Հայաստանը հայտնել է իր դիրքորոշումը Բաքվից ստացված խաղաղության պայմանագրի 12-րդ խմբագրության վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հարցին, թե արդյոք հայկական կողմը պատրաստ է հրաժարվել միջազգային հայցերից նախքան խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, Միրզոյանը պատասխանել է․
«Մի շարք հարցեր քննարկվում են խաղաղության պայմանագրի տեքստի շրջանակներում, և հետևաբար, եթե համաձայնեցվում են, կարող են և պարտադիր պետք է կիրառվեն՝ պայմանագրի ստորագրումից և ուժի մեջ մտնելուց հետո։
Այո՛, մենք քննարկում ենք նաև Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանին երրորդ կողմերի ուժերի բացառումը, միմյանց նկատմամբ միջազգային իրավական հարթակներում վեճերից, հայցերից, գանգատներից հրաժարումը, և եթե համաձայնեցվի, ստորագրվի և մտնի ուժի մեջ, այս կետերը, ինչպես և մնացած բոլոր կետերը, ենթակա են պարտադիր կատարման»։
Նրա խոսքով՝ առաջիկայում կշարունակվեն քննարկումները ադրբեջանական կողմի հետ՝ համաձայնագրի համաձայնեցման, ստորագրման և վավերացման շուրջ։
«Մոտեցումները համապատասխանում են Հայաստանի արդի մարտահրավերներին, մեր խաղաղության օրակարգին, խաղաղություն հաստատելու մեր պատրաստակամությանը և ՀՀ շահերին»,- նշել է Միրզոյանը։
Հայկական կողմը խաղաղության պայմանագրի 12-րդ խմբագրումը ստացել է փետրվարի վերջին։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ կողմերի միջև դեռևս համաձայնեցված չեն երկու կետ՝ միմյանց նկատմամբ միջազգային հայցերը հետ կանչելու և սահմանին երրորդ երկրների ուժեր չտեղակայելու հարցերը։
Բացի այդ, Ադրբեջանը պահանջում է փոփոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը՝ խնդրահարույց համարելով նախաբանում ներառված հղումը Անկախության հռչակագրին, որտեղ հիշատակում կա Արցախի ու Հայաստանի միավորման մասին։

12 Март 2025 - 14:33 AMT
Армения выразила свою позицию по 12-й редакции мирного договора, предложенной Баку. Об этом заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян, сообщает «Азатутюн».
Отвечая на вопрос о готовности Армении отказаться от международных исков до подписания мирного договора, Мирзоян отметил:
«В рамках текста мирного договора обсуждается ряд вопросов. Соответственно, если они согласованы, то после подписания и вступления договора в силу они могут и должны быть выполнены.
Да, мы также обсуждаем исключение сил третьих стран на армяно-азербайджанской межгосударственной границе, отказ от взаимных международных судебных разбирательств, исков и жалоб. Если эти пункты будут согласованы, подписаны и вступят в силу, то, как и все остальные положения, они подлежат обязательному исполнению».
По его словам, в ближайшее время продолжатся обсуждения с азербайджанской стороной по вопросам согласования, подписания и ратификации соглашения.
«Наши подходы соответствуют современным вызовам Армении, нашей повестке мира, нашей готовности к установлению мира и интересам республики», — отметил Мирзоян.
*Армянская сторона получила 12-ю редакцию мирного договора в конце февраля. Ранее сообщалось, что между сторонами остаются несогласованными два ключевых вопроса: отказ от взаимных международных исков и исключение сил третьих стран с границы.
Кроме того, Азербайджан требует изменения Конституции Армении, считая проблематичной ссылку в ее преамбуле на Декларацию о независимости, где упоминается объединение Арцаха и Армении.*