Եվրախորհրդարանում կայացել է «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն քաղաքական ներկայացուցիչների անօրինական ձերբակալություններն ու կեղծ դատավարությունները» թեմայով քննարկում։
Այդ շրջանակում իտալացի պատգամավոր Մասիմիլիանո Սալինին նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժ կիրառել հայերի նկատմամբ՝ առանց որևէ խոչընդոտի, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրա կարծիքով՝ հայերի դեմ նման գործողությունների հիմնական պատճառները երկուսն են՝ տարածաշրջանի աշխարհագրական դիրքը, որը Թուրքիային և Ադրբեջանին բաժանող հանգույց է, ինչպես նաև նրանց քրիստոնյա լինելը։
«2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղ ռազմական ներխուժումից և 100 հազար քաղաքացիների արտաքսումից հետո մենք այժմ տեսնում ենք Հայաստանի 23 քաղաքացու այս անօրինական կալանավորումները և ոչ թափանցիկ դատավարությունները»,- նշել է նա։
Սալինին հավելել է, որ Եվրամիությանը ուղղված հայ ժողովրդի խնդրանքներին պետք է ուշադրություն դարձնել։
«Մենք՝ եվրոպացիներս, պետք է որոշենք՝ ուզո՞ւմ ենք ադրբեջանցիների հետ վարվել այնպես, ինչպես ռուսների հետ: Մենք պետք է համարժեք պատժամիջոցներ սահմանենք և պահանջենք ազատ արձակել ապօրինի կալանավորված 23 անձանց»,- ասել է նա։
Իսպանացի պատգամավոր Պերնանդո Բարենան, անդրադառնալով թեմային, ներկաներին հիշեցրել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումները։
«Չենք կարող մոռանալ, որ Ադրբեջանը ավտորիտար պետություն է, որտեղ ցանկացած քաղաքական այլախոհություն ճնշվում է։ Մենք պետք է պահանջենք ազատ արձակել 23 հայ ռազմագերիներին, որոնց նկատմամբ իրականացվում են կեղծ դատավարություններ, դատավարական ընթացակարգերի խախտումներ և շինծու մեղադրանքներ»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Բարենան ընդգծել է, որ այս համատեքստում առանձնահատուկ կարևորություն ունի Միջազգային քրեական դատարանի կողմից ներկայացված գործերի քննությունը, որպեսզի դատարանը պատշաճ իրավական գնահատական տա Արցախի հայերի բռնի տեղահանման և էթնիկ զտումների դեպքերին։
Ավարտելով ելույթը՝ պատգամավորը հարցով դիմել է քննարկմանը ներկա եվրահանձնակատարին՝ արդյո՞ք ԵՄ հանձնաժողովը պատրաստ է Հայաստան ներխուժման դեպքում Ալիևի դեմ կիրառել նույն պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել են Պուտինի դեմ Ուկրաինա ներխուժումից հետո։

Salini identified two main reasons for these actions: the region's geographical position, serving as a junction separating Turkey and Azerbaijan, and the Christian identity of Armenians.
"After the military invasion of Nagorno-Karabakh in September 2023 and the expulsion of 100,000 citizens, we now witness these illegal detentions of 23 Armenian citizens and non-transparent trials," he noted.
Salini emphasized the need for the European Union to heed the appeals of the Armenian people. He urged Europeans to decide whether to treat Azerbaijan similarly to Russia, advocating for appropriate sanctions and the release of the 23 illegally detained individuals.
Spanish MEP Pernando Barrena reminded attendees of Azerbaijan's ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. He highlighted that Azerbaijan is an authoritarian state suppressing any political dissent. Barrena called for the release of 23 Armenian prisoners of war facing sham trials, procedural violations, and fabricated charges.
He stressed the importance of the International Criminal Court investigating cases presented by the Nagorno-Karabakh ombudsman to provide a legal assessment of the forced displacement and ethnic cleansing of Armenians by Azerbaijan.
Barrena concluded by questioning the European Commissioner present, inquiring whether the European Commission is prepared to impose the same sanctions on Aliyev in the event of an invasion of Armenia as those imposed on Putin after the invasion of Ukraine.
The Armenian Ministry of Foreign Affairs issued a statement highlighting ongoing efforts to draw international partners' attention to the issue of Armenian prisoners of war, hostages, and other detainees in Azerbaijan. The statement also addressed the staged trials with gross procedural violations and alarming signs of torture against some of these individuals.