ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին նոր մեղադրանք է ներկայացվել՝ քրեական գործը, որի շրջանակներում մեղադրանք է ներկայացվել, առնչվում է Իսակովի պողոտայի հողերի օտարմանը։
Սարգսյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը։ Այդ մասին հայտնել են դատախազությունից, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Մասնավորապես, ըստ Քննչական կոմիտեում քննվող գործի, ՊՆ հաշվեկշռում գտնվող 11 հա տարածք օտարվել է 2005-2006 թվականներին, երբ Սարգսյանը զբաղեցնում էր պաշտպանության նախարարի պաշտոնը։ Քրեական գործի նյութերի համաձայն՝ հողերը վաճառվել են շուկայական արժեքից էականորեն ցածր գնով և ուղղակի վաճառքի ձևաչափով։
Այս գործից առանձին քննության են ուղարկվել Վաչագան Ղազարյանի և ՊՆ կապիտալ շինարարության ու զորքերի բնակավորման վարչության նախկին պետ Արմեն Սարգսյանի մասերը։ Նրանց գործերը դատարանում արդեն անցնում են ըստ էության քննության։
Քննչական կոմիտեն Սերժ Սարգսյանին մեղադրում է ութ դրվագով խոշոր չափի հափշտակության, երկու դրվագով՝ խոշոր չափի փողերի լվացման, ինչպես նաև երեք դրվագով՝ այդ գործողություններին օժանդակելու մեջ։
Ավելի վաղ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը մեղադրանքն անհեթեթ էր որակել։ Նա նաև հայտնել էր իր մտահոգությունը՝ նշելով, որ նոր արհավիրք է սպառնում երկրին, քանի որ երրորդ նախագահի դեմ քրեական հետապնդումը իրականացվում է հենց այդ վտանգների նախաշեմին։

12 Март 2025 - 14:41 AMT
Третий президент Армении, Серж Саргсян, получил новые обвинения, связанные с отчуждением земель на проспекте Исакова. В качестве меры пресечения на Саргсяна наложен запрет на выезд. Об этом сообщила прокуратура, передает «Пастинфо».
В частности, согласно делу, расследуемому Следственным комитетом, 11 гектаров, находящихся на балансе Министерства обороны, были отчуждены в 2005-2006 годах, когда Саргсян занимал пост министра обороны. Материалы дела указывают, что земли были проданы значительно ниже рыночной стоимости посредством прямой продажи.
В отношении Вачагана Газаряна и бывшего начальника управления капитального строительства и расквартирования войск Министерства обороны Армена Саргсяна выделены отдельные производства. Их дела уже рассматриваются по существу в суде.
Следственный комитет обвиняет Сержа Саргсяна в восьми эпизодах крупного хищения, двух эпизодах крупного отмывания денег и трех эпизодах пособничества в этих действиях.
Ранее адвокат Саргсяна, Амрам Макинян, назвал обвинения абсурдными. Он также выразил обеспокоенность, заявив, что новая беда угрожает стране, поскольку уголовное преследование против третьего президента осуществляется накануне этих опасностей.