Հայաստանում նախատեսվում է փորձարկել թոքի քաղցկեղի բուժման նոր մեթոդ, որն ընդգրկում է իմունաթերապևտիկ երկու դեղամիջոցի՝ բալստիլիմաբի և բոտենսիլիմաբի համատեղ կիրառումը։ Հետազոտություններն արդեն մեկնարկել են։
Իմունաուռուցքաբանության հետազոտական ինստիտուտի գիտական ղեկավար, ուռուցքաբան-քիմիաթերապևտ Սամվել Բարդախչյանը նշել է, որ իմունաթերապիան համաշխարհային մակարդակում և Հայաստանում դեռևս զարգացող ուղղություն է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Սովորաբար ուռուցքների բուժման համար օգտագործվում է քիմիաթերապիա, որն անմիջապես ազդում է ուռուցքային բջիջների վրա և քայքայում է դրանք: Ի տարբերություն դրա՝ իմունաթերապիան անմիջապես չի ազդում ուռուցքային բջջի վրա, բայց խթանում է մարդու իմուն համակարգը և օգնում է, որպեսզի օրգանիզմն ինքը կարողանա հայտնաբերել ուռուցքը և պայքարել դրա դեմ»,- նշել է Բարդախչյանը։
Մասնագետի խոսքով՝ իմունաթերապիան աշխարհում կիրառվում է 2010-ական թվականներից, և դրա վերաբերյալ հետազոտությունները շարունակվում են։ Այս դեղամիջոցները լայն տարածում են ստացել այլ ուռուցքային հիվանդությունների բուժման մեջ, մասնավորապես հաստ աղիքի քաղցկեղի դեպքում, որտեղ ցուցաբերել են խոստումնալից արդյունքներ։ Դրանց արդյունավետության հիման վրա որոշվել է հետազոտություններ սկսել նաև թոքի քաղցկեղի բուժման ուղղությամբ։
Հետազոտությունները Հայաստանում մեկնարկել են 2024 թվականի հունիսին և նախատեսված են 45 հիվանդի համար, ովքեր ունեն չորրորդ փուլի թոքի քաղցկեղ և դեռևս բուժում չեն ստացել։
Մասնագետն ընդգծել է, որ փորձարկումները հիմնականում կենտրոնացած են թոքի քաղցկեղի բուժման վրա, սակայն հետագայում նախատեսվում է ուսումնասիրել այս մեթոդի կիրառման հնարավորությունը նաև այլ ուռուցքային հիվանդությունների դեպքում, երբեմն համակցված քիմիաթերապիայի հետ։
Հետազոտությունն իրականացվում է ՀՀ առողջապահության նախարարության հաստատմամբ՝ ՀՀ ԱՆ Յոլյանի անվան Արյունաբանության և Ուռուցքաբանության կենտրոնի և Իմունաուռուցքաբանության հետազոտական ինստիտուտի համագործակցությամբ։

A new method for treating lung cancer, involving the combined use of two immunotherapeutic drugs—balstilimab and botensilimab—is set to be tested in Armenia. The research has already begun.
Samvel Bardakhchyan, scientific director of the Immuno-Oncology Research Institute and an oncologist-chemotherapist, noted that immunotherapy is still a developing field both globally and in Armenia, according to Armenpress.
"Traditionally, chemotherapy is used to treat tumors, directly targeting and destroying cancer cells. In contrast, immunotherapy does not act directly on the tumor cells but instead stimulates the immune system, helping the body recognize and fight the cancer on its own," Bardakhchyan explained.
According to him, immunotherapy has been in use worldwide since the 2010s, with ongoing research. These drugs have gained widespread application in treating other cancers, particularly colorectal cancer, where they have shown promising results. Based on their effectiveness, researchers have now decided to explore their potential for lung cancer treatment.
The study in Armenia began in June 2024 and involves 45 patients diagnosed with stage IV lung cancer who have not yet received treatment.
Bardakhchyan emphasized that the trials primarily focus on lung cancer, but future research may explore the method's application for other types of cancer, sometimes in combination with chemotherapy.
The study is conducted with the approval of Armenia’s Ministry of Health, in collaboration with the Yolyan Hematology and Oncology Center and the Immuno-Oncology Research Institute.