Ադրբեջանի դատարանում, որտեղ շարունակվում է Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործով դատավարությունը, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, երկու հայ վկա է ցուցմունք տվել։
Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվել է պատասխանել որևէ հարցի։
«Վկաները» պնդել են, թե Վարդանյանը «ֆինանսավորել է 45-50 տարեկան անձանց խմբերի ստեղծումը՝ Ադրբեջանի դեմ պայքարելու համար, մասնակցել է տարածքների ականապատմանը, ինչպես նաև նախաձեռնել երեք ռազմական պահեստների կառուցումը»։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, այդ վկաներն են Կամո Էդուարդի Հայրապետյանը և Մուշեղ Գուրգենի Գրիգորյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Արցախցի Արմինե Մարտիրոսյանը նշել է, որ Կամոյի հորն ադրբեջանցիները սպանել են Բաքվում՝ հակամարտության սկզբում՝ մետրոյի «Գանջլիկ» կայարանի մոտ։ Կամոն հոր դին գտել է շտապօգնության հիվանդանոցի դիահերձարանում։ Նրան ստիպել են գրավոր հայտարարություն անել, թե հայրը մահացել է սրտի կաթվածից, այն դեպքում, երբ նրա մարմնին հայտնաբերվել է դանակի 17 հարված։
Կամոն հորը հուղարկավորել է Մարաղա գյուղում, որը հետագայում անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։
Տարբեր աղբյուրների համաձայն՝ Կամո Հայրապետյանն ու Մուշեղ Գրիգորյանը Արցախում մնացած հայերից են, որոնք ընդունել են Ադրբեջանի քաղաքացիություն։
«Անունները համապատասխան են Արցախում մնացածներից երկու անձի հետ»,- գրել է արցախցի Արշակ Աբրահամյանը։
Մեկ այլ արցախցի հավելել է. «Մուշեղը էն անասուննա, որ մնացելա, գիպսի միշիկը»։
Մեկ այլ օգտատեր գրել է. «Երկուսն էլ անտեր, առանց ընտանիք, ալկոհոլի հակում ունեցող մարդիկ են, դրանք սթափ երբեք չեն եղել, որ մի հատ էլ ցուցմունք տան մարդու վրա, սարքոցիա էլի»։
«Ըստ ադրբեջանական լրատվականների՝ այս երկու արցախցիները ցուցմունք են տվել Ռուբեն Վարդանյանի դեմ։ Պարոն Վարդանյանի դեմքի արտահայտությունը, թերևս, արտացոլում է մեր զարմանքը, երբ կարդացինք այս լուրը։
Իրոք, չեմ ուզում հավատալ, որ որևէ արցախցի Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ցուցմունք տար»,- գրել է Արշակ Աբրահամյանը։
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ մեղադրանքներ են առաջ քաշվել անգամ Արցախի տարածքում ականների պայթյունից վնասվածքներ ստացած ադրբեջանցիների դրվագներով։ Դատական նիստում ելույթ ունեցած այդ «տուժողները խստագույն պատիժ» են պահանջել Վարդանյանի համար:
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որի շինծու գործով դատավարության հերթական նիստը շարունակվել է մարտի 11–ին, բողոք է հայտնել դատավորների կոլեգիայի կազմի վերաբերյալ՝ նշելով, որ իր նախորդ նիստերին ներկայացրած մի շարք միջնորդություններ մերժվել են։ Նա հրաժարվել է պատասխանել հարցերին։

During the ongoing trial in Azerbaijan against the former State Minister of the Republic of Artsakh, Ruben Vardanyan, two Armenian witnesses have testified, according to Azerbaijani media reports. Vardanyan has refused to answer any questions.
The witnesses claimed that Vardanyan "financed the formation of groups consisting of individuals aged 45-50 to fight against Azerbaijan, participated in the mining of territories, and initiated the construction of three military warehouses."
Azerbaijani media identified these witnesses as Kamo Eduardi Hayrapetyan and Mushegh Gurgeni Grigoryan, as reported by Panorama.am.
Artsakh resident Armine Martirosyan noted that Kamo's father was killed by Azerbaijanis in Baku at the beginning of the conflict, near the Ganjlik metro station. Kamo found his father's body in the morgue of the emergency hospital. He was forced to sign a written statement claiming his father died of a heart attack, despite the body bearing 17 stab wounds.
Kamo buried his father in the village of Maragha, which later came under Azerbaijani control.
According to various sources, Kamo Hayrapetyan and Mushegh Grigoryan are Armenians who remained in Artsakh and accepted Azerbaijani citizenship.
"These names correspond to two individuals who stayed in Artsakh," wrote Artsakh resident Arshak Abrahamyan.
Another Artsakh resident added, "Mushegh is the scoundrel who stayed, the plaster Misha."
Another user commented, "Both are lonely, without family, prone to alcohol; they've never been sober, let alone capable of testifying against someone. It's all fabricated."
"According to Azerbaijani media, these two Artsakh residents testified against Ruben Vardanyan. Mr. Vardanyan's facial expression perhaps reflects our astonishment upon reading this news.
I truly don't want to believe that any Artsakh resident would testify against Ruben Vardanyan," wrote Arshak Abrahamyan.
Accusations against Ruben Vardanyan also include incidents involving Azerbaijanis injured by landmine explosions in Artsakh. During the court session, these 'victims' demanded the harshest punishment for Vardanyan.
In the latest session of the trial against former State Minister of Artsakh, Ruben Vardanyan, held on March 11, he filed a complaint regarding the composition of the panel of judges, noting that several of his previous motions had been denied. He refused to answer questions.