Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որի շինծու գործով դատավարության հերթական նիստը շարունակվել է մարտի 11–ին, բողոք է հայտնել դատավորների կոլեգիայի կազմի վերաբերյալ՝ նշելով, որ իր նախորդ նիստերին ներկայացրած մի շարք միջնորդություններ մերժվել են։
Գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վյուսալ Ալիևը, արձագանքելով այս բողոքին, նշել է, որ նմանատիպ միջնորդություններ նախկինում արդեն քննարկվել են, և դրանց վերաբերյալ որոշումներ են ընդունվել, գրում է Minval.az-ը։
Նախագահող դատավոր Զեյնալ Աղաևը մերժել է Վարդանյանի բողոքը՝ նշելով, որ սա արդեն մեղադրյալի չորրորդ փորձն է վիճարկել դատավորների կազմը նույն հիմնավորումներով։ Նա ընդգծել է, որ բոլոր առաջ քաշված փաստարկներն արդեն մանրամասն ուսումնասիրվել են, դրանց վերաբերյալ որոշումներ կայացվել են, և ընթացիկ դատական գործընթացի ընթացքում նոր ապացույցներ չեն ներկայացվել։
Վարդանյանը հրաժարվել է պատասխանել հարցերին։
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ մեղադրանքներ են առաջ քաշվել անգամ Արցախի տարածքում ականների պայթյունից վնասվածքներ ստացած ադրբեջանցիների դրվագներով։ Դատական նիստում ելույթ ունեցած այդ «տուժողները խստագույն պատիժ» են պահանջել Վարդանյանի համար, հայտնում է Azertag-ը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, Վարդանյանի դեմ ցուցմունք է տվել նաև ոմն հայազգի Հայրապետյան Կամոն՝ նշելով, թե Վարդանյանի գալուց հետո «Ղարաբաղի տարածքում ականապատման աշխատանքները զգալիորեն ակտիվացել են, այդ ականների վերաբերյալ տեղեկատվական պաստառներ են տեղադրվել դպրոցներում, շենքերի շուրջ, անտառներում և անմարդաբնակ տարածքների մոտ», հայտնում է Minval.az-ը։
Ըստ այսպես կոչված «վկայի», Վարդանյանի միջոցներով ստեղծվել են երեք ռազմական պահեստներ՝ երկու՝ Ստեփանակերտի շրջակայքում և մեկը՝ Ասկերանում, իսկ դեպի այդ պահեստներ տանող ճանապարհները պահպանվում էին զինված անձանց կողմից:

Former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, whose trial on fabricated charges continued on March 11, challenged the composition of the panel of judges, arguing that several of his previous motions had been rejected.
Senior Assistant to the Prosecutor General, Vyusal Aliyev, responded that similar motions had been reviewed in the past and decisions had already been made, according to Minval.az .
Presiding Judge Zeynal Aghayev dismissed Vardanyan’s objection, stating that “this was the defendant's fourth attempt to contest the court’s composition using the same arguments.” He said that all claims “had been thoroughly examined, decisions had been made, and no new evidence had been presented during the ongoing trial.”
Vardanyan refused to answer questions.
Charges against Ruben Vardanyan include incidents involving Azerbaijanis injured by landmine explosions in Artsakh. Some of these alleged "victims" demanded the harshest punishment for Vardanyan during the trial, Azertag reports.
According to Azerbaijani media, a man identified as ethnic Armenian Kamо Hayrapetyan testified against Vardanyan, claiming that after his arrival, "landmine deployment in Karabakh significantly intensified, with warning posters placed in schools, near buildings, forests, and uninhabited areas," Minval.az reports.
The so-called "witness" further alleged that Vardanyan financed the establishment of three military warehouses—two near Stepanakert and one in Askeran—while armed individuals guarded the roads leading to these sites.
The trial will resume on March 18.
Former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, currently imprisoned in Baku on politically motivated charges, sent an audio message through his family, emphasizing that he has always acted according to his moral principles and never betrayed them, even in difficult times.
"I knew what I was getting into, I was prepared, and I am ready for even harsher conditions. I am not a victim, and I do not need pity—this was a conscious decision," he said.