Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցություններն ավարտվել են։ Նա նշել է, որ հայկական կողմը ընդունել է վերջին երկու չհամաձայնեցված կետերը, հայտնում է APA-ն։
«Տեքստի վրա աշխատանքն ավարտվել է։ Հաջորդ փուլում Բաքվի ակնկալիքը հետևյալն է՝ Հայաստանի Սահմանադրությունից պետք է հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները։ Բացի այդ, պետք է լուծարվի Մինսկի խումբը և նրա մնացորդները»,–ասել է նա։
Խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը բաղկացած է 17 կետից, որոնցից նախկինում համաձայնեցվել էին 15-ը։ Չհամաձայնեցված կետերից մեկը միմյանց նկատմամբ միջազգային մակարդակով պահանջներից հրաժարվելն էր, իսկ մյուսը՝ այլ երկրների ներկայացուցիչներին Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին չտեղակայելը։

13 Март 2025 - 12:29 AMT
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов объявил о завершении переговоров по тексту мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. Он отметил, что армянская сторона приняла последние два ранее не согласованных пункта.
«Работа над текстом завершена. На следующем этапе Азербайджан ожидает, что Армения исключит из своей Конституции территориальные претензии к Азербайджану. Кроме того, Минская группа и ее остатки должны быть распущены», — заявил он.
Проект мирного соглашения состоит из 17 пунктов, из которых 15 были согласованы ранее. Одним из не согласованных пунктов был взаимный отказ от международных претензий друг к другу, а другим — неразмещение представителей других стран на границе Азербайджана и Армении.