Թուրքիայից ժամանած լրագրողները, որոնք մասնակցում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից կազմակերպված եռօրյա մեդիատուրին, այցելել են Հայաստան-Թուրքիա սահմանին գտնվող «Մարգարա» անցակետ։
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները ծանոթացել են վերանորոգված անցակետի տեխնիկական հնարավորություններին։ Արձանագրվել է, որ անցակետն ամբողջությամբ պատրաստ է գործարկման, հայտնում է Արմենպրեսը։
Լրագրողների թվում եղել է նաև «Ակոս» պարբերականի թղթակից Լուսյեն Քոփարը, ով զրուցել է Օրբելի կենտրոնի փորձագետ Արմեն Պետրոսյանի հետ։ Պարբերականում հրապարակված հոդվածում Պետրոսյանը ներկայացրել է որոշ մանրամասներ անցակետի վերանորոգման վերաբերյալ։
«Թուրքիայի և Հայաստանի ներկայացուցիչները երկար ժամանակ տարբեր հանդիպումներ են անցկացրել։ Այն կետը, որին հասել են երկու կողմերը, դրական էր։ Դրանից հետո Հայաստանը սկսել է «Մարգարա» սահմանային անցակետի վերանորոգման աշխատանքները, որոնք տևել են մեկ տարի։ Վերանորոգվել է նաև Հայաստանից անցակետ տանող ճանապարհը։ Անցակետը պատրաստ էր 2023 թվականին։ Փետրվարի 6-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժերի ժամանակ այն երկու կողմերի որոշմամբ բացվել է մարդասիրական օգնության և բեռնատարների համար։ Այս ամենը փաստացի ցույց տվեց, որ այս սահմանային անցակետը կարող է գործել ամբողջ ներուժով»,- նշել է Պետրոսյանը։
Ավելի վաղ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը հայտնել էր, որ Թուրքիայում լայն հանրությանը հնարավորություն տալու համար առավել մանրամասն ներկայացնել Հայաստանի դիրքորոշումները տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, նախաձեռնվել է թուրքական լրատվամիջոցների համար նախատեսված մեդիատուր։
Մեդիատուրը կազմակերպվել է ոչ միայն Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի նախաձեռնությամբ, այլև՝ կենտրոնի միջոցներով։

Журналисты из Турции, принимающие участие в трёхдневном медиатуре, организованном и профинансированном Центром общественных связей и информации аппарата премьер-министра Армении, посетили пограничный пункт пропуска «Маргара».
Представители СМИ изучили технические возможности обновленного КПП. Было отмечено, что пункт пропуска полностью готов к эксплуатации, сообщает Арменпресс.
Среди журналистов был также корреспондент турецко-армянского издания Agos Люсьен Кёпар, который побеседовал с экспертом центра Орбели Арменом Петросяном. В опубликованной в Agos статье Петросян рассказал о деталях реконструкции.
"Представители Турции и Армении долгое время вели переговоры. Точка, к которой пришли обе стороны, была положительной. После этого Армения начала работы по реконструкции КПП «Маргара», которые длились год. Была также отремонтирована дорога, ведущая к пункту пропуска с армянской стороны. Пункт был готов уже в 2023 году. После землетрясений в Турции 6 февраля он по обоюдному согласию временно открывался для гуманитарной помощи и грузовых перевозок. Это подтвердило, что данный КПП может работать на полную мощность," — отметил Петросян.
Ранее Центр общественных связей и информации аппарата премьер-министра Армении сообщил, что медиатур был организован с целью подробно представить турецкой общественности позицию Армении по вопросам установления мира в регионе и урегулирования армяно-турецких отношений. Тур был не только инициирован, но и полностью финансирован центром.