Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նախագահությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում գումարված Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովն անդրադարձել է Ադրբեջանում Արցախի նախկին քաղաքական ղեկավարության, զինվորականների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ իրականացվող շինծու դատավարություններին։
Խորհուրդը հորդորել է արդեն 20 օրից ավելի հացադուլի մեջ գտնվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանիան դադարեցնել հացադուլը, իսկ ՀՀ իշխանություններին՝ նախաձեռնել գործուն ու հնարավորինս տեսանելի քայլեր։
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդն արձանագրել է, որ Ադրբեջանում անազատության մեջ ապօրինաբար պահվող հայ գերիների և պատանդների նկատմամբ արարքները հայ ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ադրբեջանական իշխանությունների շարունակվող թշնամանքի և ագրեսիայի հերթական դրսևորումներն են։
«Ակնհայտ է, որ Միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների բացահայտ խախտումներով ընթացող դատավարությունը ուղեկցվում է գերիների խոշտանգումով և անմարդկային վերաբերմունքով։ Անթաքույց նպատակ է հետապնդվում հիմնովին խեղաթյուրելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման պատմությունը՝ միտում ունենալով նվաստացնել մեր ժողովրդին ու հայոց պետությանը։ Անտեսելով միջազգային հանրության հորդորներն ու պահանջները՝ ադրբեջանական իշխանությունը փորձ է անում ոչ միայն քողարկելու, այլև արդարացնելու իր իսկ սանձազերծած ցեղասպանության և պատերազմական հանցագործության անհերքելի փաստերը, ինչպես նաև զոհերին ներկայացնելու իբրև ոճրագործներ։
Շինծու դատավարություններով և հայ գերիներից խոշտանգումներով կորզված կեղծ ցուցմունքների միջոցով ադրբեջանական իշխանությունները փորձում են հեռահար նենգ նկրտումներով դատավճիռներ ապահովել, նախադրյալներ ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի նկատմամբ նոր պարտադրանքներ և ագրեսիա սանձազերծելու համար։ Սրան զուգահեռ, ամեն ինչ արվում է արգելափակելու համար միջազգային փաստաբանների և միջազգային կազմակերպությունների այցերը հայ գերիներին։ Նրանք զրկված են նաև հոգևոր խնամքից օգտվելու տարրական հնարավորություններից։
Այս պայմաններում մեծապես կարևոր է, որ Հայաստանի պետական մարմիններն ու համահայկական կառույցները միավորեն ջանքերը՝ դադարեցնելու բռնություններով ուղեկցվող ապօրինի գործողությունները և հասնելու գերիների ազատ արձակմանը։
Հորդորում ենք Հայաստանի իշխանություններին նախաձեռնել գործուն ու հնարավորինս տեսանելի քայլեր՝ այս նպատակի իրագործմանը ծառայեցնելու հայկական ու միջազգային շրջանակների բոլոր հնարավորություններն ու ամբողջ ներուժը։
Կոչ ենք ուղղում նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին ու նրանց ղեկավարներին՝ առավել ազդու միջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ հայ գերիներին անհապաղ հայրենադարձնելու համար։ Տարածաշրջանում կայուն, երկարատև խաղաղություն և սերունդների համար արժանապատիվ գոյակցության պայմաններ կարելի է ապահովել միայն առկա հիմնախնդիրների արդար հանգուցալուծման և արցախահայության իրավունքների իրացման պարագայում։
Աղոթքով առ Բարձրյալը զորակցում ենք գերեվարված մեր սիրելի զավակներին՝ պատգամելով զերծ մնալ բողոքի այնպիսի գործողություններից, որոնք անմիջական սպառնալիքներ կարող են ստեղծել իրենց կյանքի և առողջության համար։
Մեր հորդորն է սիրելի Ռուբեն Վարդանյանին դադարեցնել հացադուլը և ամուր հավատով շարունակել պայքարել հանուն ազատ ու արժանապատիվ կյանքի իրավունքի։
Մեր հայցն ենք վերառաքում առ Աստված բոլոր գերյալների, նեղյալների և նրանց ընտանիքների համար՝ խնդրելով Տիրոջ օրհնությունն ու օգնականությունն ամենքին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Верховный духовный совет, заседание которого прошло в Матери Кафедре Святого Эчмиадзина под председательством Католикоса всех армян Гарегина Второго, рассмотрел ситуацию вокруг судебных процессов в Азербайджане над бывшими политическими лидерами, военными и гражданскими лицами Арцаха.
Совет призвал бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, который уже более 20 дней держит голодовку, прекратить акцию протеста, а власти Армении – предпринять решительные и максимально заметные действия.
Верховный духовный совет отметил, что действия в отношении незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных являются очередным проявлением враждебности и агрессии азербайджанских властей против армянского народа и Республики Армения.
«Очевидно, что судебные процессы, проходящие с явным нарушением основополагающих принципов международного права, сопровождаются пытками и бесчеловечным обращением с пленными. Их целью является полное искажение истории борьбы народа Арцаха за самоопределение, стремление унизить наш народ и армянское государство. Игнорируя призывы и требования международного сообщества, азербайджанские власти пытаются не только скрыть, но и оправдать свои акты геноцида и военных преступлений, представляя жертв преступниками.
Посредством сфабрикованных судебных процессов и признаний, полученных под пытками, власти Азербайджана создают условия для вынесения политически мотивированных приговоров, закладывая основу для новых требований и актов агрессии против Армении и армянского народа. Одновременно предпринимаются меры по недопущению международных адвокатов и организаций к армянским пленным, которые лишены даже элементарной духовной опеки.
В сложившихся условиях крайне важно, чтобы государственные структуры Армении и всеармянские организации объединили усилия для прекращения этих незаконных и насильственных действий и обеспечения освобождения пленных.
Мы призываем власти Армении предпринять решительные и максимально видимые шаги, задействовав все возможные армянские и международные ресурсы для достижения этой цели.
Мы также обращаемся к лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международным организациям, имеющим мандат на защиту прав человека, с призывом принять более жесткие меры в отношении Азербайджана, чтобы обеспечить немедленное возвращение армянских пленных на родину. Долговременный мир и достойное сосуществование в регионе возможны только при справедливом разрешении существующих проблем и реализации прав арцахцев.
С молитвой ко Всевышнему мы выражаем поддержку нашим пленным, призывая их воздержаться от акций протеста, которые могут представлять угрозу их жизни и здоровью.
Наш призыв к Рубену Варданяну – прекратить голодовку и продолжать борьбу с непоколебимой верой за право на свободную и достойную жизнь.
Мы возносим молитвы к Господу за всех пленных, страждущих и их семьи, прося Божьего благословения и помощи каждому», – говорится в заявлении.
*Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, который в настоящее время находится в тюрьме в Баку по сфабрикованному делу, через свою семью передал аудиосообщение, подчеркнув, что всегда действовал в соответствии со своими моральными принципами и никогда им не изменял, даже в самые тяжелые времена.
«Я осознавал, на что иду, был к этому готов и готов к еще более тяжелым условиям. Я не жертва, меня не нужно жалеть – это был осознанный выбор», – заявил он.*