Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը մարտի 12-ին Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարության տնտեսական և զարգացման հարցերով պետքարտուղար Մարին Ռատնիկի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն անդրադարձել է երկու երկրների համագործակցության լայն շրջանակին։
Նրանք քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման ուղղությամբ կատարվող քայլերն ու ԵՄ անդամ պետությունների հետ շարունակական երկխոսությունը՝ ընդգծելով Էստոնիայի աջակցությունը այս գործընթացում։
Աղբյուրի համաձայն՝ զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և հյուսիսային-բալթյան տարածաշրջանի երկրների համագործակցության զարգացող դինամիկայի կապակցությամբ։
Հանդիպման ընթացքում փոխնախարար Հովհաննիսյանն իր գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցությունների վերջին զարգացումները։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի, որոնք ներկայացրել են փոխադարձ հետաքրքրություն։

Armenia’s Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan met with Estonia’s Secretary General for Economic and Development Affairs Marin Ratnik on March 12 to discuss a broad range of bilateral cooperation issues.
The officials examined steps toward deepening Armenia’s partnership with the European Union and ongoing dialogue with EU member states, emphasizing Estonia’s support in this process.
Both sides reportedly expressed satisfaction with the growing cooperation dynamics between Armenia and the Northern Baltic region.
During the meeting, Deputy Minister Hovhannisyan introduced the Armenian government’s “Crossroads of Peace” initiative and briefed the Estonian delegation on the latest developments in the peace negotiations between Armenia and Azerbaijan.