirzoyan emphasized.
Addressing Azerbaijan’s reaction to Armenian-Indian military cooperation, Mirzoyan reaffirmed that Armenia’s sole aim is to strengthen its own defense capabilities.
"I have already addressed this issue. Armenia’s intention is solely to modernize its defense capabilities, including its entire defense system. The goal of acquiring equipment from India is to equip our army with better defensive capabilities. Armenia has no intention of taking action against any third country," he stated.
Meanwhile, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, during a press conference in Astana following talks with Kazakhstan's Deputy Prime Minister and Foreign Minister Murat Nurtleu, once again criticized Armenia’s Constitution and armament, calling them the "biggest obstacles to the peace process."
He emphasized that Kazakhstan’s role in facilitating negotiations in May 2024 highlights the country’s commitment to the peace process, Azertag reports.
"Despite significant steps toward normalizing interstate relations between Azerbaijan and Armenia and signing a final peace agreement, I want to reiterate that Armenia’s Constitution, which contains territorial claims against Azerbaijan, its rapid armament, and revanchist aspirations remain the biggest obstacles to the peace process," Bayramov said.
Earlier reports indicated that Armenia has become the largest buyer of Indian weapons, according to an economic report presented to India’s parliament by the Ministry of Finance. Data from India’s Ministry of Defense shows that Armenia’s arms purchases from India have reached $600 million for the 2024-2025 fiscal years.