Հայաստանում նախատեսվում է փորձարկել թոքի քաղցկեղի բուժման նոր մեթոդ, որն ընդգրկում է իմունաթերապևտիկ երկու դեղամիջոցի՝ բալստիլիմաբի և բոտենսիլիմաբի համատեղ կիրառումը։ Հետազոտություններն արդեն մեկնարկել են։
Իմունաուռուցքաբանության հետազոտական ինստիտուտի գիտական ղեկավար, ուռուցքաբան-քիմիաթերապևտ Սամվել Բարդախչյանը նշել է, որ իմունաթերապիան համաշխարհային մակարդակում և Հայաստանում դեռևս զարգացող ուղղություն է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Սովորաբար ուռուցքների բուժման համար օգտագործվում է քիմիաթերապիա, որն անմիջապես ազդում է ուռուցքային բջիջների վրա և քայքայում է դրանք: Ի տարբերություն դրա՝ իմունաթերապիան անմիջապես չի ազդում ուռուցքային բջջի վրա, բայց խթանում է մարդու իմուն համակարգը և օգնում է, որպեսզի օրգանիզմն ինքը կարողանա հայտնաբերել ուռուցքը և պայքարել դրա դեմ»,- նշել է Բարդախչյանը։
Մասնագետի խոսքով՝ իմունաթերապիան աշխարհում կիրառվում է 2010-ական թվականներից, և դրա վերաբերյալ հետազոտությունները շարունակվում են։ Այս դեղամիջոցները լայն տարածում են ստացել այլ ուռուցքային հիվանդությունների բուժման մեջ, մասնավորապես հաստ աղիքի քաղցկեղի դեպքում, որտեղ ցուցաբերել են խոստումնալից արդյունքներ։ Դրանց արդյունավետության հիման վրա որոշվել է հետազոտություններ սկսել նաև թոքի քաղցկեղի բուժման ուղղությամբ։
Հետազոտությունները Հայաստանում մեկնարկել են 2024 թվականի հունիսին և նախատեսված են 45 հիվանդի համար, ովքեր ունեն չորրորդ փուլի թոքի քաղցկեղ և դեռևս բուժում չեն ստացել։
Մասնագետն ընդգծել է, որ փորձարկումները հիմնականում կենտրոնացած են թոքի քաղցկեղի բուժման վրա, սակայն հետագայում նախատեսվում է ուսումնասիրել այս մեթոդի կիրառման հնարավորությունը նաև այլ ուռուցքային հիվանդությունների դեպքում, երբեմն համակցված քիմիաթերապիայի հետ։
Հետազոտությունն իրականացվում է ՀՀ առողջապահության նախարարության հաստատմամբ՝ ՀՀ ԱՆ Յոլյանի անվան Արյունաբանության և Ուռուցքաբանության կենտրոնի և Իմունաուռուցքաբանության հետազոտական ինստիտուտի համագործակցությամբ։

12 Март 2025 - 10:43 AMT
В Армении планируется испытание нового метода лечения рака легких, включающего совместное применение двух иммунотерапевтических препаратов — балстилимаба и ботенсилимаба. Исследования уже стартовали.
Как отметил научный руководитель Института исследований в области иммуноонкологии, онколог-химиотерапевт Самвел Бардахчян, иммунотерапия остается развивающимся направлением как в мире, так и в Армении, сообщает «Арменпресс».
«Обычно для лечения опухолей применяется химиотерапия, которая непосредственно воздействует на раковые клетки и разрушает их. В отличие от нее, иммунотерапия не действует напрямую на опухоль, но активизирует иммунную систему человека, помогая организму самостоятельно распознавать и бороться с раком», — пояснил Бардахчян.
По его словам, иммунотерапия применяется в мире с 2010-х годов, и исследования в этой области продолжаются. Эти препараты широко используются при лечении других видов рака, в частности, колоректального, где они показали обнадеживающие результаты. Исходя из их эффективности, было принято решение изучить их применение и при лечении рака легких.
Исследования в Армении стартовали в июне 2024 года и рассчитаны на 45 пациентов с раком легких четвертой стадии, которые еще не проходили лечение.
Бардахчян подчеркнул, что испытания сосредоточены на раке легких, но в будущем планируется изучение применения этого метода и для других онкологических заболеваний, иногда в сочетании с химиотерапией.
Исследование проводится с одобрения Министерства здравоохранения Армении при сотрудничестве Центра гематологии и онкологии имени Йоляна и Института исследований в области иммуноонкологии.