ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպը ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիր:
Վելդկամպը հայտարարել է, որ իր երկիրը մեծ կարևորություն է տալիս Հայաստանի հետ գործընկերությանը։ Այդ մասին նա ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության հռչակագիրը հարաբերությունների զարգացման նոր մակարդակ է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Նիդերլանդները հաճախ չէ, որ այսպիսի փաստաթուղթ է ստորագրում։ Սա հազվադեպ տեղի ունեցող իրադարձություն է։ Դա ցույց է տալիս այն նվիրումը, որը ունենք Հայաստանի նկատմամբ։ Սա խոսում է մեր կապերի մասին»,– նշել է Վելդկամպը։
Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ փաստաթղթի ստորագրումը միտված է քաղաքական, սոցիալական և տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ հիմնված փոխադարձ ձգտումների վրա։
«Շատ ուրախ եմ տեսնել այս երկկողմ նվիրվածությունը։ Այսօր ևս մեկ անգամ վերահաստատեցինք այն սկզբունքները, որոնց վրա հիմնված են մեր կապերը»,– հավելել է Վելդկամպը։
Նախարարի մասնակցությամբ Երևանում պաշտոնապես բացվել է Նիդերլանդների դեսպանությունը։ Դեսպանությունն արդեն գործում էր Երևանում, սակայն մինչ այժմ պաշտոնական բացում չէր իրականացվել։
Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարները կարևորել են Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումը
«Խաղաղություն, որը հիմնված կլինի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության սկզբունքների վրա»,– նշել է Արարատ Միրզոյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային առևտրի ու տրանսպորտային հաղորդակցությունների խթանման հնարավորությունները։
Նշվել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը կարող է էական ներդրում ունենալ այս ոլորտում։
Ռազմավարական փաստաթղթի դրույթներից է անվտանգային համագործակցությունը կիբեռդիմակայունության ամրապնդման և հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի համատեքստում։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Foreign Minister of the Netherlands Kaspar Veldkamp signed a joint declaration on strategic partnership.
Veldkamp emphasized that the Netherlands values its partnership with Armenia. Speaking at a joint press conference with Mirzoyan, he stated that the signed declaration represents a new stage in bilateral relations, according to Armenpress.
“The Netherlands rarely signs such a document. This is a rare event, demonstrating our commitment to Armenia. It reflects the strength of our ties,” said Veldkamp.
The Dutch foreign minister noted that the document aims to strengthen political, social, and economic relations based on mutual aspirations.
“I am very pleased to see this bilateral commitment. Today, we once again reaffirmed the principles on which our ties are built,” Veldkamp added.
During the minister's visit, the Dutch embassy was officially inaugurated in Yerevan. While the embassy had already been operational, no formal opening had taken place until now.
The Armenian and Dutch foreign ministers emphasized the importance of establishing peace in the South Caucasus.
“Peace must be based on sovereignty, territorial integrity, non-use of force or threats, and the inviolability of internationally recognized borders,” Mirzoyan stated.
The meeting also covered opportunities to enhance regional and international trade and transportation links.
The "Crossroads of Peace" initiative was highlighted as a potential key contribution in this area.
The strategic document also includes provisions for security cooperation, focusing on strengthening cyber resilience and countering hybrid threats.