ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ կառուցողական վերաբերմունքի դեպքում հնարավոր կլինի շոշափելի հաջողությունների հասնել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ ընթացող բանակցային գործընթացում։ Նա այդ մասին ասել է, Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Միրզոյանը նշել է, որ գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի խաղաղության օրակարգը, ինչպես նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ երկխոսության ընթացքը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Նշել եմ, որ համապատասխան կառուցողական վերաբերմունքի դեպքում մենք կարող ենք մոտ ապագայում շոշափելի հաջողություններ ունենալ այս ուղղություններով»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։
Միրզոյանը հնդկական WION լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտնել էր, որ ՀՀ և Թուրքիայի միջև ընթանում է բավականին ակտիվ երկխոսություն, որի հիմնական նպատակն է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։Նա նաև հիշեցրել է, որ կողմերը արդեն համաձայնության են եկել սահմանը նախ երրորդ երկրների քաղաքացիների, ապա Հայաստանի և Թուրքիայի դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար բացելու շուրջ։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что при конструктивном подходе возможны ощутимые успехи в текущем переговорном процессе с Турцией и Азербайджаном. Об этом он сообщил на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Нидерландов Каспаром Вельдкампом.
Мирзоян отметил, что представил своему нидерландскому коллеге мирную повестку Армении, а также рассказал о ходе диалога с Турцией и Азербайджаном, сообщает «Pastinfo».
«Я подчеркнул, что при соответствующем конструктивном подходе мы можем в ближайшем будущем добиться ощутимого прогресса в этих направлениях», — заявил Мирзоян.
В интервью индийскому изданию WION Мирзоян сообщил, что между Арменией и Турцией идет достаточно активный диалог, направленный на установление дипломатических отношений. Он также напомнил, что стороны уже договорились сначала открыть границу для граждан третьих стран, а затем — для обладателей дипломатических паспортов Армении и Турции.