Հայաստանը հայտնել է իր դիրքորոշումը Բաքվից ստացված խաղաղության պայմանագրի 12-րդ խմբագրության վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հարցին, թե արդյոք հայկական կողմը պատրաստ է հրաժարվել միջազգային հայցերից նախքան խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, Միրզոյանը պատասխանել է․
«Մի շարք հարցեր քննարկվում են խաղաղության պայմանագրի տեքստի շրջանակներում, և հետևաբար, եթե համաձայնեցվում են, կարող են և պարտադիր պետք է կիրառվեն՝ պայմանագրի ստորագրումից և ուժի մեջ մտնելուց հետո։
Այո՛, մենք քննարկում ենք նաև Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանին երրորդ կողմերի ուժերի բացառումը, միմյանց նկատմամբ միջազգային իրավական հարթակներում վեճերից, հայցերից, գանգատներից հրաժարումը, և եթե համաձայնեցվի, ստորագրվի և մտնի ուժի մեջ, այս կետերը, ինչպես և մնացած բոլոր կետերը, ենթակա են պարտադիր կատարման»։
Նրա խոսքով՝ առաջիկայում կշարունակվեն քննարկումները ադրբեջանական կողմի հետ՝ համաձայնագրի համաձայնեցման, ստորագրման և վավերացման շուրջ։
«Մոտեցումները համապատասխանում են Հայաստանի արդի մարտահրավերներին, մեր խաղաղության օրակարգին, խաղաղություն հաստատելու մեր պատրաստակամությանը և ՀՀ շահերին»,- նշել է Միրզոյանը։
Հայկական կողմը խաղաղության պայմանագրի 12-րդ խմբագրումը ստացել է փետրվարի վերջին։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ կողմերի միջև դեռևս համաձայնեցված չեն երկու կետ՝ միմյանց նկատմամբ միջազգային հայցերը հետ կանչելու և սահմանին երրորդ երկրների ուժեր չտեղակայելու հարցերը։
Բացի այդ, Ադրբեջանը պահանջում է փոփոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը՝ խնդրահարույց համարելով նախաբանում ներառված հղումը Անկախության հռչակագրին, որտեղ հիշատակում կա Արցախի ու Հայաստանի միավորման մասին։

Armenia has expressed its stance on the 12th revision of the peace treaty proposed by Baku. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan confirmed this, as reported by RFE/RL.
When asked whether Armenia is willing to withdraw international legal claims before signing the peace treaty, Mirzoyan responded:
"Several issues are being discussed within the framework of the peace treaty text. Therefore, if agreed upon, they can and must be implemented after the treaty is signed and comes into force.
Yes, we are also discussing the exclusion of third-party forces from the Armenia-Azerbaijan interstate border, the withdrawal of international legal disputes, claims, and complaints against each other. If these points are agreed upon, signed, and come into force, they—like all other provisions—will be subject to mandatory implementation."
According to him, discussions with the Azerbaijani side will continue in the near future regarding the treaty’s finalization, signing, and ratification.
"Our approach aligns with Armenia’s current challenges, our peace agenda, our commitment to establishing peace, and Armenia’s interests," Mirzoyan stated.
*The Armenian side received the 12th revision of the peace treaty at the end of February. Earlier reports indicated that two key issues remain unresolved: the withdrawal of legal claims against each other and the exclusion of third-country forces from the border.
Additionally, Azerbaijan demands changes to Armenia’s Constitution, citing concerns over references in its preamble to the Declaration of Independence, which mentions the unification of Artsakh and Armenia.*