Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպն իր պատվիրակության անդամների հետ, Եվրամիության դիտորդական առաքելության ուղեկցությամբ, այցելել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտի։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության X-ի միկրոբլոգում։
«Պատիվ էր հյուրընկալել Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպին, Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին և Հայաստան այցելած պատվիրակությանը։ ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը պարեկության ընթացքում ներկայացրել է առաքելության աշխատանքը և սահմանային գոտում տիրող իրավիճակը»,- ասվում է գրառման մեջ։
Կասպար Վելդկամպը ևս X-ի իր միկրոբլոգում անդրադարձել է այցին սահմանագոտի։
«Ուրախ էի անձամբ հանդիպել առաքելության կազմում ընդգրկված հոլանդացի դիտորդներին։ Նրանց ներդրումը տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդման գործում անգնահատելի է։ Այն ուղղված է նաև վստահության ամրապնդմանը տեղի համայնքում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա հավելել է, որ Նիդերլանդներն աջակցում են առաքելության գործունեությանը։
Կասպար Վելդկամպը Հայաստան է ժամանել մարտի 12-ին։ Այցի ընթացքում նա հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, ինչպես նաև մասնակցել Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանատան պաշտոնական բացմանը։ Այցի ընթացքում ստորագրվել է Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև ռազմավարական գործընկերության հռչակագիրը։

Foreign Minister of the Netherlands, Kaspar Veldkamp, along with members of his delegation and escorted by the European Union Monitoring Mission (EUMA), visited the Armenia-Azerbaijan border. The visit was announced on the EUMA's X.
"It was an honor to host Foreign Minister Kaspar Veldkamp, the Netherlands' Ambassador to Armenia Marieke Monroy-Winter, and the visiting delegation. EUMA head Markus Ritter provided an overview of the mission's work and the current situation in the border zone during a patrol," the statement read.
Kaspar Veldkamp also addressed the visit in his own X post.
"I was pleased to personally meet the Dutch observers serving in the mission. Their contribution to strengthening stability and security in the region is invaluable, also fostering trust within local communities," he wrote.
He further emphasized that the Netherlands fully supports the mission's activities.
Kaspar Veldkamp arrived in Armenia on March 12. During his visit, he met with Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan and attended the official opening of the Netherlands' embassy in Armenia. A strategic partnership declaration between Armenia and the Netherlands was signed during the visit.