Գլխավոր դատախազությունը պաշտոնական միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ պահանջելով քրեական հետապնդում սկսել պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանի և Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ։ Միջնորդությունները հրապարակվել են ԱԺ կայքում։
Ազգային ժողովը բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի ներկայացրած միջնորդությունը, հայտնում է Irakanum.am-ը։
Առաջարկվել է Աղազարյանի նկատմամբ հարուցել քրեական գործ առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք ստանալու և պաշտոնատար անձի նկատմամբ ունեցած իրական կամ ենթադրյալ ազդեցությունն օգտագործելու հոդվածներով։
Ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Մարգարյանի դեպքում նշված են առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունների չարաշահման, պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթման հոդվածները:
Ազգային ժողովի համաձայնությունը հնարավորություն է տալիս իրավապահ մարմիններին շարունակել գործի ընթացքը։
Ըստ Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու կամ նրան ազատությունից զրկելու մասին միջնորդագիրը կարող է քննարկվել խորհրդարանի հերթական կամ արտահերթ նիստում։ ԱԺ հերթական նիստը նախատեսված է մարտի 25-ին։

12 Март 2025 - 11:46 AMT
Генеральная прокуратура Армении официально направила в Национальное Собрание запрос о возбуждении уголовного преследования в отношении депутатов Овика Агазаряна и Тарона Маргаряна. Соответствующие документы опубликованы на сайте парламента.
Национальное Собрание удовлетворило ходатайство, представленное генеральным прокурором Анной Вардапетян, сообщает Irakanum.am .
Агазарян обвиняется в получении взятки в особо крупном размере и использовании реального или предполагаемого влияния на должностных лиц.
Тарон Маргарян, член оппозиционной фракции «Честь имею», подозревается в отмывании денег в особо крупных размерах, злоупотреблении полномочиями и самовольном захвате земельных участков, принадлежащих государству или общинам.
Согласие парламента позволяет правоохранительным органам продолжить расследование.
Согласно регламенту парламента, ходатайство о возбуждении уголовного дела или задержании депутата может быть рассмотрено на очередном или внеочередном заседании. Очередное заседание запланировано на 25 марта.