Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը մարտի 12-ին Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարության տնտեսական և զարգացման հարցերով պետքարտուղար Մարին Ռատնիկի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն անդրադարձել է երկու երկրների համագործակցության լայն շրջանակին։
Նրանք քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման ուղղությամբ կատարվող քայլերն ու ԵՄ անդամ պետությունների հետ շարունակական երկխոսությունը՝ ընդգծելով Էստոնիայի աջակցությունը այս գործընթացում։
Աղբյուրի համաձայն՝ զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և հյուսիսային-բալթյան տարածաշրջանի երկրների համագործակցության զարգացող դինամիկայի կապակցությամբ։
Հանդիպման ընթացքում փոխնախարար Հովհաննիսյանն իր գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցությունների վերջին զարգացումները։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի, որոնք ներկայացրել են փոխադարձ հետաքրքրություն։

12 марта заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованисян встретился с генеральным секретарем Министерства иностранных дел Эстонии по экономическим и вопросам развития Марин Ратник для обсуждения широкого спектра двустороннего сотрудничества.
Стороны рассмотрели шаги по углублению партнерства Армении с Европейским союзом и продолжающийся диалог с государствами-членами ЕС, подчеркнув поддержку Эстонии в этом процессе.
Собеседники выразили удовлетворение динамикой развития сотрудничества Армении со странами Северо-Балтийского региона.
В ходе встречи замминистра Ованисян представил эстонской делегации инициативу правительства Армении «Перекресток мира», а также ознакомил их с последними событиями в мирных переговорах между Арменией и Азербайджаном.
В ходе беседы также были затронуты различные вопросы международной и региональной повестки, представляющие взаимный интерес.