ԱՄՆ քրիստոնյա առաջնորդները նամակով դիմել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պահվող 23 հայ և մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու ազատ արձակման ուղղությամբ հրատապ ու վճռական քայլեր ձեռնարկելու խնդրանքով: Նամակը հրապարակվել է Christian Newswire-ում։
Նշվում է, որ նրանց թվում է նաև Ռուբեն Վարդանյանը, որի վիճակը ծայրահեղ վատ է արդեն 23 օր շարունակվող հացադուլի պատճառով։ Նշվում է նաև, որ դա հանգեցրել է նրա առողջության խիստ վատթարացմանը Ադրբեջանի բանտային պայմաններում:
«Մենք հավատում ենք, որ Դուք միակն եք, ով կարող է փրկել այս քրիստոնյա պատանդներին: Գրեթե երկու տարի առաջ Ադրբեջանն էթնիկ զտումների ենթարկեց ավելի քան 120 հազար քրիստոնյա հայերի, մինչդեռ Բայդենի վարչակազմը հրաժարվեց քայլեր ձեռնարկել էթնիկ զտումները դադարեցնելու կամ այդ ոճրագործության մեղավորներին պատժելու համար։ Այդ ժամանակից ի վեր՝ այդ նույն ռեժիմը պատանդ է պահում 23 քրիստոնյա հայերի և մեկ կրոնափոխ քրիստոնյա ադրբեջանցու, որոնք, ըստ հավաստի տեղեկությունների, ենթարկվում են ամենօրյա խոշտանգումների:
Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին, այն միակ կազմակերպությանը, որը հնարավորություն ուներ բանտարկյալների առողջական վիճակը ստուգելու, վերջին օրերին հրահանգվել է լքելու երկիրը», -ասվում է նամակում։
Նամակի հեղինակները նաև շնորհակալություն են հայտնել քարոզարշավի ընթացքում Հայաստանին և հալածյալ քրիստոնյաներին պաշտպանելու նրա խոսքերի համար:
Նամակը ստորագրել է 18 կազմակերպության առաջնորդ, այդ թվում՝ դոկտ. Ալվեդա Քինգը՝ «Ամերիկյան երազանք» կենտրոնի նախագահ, պատվարժան Միշել Բախման՝ Ռոբերտսոնի կառավարման դպրոցի դեկան, Սոհրաբ Ահմարին՝ UnHerd պորտալի խմբագիր, Թրոյ Միլլեր՝ Ազգային կրոնական հեռարձակողների միության նախագահ և գործադիր տնօրեն և այլոք։
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է 23 հայ պատանդի առկայությունը, որոնց մեծ մասն գերեվարվել է 2020-ի պատերազմից հետո։

A group of Christian leaders in the United States has sent a letter to President Donald Trump, urging him to take decisive and urgent action to secure the release of 23 Armenian and one Azerbaijani Christian convert held by Azerbaijani authorities. The letter, published by Christian Newswire, highlights their dire situation.
Among the captives is Ruben Vardanyan, who has been on a hunger strike for 21 days, severely deteriorating his health under harsh prison conditions in Azerbaijan.
"We believe that you are the only one who can save these Christian hostages. Nearly two years ago, Azerbaijan carried out ethnic cleansing against more than 120,000 Christian Armenians, while the Biden administration refused to take action to stop the atrocities or hold the perpetrators accountable. Since then, the same regime has held 23 Christian Armenians and one Azerbaijani Christian convert hostage, who, according to credible reports, are subjected to daily torture.
The International Committee of the Red Cross, the only organization with access to the detainees’ health conditions, was recently ordered to leave the country," the letter states.
The signatories also expressed gratitude to Trump for his past statements in support of Armenia and persecuted Christians.
Eighteen Christian organization leaders signed the letter, including Dr. Alveda King, president of the Center for the American Dream; the Honorable Michele Bachmann, dean of the Robertson School of Government; Sohrab Ahmari, editor at UnHerd; and Troy Miller, president and CEO of the National Religious Broadcasters, among others.
Azerbaijan has officially confirmed the detention of 23 Armenian prisoners, most of whom were captured after the 2020 war.