Եվրախորհրդարանում կայացել է «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն քաղաքական ներկայացուցիչների անօրինական ձերբակալություններն ու կեղծ դատավարությունները» թեմայով քննարկում։
Այդ շրջանակում իտալացի պատգամավոր Մասիմիլիանո Սալինին նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժ կիրառել հայերի նկատմամբ՝ առանց որևէ խոչընդոտի, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրա կարծիքով՝ հայերի դեմ նման գործողությունների հիմնական պատճառները երկուսն են՝ տարածաշրջանի աշխարհագրական դիրքը, որը Թուրքիային և Ադրբեջանին բաժանող հանգույց է, ինչպես նաև նրանց քրիստոնյա լինելը։
«2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղ ռազմական ներխուժումից և 100 հազար քաղաքացիների արտաքսումից հետո մենք այժմ տեսնում ենք Հայաստանի 23 քաղաքացու այս անօրինական կալանավորումները և ոչ թափանցիկ դատավարությունները»,- նշել է նա։
Սալինին հավելել է, որ Եվրամիությանը ուղղված հայ ժողովրդի խնդրանքներին պետք է ուշադրություն դարձնել։
«Մենք՝ եվրոպացիներս, պետք է որոշենք՝ ուզո՞ւմ ենք ադրբեջանցիների հետ վարվել այնպես, ինչպես ռուսների հետ: Մենք պետք է համարժեք պատժամիջոցներ սահմանենք և պահանջենք ազատ արձակել ապօրինի կալանավորված 23 անձանց»,- ասել է նա։
Իսպանացի պատգամավոր Պերնանդո Բարենան, անդրադառնալով թեմային, ներկաներին հիշեցրել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումները։
«Չենք կարող մոռանալ, որ Ադրբեջանը ավտորիտար պետություն է, որտեղ ցանկացած քաղաքական այլախոհություն ճնշվում է։ Մենք պետք է պահանջենք ազատ արձակել 23 հայ ռազմագերիներին, որոնց նկատմամբ իրականացվում են կեղծ դատավարություններ, դատավարական ընթացակարգերի խախտումներ և շինծու մեղադրանքներ»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Բարենան ընդգծել է, որ այս համատեքստում առանձնահատուկ կարևորություն ունի Միջազգային քրեական դատարանի կողմից ներկայացված գործերի քննությունը, որպեսզի դատարանը պատշաճ իրավական գնահատական տա Արցախի հայերի բռնի տեղահանման և էթնիկ զտումների դեպքերին։
Ավարտելով ելույթը՝ պատգամավորը հարցով դիմել է քննարկմանը ներկա եվրահանձնակատարին՝ արդյո՞ք ԵՄ հանձնաժողովը պատրաստ է Հայաստան ներխուժման դեպքում Ալիևի դեմ կիրառել նույն պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել են Պուտինի դեմ Ուկրաինա ներխուժումից հետո։

13 Март 2025 - 07:12 AMT
В Европейском парламенте состоялось обсуждение на тему «Незаконные задержания и фиктивные судебные процессы над армянскими пленными, включая высших политических представителей Нагорного Карабаха, со стороны Азербайджана». Итальянский депутат Европарламента Массимилиано Салини заявил, что Азербайджан продолжает применять силу против армян без каких-либо препятствий.
Салини выделил две основные причины этих действий: географическое положение региона, служащее связующим звеном между Турцией и Азербайджаном, и христианскую идентичность армян.
«После военного вторжения в Нагорный Карабах в сентябре 2023 года и изгнания 100 тысяч граждан мы теперь наблюдаем эти незаконные задержания 23 армянских граждан и непрозрачные судебные процессы», — отметил он.
Салини подчеркнул необходимость для Европейского Союза обратить внимание на обращения армянского народа. Он призвал европейцев решить, следует ли относиться к Азербайджану так же, как к России, выступая за введение соответствующих санкций и освобождение 23 незаконно задержанных лиц.
Испанский депутат Европарламента Пернандо Барена напомнил присутствующим об этнических чистках, проведенных Азербайджаном в Нагорном Карабахе. Он подчеркнул, что Азербайджан является авторитарным государством, подавляющим любое политическое инакомыслие. Барена призвал к освобождению 23 армянских военнопленных, подвергающихся фиктивным судебным процессам, процедурным нарушениям и сфабрикованным обвинениям.
Он отметил важность расследования Международным уголовным судом дел, представленных омбудсменом Нагорного Карабаха, для предоставления юридической оценки насильственному перемещению и этническим чисткам армян со стороны Азербайджана.
Барена завершил, обратившись с вопросом к присутствующему еврокомиссару, интересуясь, готова ли Европейская комиссия в случае вторжения в Армению ввести против Алиева те же санкции, что и против Путина после вторжения в Украину.
Министерство иностранных дел Армении выпустило заявление, подчеркнув продолжающиеся усилия по привлечению внимания международных партнеров к вопросу армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц в Азербайджане. В заявлении также говорится о инсценированных судебных процессах с грубыми процедурными нарушениями и тревожными признаками пыток в отношении некоторых из этих лиц.