Գլխավոր դատախազությունը պաշտոնական միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ պահանջելով քրեական հետապնդում սկսել պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանի և Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ։ Միջնորդությունները հրապարակվել են ԱԺ կայքում։
Ազգային ժողովը բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի ներկայացրած միջնորդությունը, հայտնում է Irakanum.am-ը։
Առաջարկվել է Աղազարյանի նկատմամբ հարուցել քրեական գործ առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք ստանալու և պաշտոնատար անձի նկատմամբ ունեցած իրական կամ ենթադրյալ ազդեցությունն օգտագործելու հոդվածներով։
Ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Մարգարյանի դեպքում նշված են առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունների չարաշահման, պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթման հոդվածները:
Ազգային ժողովի համաձայնությունը հնարավորություն է տալիս իրավապահ մարմիններին շարունակել գործի ընթացքը։
Ըստ Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու կամ նրան ազատությունից զրկելու մասին միջնորդագիրը կարող է քննարկվել խորհրդարանի հերթական կամ արտահերթ նիստում։ ԱԺ հերթական նիստը նախատեսված է մարտի 25-ին։

Armenia’s Prosecutor General’s Office has officially submitted a request to the National Assembly to initiate criminal prosecution against MPs Hovik Aghazaryan and Taron Margaryan. The requests have been published on the parliament’s website.
The National Assembly approved the motion presented by Prosecutor General Anna Vardapetyan, reports Irakanum.am .
Aghazaryan is accused of accepting particularly large bribes and using real or perceived influence over officials.
Taron Margaryan, a member of the opposition "I Have Honor" faction, faces charges of large-scale money laundering, abuse of power by an official, and illegal seizure of state or municipal land.
The parliament’s approval enables law enforcement agencies to continue their investigation.
According to parliamentary regulations, a motion to initiate criminal prosecution or detain an MP can be reviewed during a regular or extraordinary session. The next regular session is scheduled for March 25.