ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հնդկաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում WION լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աշխատուժ ներգրավել Հնդկաստանից, սակայն այն չափով, որը կարող է համահունչ լինել թե հայկական տնտեսության, թե Հայաստանի աշխատաշուկայի համար։
Նա նշել է, որ խոսքն օրինական միգրացիայի մասին է:
«Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի նկատմամբ պահանջարկ կա, սակայն սա այն ոլորտներից է, որը պետք է կարգավորվի։ Մենք հնարավորություն ունեցանք այս հարցի շուրջ մտքեր փոխանակելու նաև նախարար Ջայշանկարի հետ»,– ասել է Միրզոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ կարգավորման հիմնական նպատակներից է ոչ միայն սահմանել, թե ինչ քանակությամբ աշխատուժ կարող է տեղափոխվել, այլև ապահովել, որ բոլոր միգրանտների իրավունքները պաշտպանված լինեն։
Միրզոյանը խոսել է նաև հնդիկ ուսանողների հոսքի մասին, ովքեր հիմնականում բժշկություն են սովորում, բայց դա սահմանափակված չէ միայն բժշկությամբ:
«Արդեն ավելի քան մեկ տասնամյակ է, մի քանի տասնամյակ, բայց մենք տեսնում ենք, որ հետաքրքրությունն աճում է, և մենք շատ շահագրգռված ենք պահպանելու, ունենալու և ընդունելու ուսանողներ Հնդկաստանից: Բայց նաև, վստահ եմ, որ Հնդկաստանում էլ կան բուհեր և կան մասնագիտություններ, որոնցով կարող են հետաքրքրվել Հայաստանի ուսանողները։ Այսպիսով, ամենայն հավանականությամբ, մենք պետք է բազմապատկենք մեր ջանքերն այս ոլորտում»,–ասել է Միրզոյանը։
ՀՀ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ Հնդկաստանից աշխատուժի ներգրավման դեպքում առկա է կարգավորման անհրաժեշտություն, քանի որ նրանց 80 տոկոսը Հայաստանում հայտնվում է անօրինական կարգավիճակում։ Ներկայումս գործատուները աշխատանքային թույլտվություն ստանալու համար դիմում են միայն մի քանի հազարի համար, մինչդեռ աշխատող հնդիկների ընդհանուր թիվը գնահատվում է 17-18 հազար։

12 Март 2025 - 07:51 AMT
В ходе официального визита в Индию министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью WION сообщил, что страна открыта для привлечения рабочей силы из Индии, но в ограниченных объемах, чтобы это соответствовало экономическим возможностям и потребностям рынка труда.
Он подчеркнул, что речь идет исключительно о законной миграции.
«Мы видим рост интереса к Армении, но это сфера, которая должна быть урегулирована. Мы также обсудили этот вопрос с министром Джайшанкаром», – отметил Мирзоян.
По его словам, регулирование необходимо не только для определения числа мигрантов, но и для защиты их прав.
Мирзоян также затронул тему притока индийских студентов в Армению, особенно в медицинские вузы, но подчеркнул, что образовательные программы не ограничиваются только медициной.
«На протяжении более чем десятилетия, а скорее даже нескольких десятилетий, мы наблюдаем рост интереса, и мы заинтересованы в том, чтобы поддерживать, развивать и расширять прием студентов из Индии. В то же время я уверен, что в Индии есть университеты и специальности, которые могут заинтересовать армянских студентов. Поэтому нам, вероятно, следует активизировать усилия в этом направлении», – заявил он.
По данным Службы миграции и гражданства Армении, привлечение рабочей силы из Индии требует регулирования, поскольку 80% индийских мигрантов в стране находятся в нелегальном статусе. Работодатели подают заявки на рабочие разрешения только для нескольких тысяч человек, тогда как общее число индийских рабочих оценивается в 17-18 тысяч.