Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցած «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն քաղաքական ներկայացուցիչների անօրինական ձերբակալություններն ու կեղծ դատավարությունները» խորագրով քննարկման ժամանակ Սլովակիան ներկայացնող Միրիամ Լեքսմանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի դատախազների և դատավորների նկատմամբ պետք է պատժամիջոցներ սահմանել։
Նա նշել է, որ Բաքվում պահվող ավելի քան 20 քաղաքական պատանդներն ենթարկվում են անմարդկային պայմանների, իսկ նրանց դեմ ընթացող շինծու դատավարությունները կարող են հանգեցնել ցմահ ազատազրկման, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Սա է Ալիևի ռեժիմի իրական դեմքը, որը ճնշում է սեփական քաղաքացիներին և արհամարհում է միջազգային պարտավորությունները։ Մինչ ԵՄ-ն ռազմավարական գործընկերություն է վարում, Բաքվի ռեժիմը շարունակում է սպառնալ իր հարևաններին և ձախողել տարածաշրջանային խաղաղությանն ուղղված ջանքերը», – ընդգծել է Լեքսմանը։
Նա շեշտել է, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրադրության պայմաններում ԵՄ-ն պետք է պաշտպանի իր արժեքները, հատկապես իր անմիջական հարևանությամբ։
«Փոխարենը մենք հաճոյանում ենք կեղեքողին և Ալիևի գործողությունները պարգևատրում առևտրի ծավալների մեծացմամբ։ Դասեր չե՞նք քաղել։ Ժամանակն է դադարել երազել ռազմավարական գործընկերության մասին, առերեսվել իրականությանը և գործել մեր արժեքներին և սկզբունքներին համապատասխան: Մենք պետք է շտապ քայլեր ձեռնարկենք, հասցեագրենք բողոքները, անդրադառնանք մարդու հիմնարար իրավունքների ակնհայտ խախտումներին և հավաստիանանք, որ պատանդներն անհապաղ և անվերապահորեն ազատ կարձակվեն», – հայտարարել է պատգամավորը։
Լեքսմանը կոչ է արել պատժամիջոցներ կիրառել ադրբեջանցի դատախազների և դատավորների նկատմամբ, ովքեր ներգրավված են Բաքվում պահվող հայերի շինծու դատավարություններում։
«Մենք պետք է համոզվենք, որ Ադրբեջանի հետ հետագա ցանկացած համագործակցություն հիմնված լինի բոլոր պահվող անձանց ազատ արձակման և խաղաղության համաձայնագրի կնքելու Բաքվի պատրաստակամության վրա», – եզրափակել է նա։
Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ գերիների հարցը կշարունակի բարձրացնել Բաքվում։
ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն է տարածել՝ ընդգծել է, որ շարունակում է միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա: Ռուբեն Վարդանյանն արդեն 20 օրից ավելի է հացադուլի մեջ է։

Slovak MEP Miriam Lexmann has urged the European Union to impose sanctions on Azerbaijani prosecutors and judges involved in the trials of Armenian detainees held in Baku. She made this statement during a discussion in the European Parliament titled "Azerbaijan’s illegal detentions and sham trials of Armenian hostages, including top political representatives of Nagorno-Karabakh."
Lexmann emphasized that over 20 political prisoners held in Baku are subjected to inhumane conditions, while the fabricated trials against them could result in life sentences, 1lurer.am reports.
"This is the true face of Aliyev’s regime, which oppresses its own citizens and disregards international commitments. While the EU pursues a strategic partnership, Baku’s regime continues to threaten its neighbors and undermine regional peace efforts," Lexmann stated.
She stressed that in the current geopolitical climate, the EU must stand by its values, particularly in its immediate neighborhood.
"Instead, we appease the oppressor and reward Aliyev’s actions by expanding trade. Haven’t we learned our lesson? It is time to stop dreaming of a strategic partnership, face reality, and act in accordance with our values and principles. We must take urgent steps, address complaints, highlight blatant human rights violations, and ensure the immediate and unconditional release of the hostages," the MEP declared.
Lexmann specifically called for sanctions against Azerbaijani prosecutors and judges responsible for the trials of Armenians held in Baku.
"We must ensure that any further cooperation with Azerbaijan is conditioned on the release of all detainees and Baku’s commitment to a peace agreement," she concluded.