Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հնդկական WION լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ ՀՀ և Թուրքիայի միջև ընթանում է բավականին ակտիվ երկխոսություն, որի հիմնական նպատակն է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։
«Հայաստանը չորս հարևան ունի։ Մեր արևելյան հարևանը Ադրբեջանն է, որի հետ մենք փորձում ենք հաստատել խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ՝ շրջելով տարածաշրջանում թշնամանքի էջը։ Մեր արևմտյան հարևանը Թուրքիան է, որի հետ Հայաստանի սահմանները փակ են արդեն երեք տասնամյակից ավել։ Այս պահին մենք բավականին դինամիկ երկխոսություն ենք վարում Թուրքիայի հետ, որի նպատակն է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը։ Մինչ այժմ մեզ հաջողվել է որոշակի փոքր, բայց շոշափելի քայլեր կատարել, սակայն մի շարք պայմանավորվածություններ դեռ չեն իրականացվել»,- մանրամասնել է Միրզոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ կողմերը արդեն համաձայնության են եկել սահմանը նախ երրորդ երկրների քաղաքացիների, ապա Հայաստանի և Թուրքիայի դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար բացելու շուրջ։
«Մենք արդեն համաձայնեցրել ենք, որ սահմանը նախ պետք է բացվի երրորդ երկրների քաղաքացիների, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար։ Վերջին կետն առայժմ կյանքի չի կոչվել, բայց մենք շարունակում ենք երկխոսությունը։ Եվ ևս մեկ անգամ, եթե հարաբերությունները լիովին կարգավորվեն, դա շահավետ կլինի ոչ միայն երկու երկրների, այլև տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս գտնվող մի շարք այլ դերակատարների համար»,- պարզաբանել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Անդրադառնալով Հայաստանի մյուս հարևաններին՝ Վրաստանին և Իրանին, Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ-ն երկար տարիներ ունեցել է ամուր կապեր այս երկրների հետ և այժմ էլ կենտրոնացած է այդ հարաբերությունների հետագա զարգացման վրա։
«Մենք հասկանում ենք, որ դուք հատկապես հետաքրքրված եք Իրանի հետ հարաբերություններով, քանի որ աշխարհագրական տեսանկյունից, երբ դիտարկում ենք Հնդկաստանն ու Հայաստանը, ակնհայտ է, որ մենք ձգտում ենք խորացնել մեր կապերը։ Իհարկե, պետք է ուշադրություն դարձնենք նաև այն երկրներին, որոնք գտնվում են մեր միջև։ Եվ Իրանն, անկասկած, այն երկիրն է, որի հետ համագործակցությունը խորացնելու մենք մեծ հետաքրքրություն ունենք, այդ թվում՝ ձեր նշած եռակողմ ձևաչափում»,- նշել է Միրզոյանը։
2024-ի հուլիսի 30-ին Հայաստանի և Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել երկու երկրների սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։ Նրանք վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Բացի այդ, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաև փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, in an interview with India’s WION news outlet, stated that Armenia and Turkey are conducting a dynamic dialogue focused on establishing diplomatic relations.
"Armenia has four neighbors. Our eastern neighbor is Azerbaijan, with whom we are working to establish peace and interstate relations, turning the page on regional hostility. Our western neighbor is Turkey, with whom our borders have been closed for over three decades. Currently, we are engaged in a rather dynamic dialogue with Turkey, aiming to establish diplomatic relations and reopen borders. So far, we have managed to take some small but tangible steps, though several agreements remain unfulfilled," Mirzoyan explained, quoted by Armenpress.
He also recalled that both sides had already agreed to initially open the border for third-country citizens and later for holders of diplomatic passports from Armenia and Turkey.
"We have already agreed that the border should first open for third-country citizens, as well as for holders of diplomatic passports from Armenia and Turkey. This last point has not yet been implemented, but we continue our dialogue. Once again, if relations are fully normalized, it will be beneficial not only for the two countries but also for the region and several other stakeholders beyond it," the Armenian Foreign Minister clarified.
Addressing Armenia’s other neighbors, Georgia and Iran, Mirzoyan noted that Armenia has maintained strong ties with both countries for many years and remains focused on further strengthening these relationships.
"We understand that you are particularly interested in Armenia-Iran relations, given the geographical perspective, considering India and Armenia’s positioning. It is evident that we seek to deepen our ties. Naturally, we must also pay attention to the countries situated between us. Iran is undoubtedly one of those countries with which we are keen to expand cooperation, including in the trilateral format you mentioned," Mirzoyan stated.