Եվրախորհրդարանն Ադրբեջանում պահվող հայերին, այդ թվում՝ Արցախի նախկին ղեկավարությանը համարում է ռազմագերի, դատավարությունները՝ ապօրինի և կեղծ՝ պահանջելով Բաքվից նրանց անհապաղ ու առանց նախապայմանների ազատ արձակել։
Այս հարցը քննարկվել է խորհրդարանում մարտի 12–ի երեկոյան, իսկ այսօր կեսօրին նախատեսված է քվեարկություն, որի արդյունքում, ամենայն հավանականությամբ, բանաձևը կընդունվի՝ հաշվի առնելով, որ այն աջակցություն է ստացել բոլոր խոշոր խմբակցություններից, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Մենք այլևս չենք կարող լռել։ Այդ մարդկանց միակ հանցանքն այն է, որ պաշտպանել են իրենց հողը, իրենց ժողովրդին ու իրենց իրավունքները։ Եթե մենք հիմա ոչ մի քայլ չձեռնարկենք, կնշանակի՝ հստակ ուղերձ ենք հղում Ալիևին, որ նա կարող է շարունակել այն, ինչ անում է Հայաստանի հետ՝ մնալով անպատիժ», – հայտարարել է բանաձևի համահեղինակներից Մաղինա Մեժուղը։
Եվրոպացի պատգամավորները փաստել են, որ «Ադրբեջանական զորքը էթնիկ զտումներ ու բռնություններ է իրականացրել, որ պետք է քննվեն Միջազգային քրեական դատարանում»։ Սակայն, ըստ նրանց, փոխանակ այդ հարցով հետամուտ լինելու, Եվրոպան Ալիևի հետ գործարքներ է կնքում՝ նրան դասելով ռազմավարական գործընկերների շարքում։
Ֆրանսուա Բելամին բարձրացրել է հարցը, թե ինչու Ուկրաինայի դեմ Պուտինի ագրեսիան պատժվում է, մինչդեռ Ալիևի գործողությունները՝ մնում անպատիժ։
«Ինչպե՞ս կարող եք արդարացնել գազի ներկրումն Ադրբեջանից։ Ինչպե՞ս կարող եք արդարացնել համագործակցությունը հանցագործների հետ, որոնք զազրելի ոճրագործություններ են իրագործում։ Արդյո՞ք Բաքվից գազ ստանալը նույնքան անընդունելի չէ, որքան գազը Ռուսաստանից։ Նույն բանը չէ՞», – հարցրել է ֆրանսիացի պատգամավորը։
Բանաձևի համահեղինակ Միրիամ Լեքսմանն ընդգծել է, որ Եվրամիությունը պետք է հստակ պահանջներ ներկայացնի Բաքվին, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ խաղաղության հասնելու և Ղարաբաղի հայերի իրավունքների երաշխավորման վերաբերյալ, ներառյալ նրանց վերադարձի իրավունքը։
«Դրա փոխարեն մենք կրկին հաճոյանում ենք բռնարարին ու պարգևատրում Ալիևի վարչակազմին՝ նրա հետ առևտուրն ընդարձակելով։ Ժամանակն է դադարեցնել երազանքները ռազմավարական համագործակցության մասին։ Պետք է առերեսվել իրականությանը, և գործել մեր արժեքներին ու սկզբունքներին համապատասխան», – հայտարարել է Լեքսմանը։
Չնայած Բաքվի պնդումներին, թե ձերբակալված հայերի իրավունքները պաշտպանված են, Եվրախորհրդարանի բանաձևն ընդգծել է, որ նրանք ենթարկվում են անմարդկային ու նվաստացուցիչ վերաբերմունքի, ներառյալ՝ արգելված հոգեմետ նյութերի օգտագործումը։
«Անկախ կառույցներն անկարող են հետևել այդ շինծու դատավարություններին, Բաքուն այս պայմաններում նաև Կարմիր խաչի գործունեությունն է դադարեցնում», – նշել են պատգամավորները՝ կոչ անելով, որ գոնե Ադրբեջանում գտնվող եվրոպացի դեսպանները այցելեն ձերբակալված հայերին։
«Ես ուրախ եմ, որ այս խորհրդարանը հետևողականորեն հետևում է այս հարցին, բայց, ցավոք, տպավորություն է, որ մենք եվրոպական միակ կառույցն ենք, որ զբաղվում ենք դրանով։ Մենք չենք կարող շարունակել նախկինի նման հարաբերվել Ադրբեջանի հետ՝ զոհաբերելով մեր արժեքները տնտեսական ու էներգետիկ շահերին», – հայտարարել է Կատաղինա Վիեղան։
Սակայն բանաձևն իրավական պարտադիր ուժ չունի և խորհրդատվական բնույթ է կրում։ Այն, որ Եվրախորհրդարանը և արտաքին քաղաքականության համակարգող Եվրահանձնաժողովը տարբեր դիրքորոշումներ ունեն, ակնհայտ է դարձել Էներգետիկայի հարցով հանձնակատար Դան Յորգենսենի ելույթից։ Նա խուսափել է անգամ ձերբակալվածների ազատ արձակման կոչ անելուց։
«ԵՄ-ը կշարունակի կոչ անել Ադրբեջանի կառավարությանը հետևել իր միջազգային պարտավորություններին, այդ թվում՝ արդար դատաքննությանը։ Մենք կօգտագործենք ամեն մի հնարավորություն՝ հորդորելու Ադրբեջանին երաշխավորել անվտանգ ու արժանապատիվ պայմաններ ձերբակալվածների համար», – հայտարարել է Յորգենսենը։
Թե ինչ մեխանիզմներով ԵՄ-ը պատրաստվում է գործել, հանձնակատարը չի հստակեցրել։ Փոխարենը, նա խոսել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու անհրաժեշտության մասին՝ հավասարության նշան դնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Կարևոր է, որ երկու երկրների կառավարություններն իրենց հասարակություններին տանեն խաղաղության ճանապարհով։ ԵՄ-ը կշարունակի աջակցել այս գործընթացին՝ մեր ձեռքի տակ եղած բոլոր գործիքներով։ Մենք պատրաստակամ ենք օգնել տևական ու կայուն խաղաղության հասնելու՝ կողմերի երկխոսությանը», – ասել է Յորգենսենը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Պերնանդո Բարենա Արզան ուղղակի հարց է տվել Եվրահանձնաժողովին՝ եթե Ալիևը հարձակվի Հայաստանի վրա, պատրա՞ստ է ԵՄ-ը նրա դեմ կիրառել նույն պատժամիջոցները, ինչ Պուտինի դեմ՝ Ուկրաինայի վրա հարձակվելուց հետո։ Սակայն հանձնակատարը այս հարցն անպատասխան է թողել։
44-օրյա պատերազմից հետո Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը նախաձեռնել էր մի քանի հանդիպում Փաշինյանի և Ալիևի միջև՝ հարաբերությունների կարգավորման նպատակով։ Վերջին տարիներին, սակայն, Ադրբեջանի նախագահը պնդում է, որ արտաքին միջամտության կարիք չկա և նախընտրում է բանակցություններ վարել Հայաստանի հետ առանց միջնորդների։

Европейский парламент принял резолюцию, признающую армян, удерживаемых в Азербайджане, включая бывших лидеров Нагорного Карабаха, военнопленными. Резолюция осуждает их судебные процессы как незаконные и призывает к их немедленному и безусловному освобождению.
Обсужденная вечером 12 марта, резолюция, как ожидается, будет принята на голосовании, запланированном на полдень сегодняшнего дня, учитывая поддержку всех крупных парламентских групп, как сообщает «Азатутюн».
«Мы больше не можем молчать. Единственная "вина" этих людей в том, что они защищали свою землю, свой народ и свои права. Если мы сейчас не предпримем никаких действий, это будет означать, что мы посылаем Алиеву четкий сигнал о том, что он может продолжать свои действия против Армении безнаказанно», — заявила Магина Межуг, соавтор резолюции.
Европейские законодатели отметили, что «азербайджанские силы совершили этнические чистки и насилие, которые должны быть расследованы Международным уголовным судом». Однако вместо того, чтобы добиваться этого, Европа заключает сделки с Алиевым, считая его стратегическим партнером.
Франсуа Беллами задал вопрос, почему агрессия Путина против Украины наказывается, а действия Алиева остаются безнаказанными.
«Как вы можете оправдать импорт газа из Азербайджана? Как вы можете оправдать сотрудничество с преступниками, совершающими чудовищные преступления? Разве получение газа из Баку не так же неприемлемо, как из России? Разве это не одно и то же?» — спросил французский депутат.
Соавтор резолюции Мириам Лексман подчеркнула, что Евросоюз должен выдвинуть Баку чёткие требования, включая достижение мира с Арменией и гарантии прав армян Нагорного Карабаха, в том числе их право на возвращение.
"Вместо этого мы снова угождаем агрессору и вознаграждаем режим Алиева, расширяя с ним торговлю. Пришло время отказаться от иллюзий о стратегическом сотрудничестве. Нам нужно смотреть правде в глаза и действовать в соответствии с нашими ценностями и принципами", — заявила Лексман.
Несмотря на заверения Баку о соблюдении прав арестованных армян, резолюция Европарламента подчёркивает, что они подвергаются бесчеловечному и унизительному обращению, включая использование запрещённых психотропных веществ.
"Независимые структуры не могут контролировать эти показательные суды, а Баку в таких условиях также блокирует деятельность Красного Креста", — отметили депутаты, призвав европейских послов в Азербайджане навестить арестованных армян.
"Я рада, что этот парламент последовательно поднимает этот вопрос, но, к сожалению, складывается впечатление, что мы единственный европейский институт, который этим занимается. Мы не можем продолжать взаимодействовать с Азербайджаном по-старому, жертвуя нашими ценностями ради экономических и энергетических интересов", — заявила евродепутат Катажина Виехан.
Однако резолюция не имеет обязательной юридической силы и носит консультативный характер. Различия в позициях Европарламента и Еврокомиссии по внешней политике стали очевидны в речи еврокомиссара по энергетике Дана Йоргенсена, который даже не призвал к освобождению заключённых.
"ЕС продолжит призывать правительство Азербайджана соблюдать свои международные обязательства, включая справедливое судебное разбирательство. Мы будем использовать все возможности, чтобы убедить Баку обеспечить безопасные и достойные условия содержания заключённых", — заявил Йоргенсен.
Какие именно механизмы готов использовать ЕС, еврокомиссар не уточнил, вместо этого заявив о необходимости достижения мира в регионе, приравняв в этом вопросе Армению и Азербайджан.
"Важно, чтобы правительства обеих стран вели свои общества по пути мира. ЕС продолжит поддерживать этот процесс всеми доступными средствами. Мы готовы содействовать достижению прочного и устойчивого мира через диалог между сторонами", — сказал Йоргенсен.
Евродепутат Пернандо Баррена Арсан напрямую спросил Еврокомиссию, готов ли ЕС применить такие же санкции против Алиева, как против Путина, в случае нападения Азербайджана на Армению. Однако еврокомиссар оставил этот вопрос без ответа.
После 44-дневной войны председатель Европейского совета Шарль Мишель инициировал несколько встреч между Пашиняном и Алиевым с целью нормализации отношений. Однако в последние годы президент Азербайджана заявляет, что внешнее вмешательство не требуется, предпочитая вести переговоры с Арменией без посредников.