Թուրքիայից ժամանած լրագրողները, որոնք մասնակցում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից կազմակերպված եռօրյա մեդիատուրին, այցելել են Հայաստան-Թուրքիա սահմանին գտնվող «Մարգարա» անցակետ։
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները ծանոթացել են վերանորոգված անցակետի տեխնիկական հնարավորություններին։ Արձանագրվել է, որ անցակետն ամբողջությամբ պատրաստ է գործարկման, հայտնում է Արմենպրեսը։
Լրագրողների թվում եղել է նաև «Ակոս» պարբերականի թղթակից Լուսյեն Քոփարը, ով զրուցել է Օրբելի կենտրոնի փորձագետ Արմեն Պետրոսյանի հետ։ Պարբերականում հրապարակված հոդվածում Պետրոսյանը ներկայացրել է որոշ մանրամասներ անցակետի վերանորոգման վերաբերյալ։
«Թուրքիայի և Հայաստանի ներկայացուցիչները երկար ժամանակ տարբեր հանդիպումներ են անցկացրել։ Այն կետը, որին հասել են երկու կողմերը, դրական էր։ Դրանից հետո Հայաստանը սկսել է «Մարգարա» սահմանային անցակետի վերանորոգման աշխատանքները, որոնք տևել են մեկ տարի։ Վերանորոգվել է նաև Հայաստանից անցակետ տանող ճանապարհը։ Անցակետը պատրաստ էր 2023 թվականին։ Փետրվարի 6-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժերի ժամանակ այն երկու կողմերի որոշմամբ բացվել է մարդասիրական օգնության և բեռնատարների համար։ Այս ամենը փաստացի ցույց տվեց, որ այս սահմանային անցակետը կարող է գործել ամբողջ ներուժով»,- նշել է Պետրոսյանը։
Ավելի վաղ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը հայտնել էր, որ Թուրքիայում լայն հանրությանը հնարավորություն տալու համար առավել մանրամասն ներկայացնել Հայաստանի դիրքորոշումները տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, նախաձեռնվել է թուրքական լրատվամիջոցների համար նախատեսված մեդիատուր։
Մեդիատուրը կազմակերպվել է ոչ միայն Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի նախաձեռնությամբ, այլև՝ կենտրոնի միջոցներով։

Journalists from Turkey, attending a three-day media tour initiated and funded by the Public Relations and Information Center of the Armenian Prime Minister’s Office, visited the Margara border checkpoint.
Media representatives examined the technical capabilities of the renovated checkpoint. It was noted that the checkpoint is fully ready for operation, according to Armenpress.
Among the journalists was Lucien Köpar, a correspondent for the Turkish-Armenian newspaper Agos, who spoke with Orbeli Center expert Armen Petrosyan. In an article published by Agos, Petrosyan provided details about the renovation process.
"Representatives of Turkey and Armenia held numerous meetings over an extended period. The progress achieved by both sides was positive. Following this, Armenia initiated renovation work on the Margara border checkpoint, a process that lasted a year. The road leading to the checkpoint from the Armenian side was also renovated. The checkpoint was ready by 2023. On February 6, after the earthquakes in Turkey, it was temporarily opened for humanitarian aid and freight transport by mutual agreement. This demonstrated that the checkpoint can operate at full capacity," Petrosyan stated.
Earlier, the Public Relations and Information Center of the Armenian Prime Minister’s Office announced that the media tour was organized to better inform the Turkish public about Armenia’s stance on regional peace and Armenian-Turkish relations. The tour was not only initiated but also fully funded by the center.